Քաղբանտարկյալ Ռուբեն Վարդանյանի առողջությունը վտանգված է․ միջազգային փաստաբան
Չնայած նրան, որ Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ կերպով վատթարացել է հացադուլից մեկ շաբաթ անց, Ադրբեջանը ստիպում է նրան շարունակել մասնակցությունը կեղծ դատավարությանը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը մեկ շաբաթ առաջ  դիմել է համարձակ քայլի՝  հացադուլ է հայտարարել ի նշան բողոքի Ադրբեջանում իր և մյուս հայ քաղբանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող քաղաքական ցուցադրական դատավարության։
Վարդանյանի գործով «դատավարությունը» մեկնարկել է հունվարի 17-ին՝  մոտ 500 օր կամայական կալանքի տակ գտնվելուց հետո։  Նրան ոչ միայն սպառնում է ցմահ ազատազրկում քաղաքական դրդապատճառներով  առաջադրված մեղադրանքների համար, այլև կոպտորեն խախտվել են նրա դատավարական իրավունքները:
Վարդանյանի դատավարությունը երեկ շարունակվել է՝ չնայած նրա առողջական վիճակի վատթարացմանը և դատավարությունը հետաձգելու բազմաթիվ միջնորդություններին։ Մասնավորապես, Ռուբենի զարկերակային ճնշումը եղել է վտանգավոր բարձր, ինչը պահանջել է բժշկական օգնություն։ Նրա զարկերակը նորմայից զգալիորեն բարձր է եղել: Նա հյուծված տեսք է ունեցել ու մի քանի անգամ ուշագնացության եզրին է եղել։
Չնայած առողջական լուրջ խնդիրներին, նրան, այնուամենայնիվ, ստիպել են կանգնել Բաքվի ռազմական դատարանի դատական կոլեգիայի առջև և մասնակցել նիստին, որը գաղտնի և դռնփակ է եղել:  Հաշվի առնելով Ռուբենի առողջական վիճակը՝ պաշտպանական կողմը նախնական միջնորդություն է ներկայացրել՝ նիստը հետաձգելու մասին, իսկ դատական կոլեգիան ընդմիջում է հայտարարել՝ պետության նշանակած բժշկի կողմից բուժզննում անցնելու համար։ Այդ բժիշկը, սակայն, իր դիտարկումները  հայտնել է դատարանին միայն մասնավոր կերպով, այլ ոչ թե պաշտոնապես լսումների ժամանակ, ինչն էլ լուրջ հարցեր է առաջացրել եզրակացությունների իրական լինելու վերաբերյալ: Դատական կազմը մերժել է դատավարությունը հետաձգելու առաջին միջնորդությունը, ինչպես նաև ևս չորսը՝ տարբեր պարբերականությամբ՝ պնդելով, թե Ռուբենի համար անվտանգ է մասնակցությունը նիստին, քանի որ նա նստած է։
Նելսոն Մանդելայի կանոնների 27-րդ կետի համաձայն՝ «կալանքի [բոլոր] վայրերը հրատապ դեպքերում պետք է ապահովեն բժշկական օգնության արագ հասանելիություն»։ Պարտադրել Ռուբենին մասնակցել այս դատավարությանը, երբ նրա առողջությանը և անվտանգությանը լրջագույն վտանգ է սպառնում, նվազագույնը դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք է կամ պատիժ:
Ես կոչ եմ անում միջազգային բոլոր կազմակերպություններին, որոնք հասանելիություն ունեն Ադրբեջանի բանտարկյալներն, դիմել թույլտվություն ստանալու՝  Ռուբենին այցելելու համար: Բացի դրանից, խնդրում եմ  անկախ դատական փորձագետներին հետևել  Ռուբենի «դատավարությանը»՝ համոզվելու համար որ նրա իրավունքները լսումների ընթացքում  հետայսու ևս չեն ոտնահարվի:
Ես կոչ եմ անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ թույլ տալ մեր միջազգային թիմի բժշկին այցելելու նրան, անհապաղ կերպով ապահովելու անհրաժեշտ բժշկական օգնությամբ, ներառյալ նրա առողջական վիճակի մոնիտորինգը, որի կարիքը նա ունի, ինչպես նաև հետաձգել դատավարությունը մինչև հացադուլի դադարեցումը:
Ես նաև կոչ եմ անում աշխարհի առաջնորդներին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, դատապարտել այս ցուցադրական դատավարությունը, այն որակել որպես քաղաքական և ապօրինի»:

Здоровью армянского политзаключенного Рубена Варданяна в Азербайджане угрожает опасность – международный адвокат
11:25 27/02/2025
Здоровью армянского политзаключенного Рубена Варданяна в Азербайджане угрожает опасность: несмотря на резкое ухудшение состояния Варданяна через неделю после начала им голодовки, Азербайджан заставляет его посещать судебный процесс. Об этом говорится в заявлении Джареда Генсера, международного адвоката Рубена Варданяна.
«Неделю назад Рубен Варданян объявил голодовку в знак протеста против политического показательного процесса в отношении него и других армян – политзаключенных в Азербайджане. Процесс по делу Варданяна начался 17 января, примерно через 500 дней, которые он провел в заключении. Ему грозит пожизненное лишение свободы по политически мотивированным обвинениям. Кроме того, Рубен столкнулся с вопиющими нарушениями его прав.
Вчера над Варданяном продолжился суд, несмотря на ухудшение его состояния и просьбу об отсрочке. Рубен держит голодовку уже неделю, что сильно ударило по его здоровью. На данный момент он потерял 6 кг своего веса, у него зашкаливает пульс и держится высокое артериальное давление.
Варданян испытывает сильное головокружение и находится в предобморочном состоянии.
Несмотря на серьезные медицинские проблемы, Рубен всё же предстал перед судебной коллегией Бакинского военного суда. Учитывая его состояние, адвокат защиты подал ходатайство об отсрочке слушаний, и судебная коллегия разрешила сделать перерыв, чтобы Рубена осмотрел государственный врач.
Судебная коллегия отклонила ходатайство об отсрочке слушаний, заявив, что Варданян должен присутствовать на заседаниях при учете, что во время них он имеет возможность быть в сидячем положении.
Принуждение Рубена к участию в этом разбирательстве при наличии серьезных угроз его здоровью представляет собой пренебрежение международным правом, а также жестокое, бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с подсудимыми.
Я призываю международные правозащитные организации, у которых есть доступ к заключенным в Азербайджане, в срочном порядке посетить Рубена Варданяна. Кроме того, я прошу независимых наблюдателей присутствовать на судебном процессе в Баку, чтобы зафиксировать любые нарушения прав.
Я прошу правительство Азербайджана допустить врача из нашей международной команды к Рубену в СИЗО для оказания необходимой медицинской помощи, включая регулярный мониторинг состояния, в котором он нуждается во время голодовки, и отложить судебный процесс до ее окончания.
Я также призываю мировых лидеров и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, осудить незаконный судебный процесс против Рубена и других армянских политзаключенных».