429 անձ դեռևս անհայտ կորած է համարվում Արցախյան հակամարտության 2020-2023 թթ. սրացումների հետևանքով. ԿԽՄԿ
12:12 24/02/2025
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն 2024-ի ընթացքում մոտ 1,290 զանգ և այց է ունեցել Երևանի և Գորիսի գրասենյակներում` հակամարտության սրացումների արդյունքում ընտանիքների բաժանման առնչությամբ։
ԿԽՄԿ հաղորդմամբ, 62 ընտանիք դիմել է՝ իրենց անհայտ կորած հարազատների ճակատագիրը պարզելու խնդրանքով, և բացել որոնման հայտեր։
429 անձ դեռևս անհայտ կորած է համարվում հակամարտության 2020-2023 թթ. սրացումների հետևանքով՝ ընտանիքների կողմից ստացված դիմումների համաձայն։
«Մենք շարունակում ենք աշխատել համապատասխան կառույցների հետ՝ որոնման և նույնականացման գործընթացը դյուրացնելու և ընտանիքներին հուզող հարցերին պատասխաններ տալու ուղղությամբ»,- նշում են ԿԽՄԿ-ից։
557 բանավոր, տեսաձայնային և գրավոր Կարմիր խաչի հաղորդագրություններ են փոխանակվել հակամարտության առնչությամբ ազատազրկվածների և նրանց ընտանիքների միջև։ ԿԽՄԿ-ն կանոնավոր կերպով այցելում է պահվող անձանց՝ դիտարկելով ազատազրկման պայմանները և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, ինչպես նաև նպաստելով հարազատների հետ նրանց կապի պահպանմանը։
3 անձ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ԿԽՄԿ աջակցությամբ:

МККК: 429 человек все еще считаются пропавшими без вести в результате эскалации Арцахского конфликта в 2020-2023 годах
В 2024 году у нас было около 1290 звонков и посещений наших офисов в Ереване и Горисе в контексте оказания помощи семьям, разделенным в результате эскалации конфликта, сообщает армянский офис Международного комитета Красного Креста (МККК).
Так, 62 семьи обратились в МККК с просьбой выяснить судьбу своих пропавших без вести родственников и подали заявки на поиск.
«Согласно полученным от семей заявлениям, 429 человек все еще считаются пропавшими без вести в результате эскалации конфликта в 2020-2023 годах.
МККК продолжает работать с соответствующими структурами для содействия процессу поиска и идентификации, а также для предоставления ответов на вопросы, волнующие семьи», – отмечают из МККК.
«Было осуществлено 557 обменов устными, аудиовизуальными и письменными сообщениями Красного Креста между лицами, находящимися в заключении в связи с конфликтом, и их семьями.
МККК также регулярно посещает удерживаемых лиц для мониторинга условий содержания и обращения с ними, а также содействует поддержанию их связи с родными.
При содействии МККК из Арцаха в Армению были перемещены три человека», – подчеркивается в сообщении.