Ադրբեջանն ինչ էլ անի, չի կարողանա Տիգրանակերտը համարել աղվանական, դա անհնար է. Հնագետ
«5-րդ դարից Արցախն ընտրվել է  որպես Աղվանից եկեղեցու ինտելեկտուլ կենտրոն, դրա ամենավառ վկայությունները հայերեն արձանագրություններն են»,- «Լեռնային Ղարաբաղ. փախստականներ, իրավունքներ և հնարավորություններ» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում ասաց Արցախի Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ. պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ Արցախն ունի 60-ից ավելի վաղ քրիստոնեական արձանագրությունները, 30-ը դեռ հրատարակված չեն. «Կարծում եմ՝ Արցախի  բնիկ հայկական կերպարի ամենաէական բեղադրիչը հենց այս արձանագրություններն են»։
Հ.Պետրոսյանի ներկայացմամբ, Արցախի հելլենիստական, անտիկ մշակույթն ունի ընդգծված  համաքաղաքակրթական կերպար. «Այն տեղական ավանդույթի զարգացում չէ և սա ամենամեծ ռեզոնն է, որ Ադրբեջանը չի կարողանում ինչ էլ անի, Տիգրանակերտը համարել աղվանական»։

Since the 5th century, Artsakh has been recognized as the intellectual center of the Aghvan Church, as best evidenced by its Armenian inscriptions, archaeologist Hamlet Petrosyan, head of the Tigranakert excavation team in Artsakh and chair of the Department of Cultural Studies at Yerevan State University, said at the international forum “Nagorno-Karabakh: Refugees, Rights and Opportunities” held in Yerevan on Thursday.
Petrosyan emphasized that Artsakh is home to over 60 early Christian inscriptions, 30 of which have yet to be published. "I believe these inscriptions offer the most compelling evidence of Artsakh’s Armenian identity," he said.
According to Petrosyan, Artsakh's Hellenistic and ancient culture has a distinct pan-civilizational character. “It is not a mere development of local traditions and serves as the strongest argument that, regardless of Azerbaijan's efforts, Tigranakert cannot be considered Albanian,” he stated.