Որոշակի անհանգստություններ կան Բաքվում  պահվող անձանց իրավունքների հետ կապված.  Եղիշե Կիրակոսյան
«Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցների շրջանակում Բաքվում պահվող հայ ռազմագերների և քաղաքացիական անձանց առողջական վիճակի, պահպման պայմանների վերաբերյալ վերջին տվյալները ստացել ենք փետրվարի սկզբին»,-  Ազգային ժողովում «1899 թվականի հուլիսի 29-ին և 1907 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հաագայում ընդունված «Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին» կոնվենցիաները վավերացնելու մասին օրենքի նախագծի քննարկմանն ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նշեց, որ պարբերաբար հետևում են մամուլում շրջանառվող տեղանյութերին, նկարներին։
«Բոլորն ուշադրությամբ ուսումնասիրում ենք, դրանք ներկայացվում են եվրոպական դատարանի ուշադրությանը՝ պահանջելով, որ  եվրոպական դատարանը պարտավորեցնի լրացուցիչ տեղեկատվություն տրամադրի ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի, Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարության մասով, այլ նաև բոլոր պահվող անձանց մասով։
Մեզ մոտ էլ կան որոշակի անհանգստություններ կապված  այլ պահվող անձանց իրավունքների հետ կապված։ Այդ  ուղղությամբ իրականում փորձում ենք բավականին մարմանասն աշխատանք կատարել։ Կշարունակենք աշխատանքները»,- ասաց Ե. Կիրակոսյանը։

Киракосян: Армения регулярно требует от ЕСПЧ обязать предоставлять дополнительные данные о пленных в Баку
«В рамках принятых Европейским судом по правам человека (ЕСПЧ) в отношении Азербайджана промежуточных мер последние данные о состоянии здоровья, условиях содержания удерживаемых в Баку армянских пленных и гражданских лиц мы получили в начале февраля», – заявил представительАрмении по международным правовым вопросам Егише Киракосян во время обсуждения в Национальном Собрании Армении проекта резолюции о ратификации Конвенций «О мирном решении международных столкновений», принятых в Гааге 29 июля 1899 года и 18 октября 1907 года.
Он отметил, что следят за периодически публикуемыми в СМИ видео, фото.
«Все эти материалы мы внимательно изучаем, они представляются вниманию Европейского суда, мы требуем от ЕСПЧ обязать Азербайджан предоставлять дополнительную информацию не только по части Рубена Варданяна, бывшего руководства Нагорного Карабаха, но и по части всех удерживаемых лиц.
У нас также имеются определенные опасения в связи с правами удерживаемых лиц. В этом направлении проводим довольно тщательную работу, работы продолжим», – указал Киракосян.