Որոշակի անհանգստություններ կան Բաքվում  պահվող անձանց իրավունքների հետ կապված.  Եղիշե Կիրակոսյան
«Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցների շրջանակում Բաքվում պահվող հայ ռազմագերների և քաղաքացիական անձանց առողջական վիճակի, պահպման պայմանների վերաբերյալ վերջին տվյալները ստացել ենք փետրվարի սկզբին»,-  Ազգային ժողովում «1899 թվականի հուլիսի 29-ին և 1907 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հաագայում ընդունված «Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին» կոնվենցիաները վավերացնելու մասին օրենքի նախագծի քննարկմանն ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նշեց, որ պարբերաբար հետևում են մամուլում շրջանառվող տեղանյութերին, նկարներին։
«Բոլորն ուշադրությամբ ուսումնասիրում ենք, դրանք ներկայացվում են եվրոպական դատարանի ուշադրությանը՝ պահանջելով, որ  եվրոպական դատարանը պարտավորեցնի լրացուցիչ տեղեկատվություն տրամադրի ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի, Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարության մասով, այլ նաև բոլոր պահվող անձանց մասով։
Մեզ մոտ էլ կան որոշակի անհանգստություններ կապված  այլ պահվող անձանց իրավունքների հետ կապված։ Այդ  ուղղությամբ իրականում փորձում ենք բավականին մարմանասն աշխատանք կատարել։ Կշարունակենք աշխատանքները»,- ասաց Ե. Կիրակոսյանը։

Yeghishe Kirakosyan: Armenia has serious concerns over rights of detainees in Baku
Armenia last received updates on the health and detention conditions of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan in early February, according to Yeghishe Kirakosyan, Armenia’s Representative on International Legal Matters.
Speaking at parliamentary debates on the ratification of The Hague Conventions for the Pacific Settlement of International Disputes (1899 and 1907) on Tuesday, Kirakosyan expressed serious concerns over the rights of Armenian detainees.
He stated that Armenian authorities are closely monitoring reports and images of Armenian prisoners circulating in the media.
"We are closely monitoring them and sharing them with the European Court of Human Rights, urging the court to compel Azerbaijan to provide further details not only regarding Ruben Vardanyan and former leaders of Nagorno-Karabakh but also all detainees," Kirakosyan emphasized.
"We have serious concerns about the rights of other detainees as well. In this regard, we are making significant efforts and will continue to do so," he added.