Մեր համագործակցությունը ԵՄ հետ «արտաամուսնական» հարաբերություն չէ. ՔՊ-ական պատգամավոր
«Հայաստանն ամուսնացած չէ ոչ մեկի հետ, ոչնչի հետ։ Մեր համագործակցությունը Եվրոպայի միության հետ արտաամուսնական հարաբերություն չէ»,- Երևանում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ժամանակ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Մերի Գալստանյանը՝ արձագանքելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյան հայտարարություններին։
Հիշեցնենք, որ Հ.Մամիջանյանն արձագանքելով ԵԽ պատգամավոր Նատալի Լուազոյի՝ Հայաստանի՝ եվրոպական ձգտումների մասին հայտարարություններին, մասնավորապես ասել էր. «Մենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ ենք, մեր տնտեսությունն էապես դրանից կախված է։ Լավ է, վատ է, այլ հարց է։
Դուք արդեն իսկ ամուսնացած մարդու եք մոտեցել։ Նախ մենք պետք է ամուսանալուծվենք մեկից, նոր ամուսնանանք մյուսի հետ»։
ՔՊ-ական պատգամավորը կարծում է, որ պատշաճ չէ այս բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը պարզեցնել այսպիսի մետաֆորներով։
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել մեր հանձնառությունը երկկողմ համաձայնագրերով, որոնք մենք ընդունել ենք ուուղված ԵՄ հետ մոտարկման»,- ասաց Մ.Գալստյանը։
Ըստ նրա, որոշակի ուշացումներ, խնդիրներ կարող են լինել կիրարկման ուղղությամբ տեխնիկական առումով, բայց քաղաքական հանձնառության առումով ԱԺ կողմից վերջին նախագծի ընդունումը մեր քաղաքական հանձնառության շատ հստակ նշան է։
«Մենք հանձն ենք առել, մենք ակնկալում ենք մեր եվրոպական գործընկերի աջակացությունը իրականացման գործընթացում, կարծում եմ՝ մենք շարժվում ենք դեպքի համագործակցության խորացման»,- ասաց ՔՊ-ական պատգամավորը։

Депутат от партии Пашиняна: Наше сотрудничество с Европейским Союзом – это не внебрачные отношения
«Армения не состоит в браке с кем-либо, с чем-либо. Наше сотрудничество с Европейским Союзом – это не внебрачные отношения», – заявила во время 4-го заседания Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения в Национальном Собрании РА 25 февраля депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Мери Галстян в ответ на слова руководителя оппозиционной фракции «Честь имею» НС Армении Айка Мамиджаняна.
Напомним, Мамиджанян в ответ на заявления депутата Европарламента Натали Луазо о европейских устремлениях Еревана сказал в частности:  «Мы придерживаемся, разделяем христианско-демократическую, европейскую систему ценностей. В этом смысле нет сомнений, что Армения – это Европа. Но мы сегодня не начинаем только период свиданий, мы уже заключили брак. Мы являемся страной-участницей Евразийского экономического союза (ЕАЭС), и наша экономика существенно зависит от этого. Хорошо это или плохо – это другой вопрос.
Вы подошли к человеку, который уже состоит в браке. Мы сперва должны развестись с одним, чтобы вступить в брак с другим».
Депутат от ГД Мери Галстян считает неподобающей примитивизацию сложной геополитической ситуации подобными метафорами.
«Хочу еще раз подтвердить нашу приверженность принятым двусторонним соглашениям, направленным на сближение с ЕС», – сказала М. Галстян.
По ее словам, могут быть определенные задержки и проблемы с реализацией в плане технических аспектов, но принятие Национальным Собранием законопроекта «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз» является четким знаком политической приверженности.
«Мы ожидаем поддержки нашего европейского партнера в процессе его реализации, я думаю, мы движемся к углублению сотрудничества», – сказала депутат.