Կոչ ենք անում ձեզ վճռական դիրքորոշում ընդունել Ալիևի ռեժիմի դեմ․Հայկական սփյուռքի խոշորագույն կազմակերպություններ
Հայկական սփյուռքի խոշորագույն կազմակերպությունները դիմել են միջազգային հանրությանը՝ կոչով, որում ասվում է․
«Որպես աշխարհի խոշորագույն հայկական սփյուռքի կազմակերպություններ և Հայաստանի Հանրապետությունում գործող հասարակական կազմակերպություններ՝ մենք՝ ներքոստորագրյալներս, կոչ ենք անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու համար աշխարհահռչակ հայ բարերար, հայազգի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ ադրբեջանական քաղաքական հալածանքները։
18 ամիս գերության մեջ լինելով զարհուրելի պայմաններում և մեղադրվելով 2020 թվականի պատերազմի և դրա հետևանքների ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողքին լինելու համար ադրբեջանական պետության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ պարոն Վարդանյանը վերջերս հացադուլ է հայտարարել։ Նրա մտադրությունն է ընդգծել միջազգային միջամտության հրատապ անհրաժեշտությունը՝ կանխելու համար իր հիմնարար իրավունքի հետագա խախտումները՝ հանուն արդար դատավարության, որը կհամապատասխանի արդարադատության միջազգային օրենքներին:
2025 թվականի փետրվարի 19-ին Բաքվի բանտից իր ընտանիքի հետ կարճ հեռախոսազրույցում պարոն Վարդանյանը նկարագրել է Ադրբեջանի կողմից պատշաճ ընթացակարգերի և միջազգային չափանիշների կոպտագույն խախտումները։
Նա նշեց լուրջ ընթացակարգային խախտումները, որոնք խաթարեցին դատավարությունը և պնեց, որ իր հանդեպ հալածանքները ավելի լայն ջանքերի մի մասն է` քրեականացնելու համար Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) հայերին սատարող կամ համերաշխություն են ցուցաբերում հայերին:
Պարոն Վարդանյանը պատմել է անազատության մեջ իր հանդեպ դաժան վերաբերմունքի մասին, նրա մասին, որ իրեն ստիպել են ստորագրել կեղծված գործերի նյութերը և զրկվել պաշտպանություն պատրաստելու իրավունքից. դրանք մարդու իրավունքների ոտնահարման և մեղադրական դատավճիռ ապահովելու համար Ադրբեջանի կիրառած սոսկ մի քանի մարտավարություններից են:
Ցավոք սրտի, հայ բանտարկյալների նկատմամբ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ պարոն Վարդանյանի նախորդ դիմումը միջազգային կազմակերպություններին և լրատվամիջոցներին անպատասխան մնաց, ինչը էլ ավելի լուրջ հետևանքների հանգեցրեց։
Վարդանյանի ներկա հացադուլը ոչ միայն բողոք է, այլ նաև ահարկու նախազգուշացում. շարունակական լռությունն ու անգործությունը միայն կվատթարացնեն Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական ազատազրկվածների վիճակը:
Մենք կոչ ենք անում ձեզ վճռական դիրքորոշում ընդունել Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ պաշտպանելու համար արդարությունը, մարդկային արժանապատվությունը և օրենքի գերակայությունը, քանի դեռ ուշ չէ։ Մենք խնդրում ենք ձեզ պահանջել.
- Արդարություն Բաքվում ապօրինի պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների և ռազմագերիների համար
- Անհապաղ և մանրակրկիտ քննություն Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և նրա մարդու իրավունքների շարունակվող ոտնահարումների համար՝ արդար դատավարության վերաբերյալ։
- Դատական վարույթների թափանցիկություն և հաշվետվողականություն՝ ապահովելով անկախ միջազգային դիտորդների և օրինական ներկայացուցիչների հասանելիությունը:
- Հրատապ գործողություններ՝ Ադրբեջանին ստիպելու կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և դադարեցնել Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ քաղաքական դրդապատճառներով հալածանքները։
Մենք անհամբեր սպասում ենք ձեր վճռական գործողություններին այս հրատապ խնդիրը լուծելու համար և մեծապես կգնահատենք ձեր ժամանակին հաղորդել մեզ ձեր ջանքերի և արդյունքների վերաբերյալ:

Global community urged to take immediate action to end Ruben Vardanyan's persecution
Major Armenian diaspora organizations and NGOs in Armenia called on the international community to take immediate action to end Azerbaijan’s political persecution of Armenian humanitarian Ruben Vardanyan in a joint statement issued on Thursday. Read the full statement below.
To the International Community:
As major Armenian diasporan organizations worldwide and NGOs working in the Republic of Armenia, we the undersigned, are writing to urge you to take immediate action to end Azerbaijan’s political persecution of Ruben Vardanyan, a globally-respected Armenian philanthropist and native of Armenia.
Now 18 months into captivity, under wretched conditions and charged with committing crimes against the Azerbaijani state by standing on the side of the Armenians of Nagorno- Karabagh during the 2020 war and its aftermath, Mr. Vardanyan recently went on a hunger strike. His intention is to underscore the urgent need for international intervention to prevent further violations of his basic human right to a fair trial that conforms with international laws of justice.
During a brief phone call with his family from a Baku prison on February 19, 2025, Mr. Vardanyan cited Azerbaijan’s blatant violations of due process and international standards. He highlighted serious procedural violations that have tainted the proceedings and reaffirmed that his persecution is part of a broader effort to criminalize Armenians who have supported or shown solidarity with the Armenians of Nagorno-Karabagh (also referred to as Artsakh in the Armenian language.)
Mr. Vardanyan outlined his ill-treatment in detention, how he has been coerced to sign falsified case materials, and denied the right to prepare a defense, just to name a few of Azerbaijan's tactics to undermine his human rights and render his conviction a foregone conclusion.
Regrettably, Mr. Vardanyan's previous appeal to international organizations and the media regarding the gross human rights violations against Armenian detainees went unanswered, leading to even graver consequences. His current hunger strike is not only a protest but a dire warning—continued silence and inaction will only worsen the plight of Armenian prisoners of war and detained civilians illegally held by Azerbaijan.
We strongly urge you to take a resolute stance against the Aliyev regime to defend justice, human dignity, and the rule of law, before it’s too late. We ask you to demand:
• Justice for all Armenian political prisoners and prisoners of war illegally held in Baku
• An immediate and thorough investigation into the mistreatment of Ruben Vardanyan and the ongoing violations of his human rights to a fair trial
• Transparency and accountability in judicial proceedings by ensuring access for independent international observers and legal representatives
• Urgent action to compel Azerbaijan to uphold its international obligations and end the politically-motivated persecution of Armenian citizens
We look forward to your decisive action in addressing this urgent matter and would greatly appreciate your reporting your efforts and findings to us in a timely manner.