Բակո Սահակյանը դատարանում պնդել է, որ ինքը, մեր մյուս հայրենակիցներն, ապօրինի, քրեորեն պատժելի որևէ արարք չեն կատարել
10:19 01/03/2025
Բաքվում իրականացվող «դատավարության» ժամանակ նախագահ Բակո Սահակյանը հայտարարեց, որ և´ նախաքննության փուլում և´ հիմա պնդում է, որ արցախյան հիմնախնդիրը քրեական և դատական քննարկման առարկա չէ:
Ըստ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի, բացվածքով` առավել պարզ ասած, նախագահն ասում է, որ հիմքում ունենալով ԽՍՀՄ սահմանադրության համապատասխան հոդվածն ու ՄԱԿ կանոնադրությամբ ամրագրված նպատակներն ու սկզբունքները, 1988 թվականից մեկնարկած արցախյան շարժումն ու ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով գնալն, արցախցիների օրինական իրավունքն է եղել:
«Բակո Սահակյանը, չընդունելով իրեն առաջադրված մեղադրանքը, դատարանում պնդել է, որ ինքը, այդ հոդվածով անցնող մեր մյուս հայրենակիցներն, ապօրինի, քրեորեն պատժելի որևէ արարք չեն կատարել»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Бако Саакян заявил в Баку, что он и другие наши соотечественники не совершали противоправных, уголовно наказуемых деяний
13:35 01/03/2025
Во время «судилища» в Баку экс-президент Республики Арцах (2007-2020гг.) Бако Саакян заявил: «В начале расследования я заявил и хочу сделать то же самое заявление сейчас, чтобы подтвердить, что этот конфликт, эта история не являются предметом уголовного или судебного расследования».
Коснувшись заявления Саакяна, секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Проще говоря, президент заявляет, что, исходя из соответствующей статьи Конституции СССР и закрепленных в Уставе ООН целей и принципов, начавшееся в 1988 году Арцахское движение и выбор пути реализации права на самоопределение были законным правом арцахцев.
Бако Саакян отверг предъявленное ему обвинение, подчеркнув в суде, что он и другие наши соотечественники, проходящие по этой статье, не совершали каких-либо противоправных, уголовно наказуемых деяний».