ԴՕԿ կուսակցությունը չի մասնակցի Գյումրու ավագանու ընտրություններին
ԴՕԿ կուսակցությունը չի մասնակցի մարտի 30-ին կայանալիք Գյումրու ավագանու արտահերթ ընտրություններին։ Նման հայտարարություն է տարածել ԴՕԿ կուսակցության խորհուրդը։
«2025 թ. փետրվարից իրականացվում են տոտալ-քաղաքական հետապնդումներ՝ ԴՕԿ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ։ Այս պահին վտանգված է նրա կյանքը, և մեր համար նրա անվտանգությունը առաջնահերթ նշանակություն ունի։
Հաշվի առնելով առկա իրադարձությունները՝ ԴՕԿ կուսակցության խորհուրդը որոշեց առաջնահերթություն տալ Վարդան Ղուկասյանի կյանքի և ազատության անհրաժեշտությանը՝ չմասնակցելով Գյումրի համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրություններին»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում ավագանու արտահերթ ընտրությունները նշանակված են մարտի 30-ին։
Կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակների առաջադրման և գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով կարող են ներկայացնել մինչև մարտի 5-ը, ժամը 18:00-ն: Գրանցումն իրականացվելու է մարտի 5-ից մինչև մարտի 10-ը՝ ժամը 18:00-ն:
Գյումրիում ընտրություններին մասնակցելու մասին արդեն հայտարարել են հայտնի պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը, ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը, Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, Գյումրու քաղաքապետի ՔՊ-ական ԺՊ Սարիկ Մինասյանը, «Այընտրանքային դեմոկրատական» կուսակցությունը և այլք։

Партия скандального блогера Вардана Гукасяна не будет участвовать в выборах в Совет старейшин Гюмри
Основанная скандально известным блогером Варданом Гукасяном («Дог») партия «Демократия, закон и дисциплина» (по-армянски аббревиатура партии звучит как ДОК, созвучно с его прозвищем. – Ред.) не примет участия в предстоящих 30 марта внеочередных выборах в городе Гюмри Ширакской области Армении. Такое заявление распространил Совет политсилы.
«С февраля 2025 года в отношении почетного председателя партии ДОК Вардана Гукасяна осуществляется тотальное политическое преследование. В данный момент его жизнь в опасности, и его безопасность имеет для нас первостепенное значение.
Учитывая текущие события, совет партии ДОК принял решение отдать приоритет жизни и свободе Вардана Гукасяна, не принимая участия во внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри», – говорится в заявлении.
Напомним, что внеочередные выборы в Совет старейшин Гюмри назначены на 30 марта.
Документы, необходимые для выдвижения и регистрации избирательных списков партий и блоков, можно подать в окружную избирательную комиссию № 31 до 18:00 5 марта.
Регистрация будет осуществляться с 5 по 10 марта.
Период агиткампании – с 15 по 28 марта.
О своем участии в выборах в Гюмри уже заявили известный продюсер Рубен Мхитарян, депутат НС Мартун Григорян, бывший мэр Гюмри Вардан Гукасян, временно исполняющий обязанности мэра Гюмри, представитель правящей партии «Гражданский договор» Сарик Минасян и другие.