Էդգար Ղազարյանին մեղադրանք առաջադրվեց ազատ խոսքի համար. Ռուբեն Մելիքյան
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտնեց, որ հասարակական քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանին մեղադրանք են առաջադրել հրապարակային քննադատական խոսքի համար։
«Քրեական հետապնդումը Էդգար Ղազարյանին լռեցնելու նպատակով է»,- հայտնեց Մելիքյանը և տեղեկացրեց, որ փափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը և վարչական վերահսկողություն սահմանելու միջնորդություն է ներկայացվելու դատարան։
«Մեղադրանք է ռաջադրվել 490 հոդվածի երկրորդ մասը, որը հետևյալն է՝ դատավորներին արատավորելն իրենց գործունեության համար, ինչն էլ ենթադրում 2-5 տարի ազատազրկում: Մեզ արգելվեց քրեական գործի վերաբերյալ մեզ հայտնի փաստարկները ներկայացնել, ասինքն սա փաստում է,որ Էդգար Ղազարյանին մեղադրանք առաջադրվեց ազատ խոսքի համար, ոչ մի այլ բանի համար, ռեժիմն այդպես է գտել։ Ստիպված ենք դրա դեմ պայքարել
Այսպիսի արտահայտություններ են՝ քննադատություն, որտեղ ոչ հայոհոյանք կա, ոչ վիրավորանք։ Քրեական հետապնդումը Էդգար Ղազարյանին լռեցնելու նպատակով է։ Ռեժիմը ձգտում է Էդգար Ղազարյանին զրկել հանրային խոսքի իրավունքից»,-հայտնեց փաստաբանը։

"The prosecution is aimed at silencing Edgar Ghazaryan," Melikyan said in a Facebook live video late on Friday.
Ghazaryan has been banned from leaving the country and could be placed under administrative supervision.
The charges fall under Article 490, which relates to defaming judges based on their professional activities. The offense carries a potential prison sentence of 2 to 5 years.
“We were denied the opportunity to present our arguments, which confirms that Edgar Ghazaryan has been charged for free speech,” the lawyer emphasized.
Melikyan stated that Ghazaryan’s remarks were purely critical and contained no profanity or insults. “The prosecution aims to suppress his voice and deprive him of the right to speak publicly,” he added.