Իտալիան նվաuտաgnւgիչ է որակել Էստոնիայի «Եվրատեսիլի» երգը
Codacons կազմակերպության իտալացի իրավապաշտպանները նվաստացուցիչ են անվանել Espresso Macchiato երգը, որը էստոնացի ռեփեր Թոմի Քեշը պատրաստվում է կատարել Եվրատեսիլում։ The Guardian-ի հաղորդմամբ, նրանք պահանջել են արգելել երգի կատարումը մրցույթում, գրում է -ը։
kulturomania.ru-ն գրում է, որ երգը իտալերեն ու անգլերեն է։ Թոմի Քեշը երգը բեմում կատարում է մաֆիոզի կերպարով։ Codacons-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ իրենք գնահատում են «գեղարվեստական արտահայտման ազատությունը», սակայն երգը «կարող է վիրավորել շատերին»:
Իրավապաշտպանները նշել են, որ երգը իտալացիներին կապում է սուրճի և սպագետիի մասին «հայտնի կարծրատիպերի» հետ։ Երգը նաև զուգահեռներ է պարունակում «մաֆիայի, ցուցադրական հարստության … և կազմակերպված հանցավորության հետ», -ասում են Codacons-ը։

В Италии назвали унизительной песню представителя Эстонии на Евровидении
Итальянские правозащитники из организации Codacons назвали унизительной песню Espresso Macchiato, с которой эстонский рэпер Томми Кэш собирается выступить на Евровидении. Они потребовали запретить исполнение песни на конкурсе, пишет The Guardian.
В песне сочетаются итальянский и английский языки. Томми Кэш исполняет композицию на сцене в образе мафиози. Представители Codacons отметили, что они ценят «свободу артистического самовыражения», однако эта песня «может оскорбить множество людей», передает kulturomania.
Правозащитники отметили, что в песне итальянцы ассоциируются с «известными стереотипами» о кофе и спагетти. В песне также присутствуют параллели «с мафией, показным богатством <…> и организованной преступностью», утверждают члены Codacons.