Երկրում տեղի ունեցող հիմնական գործընթացներում մասնակցություն ենք ունենալու. Լևոն Քոչարյան
«Ես ինքս չեմ անդրադարձել այդ թեմային, մտածել ու մտածում եմ, որ մենք ավելի կարևոր գործ ունենք անելու»,- խրհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը՝ պատասխանելով  վերջին օրերին ՀՀ Երկրորդ և Երրորդ նախագահների քաղաքական թիմերի ներկայացուցիչների երկխոսությանը։
Անդրադառնալով 2018 թվականի իրադարձություններին՝ Լևոն Քոչարյանն ասաց, թե տարբեր վարկածներ են շրջանառվում դրանց պատճառների մասին, որոնք սպառիչ պատասխան չեն տալիս հարցերի, այդ պատճառով էլ խոսակցությունները շարունակվում են, բայց, ըստ նրա, այդ խոսակցություններն ուղղորդված չեն։
Նա պրիմիտիվ ու անիմաստ համարեց խոսակցությունները, որ Լևոն Քոչարյանի հորեղբոր աղջկա՝ 2018 թվականի շարժմանը մասնակցելը Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերել է նշանակում։
«Այս ամենի պատճառն այն է, որ հորս ասուլիսիսց հետո հարձակում է սկսվել և ես չեմ հասկանում, թե ինչի համար, պատճառը որն է»,-ասաց Լևոն Քոչարյանը և հավելեց.«Մեր հիմնական նպատակը այս չարիքի իշխանությունից ազատվելն է, այստեղ է, որ նուրբ կետ կա, թե որտեղ է որ, պետք է արձագանքել, որտեղ է, որ մի կողմ պետք է դնել այդ ամենը։ Էս տարիների ընթացքում էդ նպատակով ենք առաջ գնացել, շատ հարցեր դրել ենք մի կողմ, չենք մտել դրա մեջ, չենք խորացել։ Վստահ եմ՝ նաև մյուս կողմից է այն եղել։ Բայց հիմա այնպես ստացվեց, որ դրա արձագանքելու կարիքն առաջացել է։ Այս դիսկուրսը տեղափոխվեց 2018 թիվ, բայց դրա մասին չէր խոսքը»։
Նա հայտարարեց, թե չի կարծում, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսի ժամանակ ընդդիմադիր ինչ-որ թևի ուղղությամբ վիրավորանք  և անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորվել։
«Մամուլի ասուլիսի մի մասն է նաև սրանցից ազատվելը, սրանց դեմ պայքարելն ու այ դա է հարցեր առաջացնում, թե ինչի հետ է կապված այս ամեն ինչը»,- ասաց Քոչարյանը և, նշելով, որ այս ամենի պատճառը մամուլի ասուլիսին արձագանքն էր, որը բերեց ոչինչ չտվող պառակտում, հավելեց. «Երկրում տեղի ունեցող հիմնական գործընթացներում, կլինի  ընտրություններ թե փողոցային պայքար,  մենք ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս տարիների ընթացքում բոլոր դժվարություններով հանդերձ, որ բոլորս կրում ենք, մասնակցություն ենք ունենալու»։

Левон Кочарян: Мы будем участвовать в происходящих в стране основных процессах
«Я лично к этой теме не обращался, думал и думаю, что у нас есть более важные дела», – сказал на брифинге в парламенте Армении сын второго президента РА Роберта Кочаряна, депутат НС от фракции «Армения» Левон Кочарян в ответ на вопрос о дискуссии между представителями политических команд второго и третьего президентов республики в последние дни.
Говоря о событиях 2018 года, Левон Кочарян заявил, что обсуждаются различные версии касательно причин произошедшего, но исчерпывающих ответов на вопросы нет, поэтому разговоры продолжаются.
Он посчитал примитивными и бессмысленными разговоры о том, что участие его двоюродной сестры в движении 2018 года означало, будто бы это Роберт Кочарян привел Никола Пашиняна к власти.
«Причина всего этого в том, что после пресс-конференции моего отца началась атака, и я не понимаю, почему, в чем причина», – сказал Левон Кочарян и добавил: «Наша главная цель – избавиться от этой власти зла. И здесь очень тонкая грань – когда надо реагировать, а когда отложить все в сторону. Все эти годы мы руководствовались этой целью, отбрасывали многие вопросы в сторону, не вникали в них, не углублялись. Уверен, что и с другой стороны было то же самое. Но сейчас возникла необходимость на это отреагировать. Этот дискурс был перенесен в 2018 год, но речь шла не об этом», – сказал Л.Кочарян.
Он заявил также: не считает, что во время пресс-конференции Роберта Кочаряна было проявлено какое-либо оскорбление или неуважение к какому-либо крылу оппозиции.
«Часть пресс-конференции касалась необходимости отстранения этой власти, борьбы с ней. И именно это вызывает вопросы о том, с чем все это связано», – сказал Кочарян, отметив: «В основных происходящих в стране процессах – будь то выборы или уличная борьба – мы будем участвовать, как и в прошлом, и на протяжении всех этих лет, несмотря на все трудности».