429 անձ դեռևս անհայտ կորած է համարվում Արցախյան հակամարտության 2020-2023 թթ. սրացումների հետևանքով. ԿԽՄԿ
12:12 24/02/2025
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն 2024-ի ընթացքում մոտ 1,290 զանգ և այց է ունեցել Երևանի և Գորիսի գրասենյակներում` հակամարտության սրացումների արդյունքում ընտանիքների բաժանման առնչությամբ։
ԿԽՄԿ հաղորդմամբ, 62 ընտանիք դիմել է՝ իրենց անհայտ կորած հարազատների ճակատագիրը պարզելու խնդրանքով, և բացել որոնման հայտեր։
429 անձ դեռևս անհայտ կորած է համարվում հակամարտության 2020-2023 թթ. սրացումների հետևանքով՝ ընտանիքների կողմից ստացված դիմումների համաձայն։
«Մենք շարունակում ենք աշխատել համապատասխան կառույցների հետ՝ որոնման և նույնականացման գործընթացը դյուրացնելու և ընտանիքներին հուզող հարցերին պատասխաններ տալու ուղղությամբ»,- նշում են ԿԽՄԿ-ից։
557 բանավոր, տեսաձայնային և գրավոր Կարմիր խաչի հաղորդագրություններ են փոխանակվել հակամարտության առնչությամբ ազատազրկվածների և նրանց ընտանիքների միջև։ ԿԽՄԿ-ն կանոնավոր կերպով այցելում է պահվող անձանց՝ դիտարկելով ազատազրկման պայմանները և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, ինչպես նաև նպաստելով հարազատների հետ նրանց կապի պահպանմանը։
3 անձ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ԿԽՄԿ աջակցությամբ:

ICRC: 429 Armenians still missing in relation to escalations in 2020-2023
During 2024, around 1,290 calls and individual visits were received at the International Committee of the Red Cross (ICRC) offices in Yerevan and Goris concerning conflict-related family separation.
62 families requested the ICRC’s support to clarify the fate and whereabouts of their missing relatives by opening tracing/human remains requests, the organization reported.
“429 persons are still missing in relation to the escalations in 2020-2023, as per individual requests received by the ICRC from affected families. We continue to work with the concerned authorities to facilitate the process of search and identification to help them provide answers to the respective families,” it said in a statement on Monday.
“557 oral, video and written Red Cross messages were exchanged between families and their relatives detained in relation to the conflict escalations. Furthermore, we continued regular visits to individuals detained in relation to the armed conflict, to monitor the conditions of detention and treatment as well as help them maintain contact with their relatives,” the ICRC stated.
3 individuals were transferred from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia with the Red Cross support.