Տպավորություն ունեմ, որ Բաքուն սպասողական փուլում է. Աբրահամյան
«Թեև Ադրբեջանից որոշակի պարբերականությամբ Հայաստանի հետ բանակցությունների տարբեր դրույթների վերաբերյալ հայտարարություններ հնչեցվում են, սակայն տպավորություն ունեմ, որ Բաքուն սպասողական փուլում է»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ԱՄՆ նոր վարչակազմի պաշտոնավարման ստանձնումից ի վեր, տարբեր երկրներ փորձում են իրենց կամ իրենց կոնֆլիկտի հետ կսպված դիրքորոշումներ ճշգրտեն:
«Դա վերաբերվում է ոչ այնքան լուծումների վերաբերյալ ԱՄՆ մոտեցումներին, որքան ճշտելուն, թե արդյո՞ք այս կամ այն պարագայում ուժի կիրառումն ԱՄՆ-ի համար կարմիր գիծ է, թե՞ առհասարակ այդ թեման այս փուլում նրանց համար հետաքրքիր կամ ակտուալ չէ:
Ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտի հնարավոր հանգուցալուծումը և ՌԴ-ԱՄՆ գլոբալ պայմանավորվածություններն իրենց ազդեցությունն ու արդյունքն են ունենալու նաև Հարավային Կովկասի վրա և դրանով է նաև պայմանավորված, թե իրադարձությունները մեր ռեգիոնում ինչ սցենարով կշարժվեն»,- ասել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Armenian MP: Baku seems to be in a 'wait-and-see mode'
Azerbaijan appears to have adopted a “wait-and-see” stance in peace treaty negotiations with Armenia, opposition MP Tigran Abrahamyan says.
“Although Azerbaijan repeatedly makes statements regarding peace talks with Armenia, it seems that Baku is in a wait-and-see mode," he wrote on Facebook on Monday.
The Pativ Unem faction MP stated that since the new U.S. administration took office, various countries have been trying to clarify its position on their policies and conflicts.
"This is less about how the U.S. envisions solutions and more about whether Washington considers the use of force a red line in specific situations or if certain issues are simply not a priority for it at this stage," he said.
“The possible settlement of the Russia-Ukraine conflict and broader U.S.-Russia agreements will inevitably impact the South Caucasus, shaping the course of events in the region," Abrahamyan added.