Խայտառակ իրավիճակ է, երբ որ մարդուն քննադատական խոսքի համար փորձում են քրեական պատասխանատվության ենթարկել. Չալաբյան
«Խայտառակ իրավիճակ է, երբ որ մարդուն խոսքի համար, ընդ որում այս դեպքում ատելության խոսք չկա, քննադատական խոսք է, փորձում են քրեական պատասխանատվության ենթարկել»,- հասարակական-քաղաքական գործիչ էդգար Ղազարյանի գործով միջնորդության քննության ընթացքում դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Նրա բնորոշմամբ, սա իրավապահ համակարգի բռնաբարում է գործող քաղաքական իշխանության կողմից։
«Փոխանակ քաղաքական խոսքին հակադարձեն քաղաքական խոսքով, մտնեն բանավեճի մեջ, այդ մարդիկ մենաշնորհել են իշխանությունը, փորձում են իշխանությունն օգտագործել քաղաքական հակառակորդների դեմ հալածանքի համար»,- ասաց Ա. Չալաբյանը։
Հիշեցնենք, որ Էդգար Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 490-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ դատավորներին արատավորելն իրենց գործունեության համար, ենթադրում է 2-5 տարի ազատազրկում:

Public and political figure Avetik Chalabyan, coordinator of the HayaKve initiative, has denounced the "disgraceful" prosecution of opposition figure Edgar Ghazaryan. calling it an attack on free speech.
Ghazaryan has been charged with defaming judges for their professional activities under Article 490 of Armenia’s Criminal Code, which carries a potential prison sentence of two to five years.
“It is disgraceful to prosecute someone simply for expressing their opinion, especially when it does not constitute hate speech but rather critical remarks,” Chalabyan told reporters outside a Yerevan court during a hearing on Ghazaryan’s measure of restraint on Saturday.
He dismissed the charges as politically motivated and accused the Armenian authorities of weaponizing law enforcement against their opponents.
"Instead of countering political speech with political arguments and engaging in debate, those in power have monopolized authority and are now using it as a tool to crack down on their opponents," Chalabyan said.