Փետրվարի 21-ին 482 ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից միայն մեկն է եղել է ամառային անվադողերով. ՆԳՆ
16:22 24/02/2025
Փետրվարի 20-24-ը Երևանում արձանագրվել է 482 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց մեջ միայն 1 տրանսպորտային միջոց եղել է ամառային անվադողերով, իսկ 8-ը՝ մաշված ձմեռային անվադողերով։ Այդ մասին հայտնեցին Ներքին գործերի նախարարությունից՝ պատասխանելով ՍիվիլՆեթի հարցմանը։
«Նշված 482 պատահարների մեջ 1 տրանսպորտային միջոց եղել է ամառային անվադողերով, իսկ 8-ը՝ մաշված ձմեռային անվադողերով։ Միաժամանակ, նույն ժամանակահատվածում Երևանի պարեկները ստուգել են 193 տրանսպորտային միջոց, որոնցից 15-ը եղել են մաշված ձմեռային անվադողերով», – ասված է ՆԳՆ պատասխանում։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած խցանումների հիմնական մեղավորներ էր համարել վարորդներին։
«Մենք բազմիցս խոսել և զգուշացրել ենք ձյան տեղումների մասին։ Խցանումների պատճառների շուրջ 80%-ը պայմանավորված էր ամառային անվադողերով ավտոմեքենաների վթարներով։ Այսինքն՝ վթարներն առաջանում էին հիմնականում այն մեքենաների դեպքում, որոնք դեռ ամառային անվադողերով էին»,-նշել էր Ավինյանը։

Из попавших в ДТП в период снегопадов в Ереване автомобилей зимними шинами не был укомплектован только 1 – МВД
В период с 20 по 24 февраля в Ереване было зафиксировано 482 дорожно-транспортных происшествия, среди попавших в ДТП автомобилей летними шинами был укомплектован лишь 1, еще у 8 транспортных средств была обнаружена изношенная зимняя резина. Такие данные в ответ на запрос civilnet представили в МВД Армении.
«В то же время за тот же период времени патрульные в Ереване проверили 193 транспортных средства, у 15 из них были изношенные зимние шины», – говорится в сообщении МВД.
Между тем, на совещании в мэрии Еревана мэр армянской столицы Тигран Авинян назвал основными виновниками возникшего в городе 20 февраля из-за сильного снегопада транспортного коллапса водителей автомобилей, которые не были укомплектованы зимними шинами.
«Мы многократно предупреждали о том, что ожидается снегопад. Около 80% пробок были вызваны дорожно-транспортными происшествиями с участием автомобилей, которые все еще были укомплектованы летними шинами», – отметил в частности Авинян.