Սասունյան. Փաշինյանը կեղծորեն պնդում է, որ նախկին ղեկավարները Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, որը հայտնի է խիստ հայամետ դիրքորոշումներով, անցյալ շաբաթ բոլորին զարմացրեց՝ Հայաստանի Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում կեղծորեն հայտարարելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջին հայ ղեկավարը չէ, որն ընդունել է, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին:
Դըկոտինյին հավելեց. «Հայաստանը ընդունել, ճանաչել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է կազմում Ալմա-Աթայի հռչակագրի (1991թ.) ընդունման պահից սկսած, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղը Խորհրդային Ադրբեջանի մի շրջան էր։ Հետևաբար, նրանք, ովքեր պնդում են, թե Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է ճանաչվել 2022 թվականին Պրահայում, ստում են, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի մաս է ճանաչվել Ալմա-Աթայի հռչակագրից սկսած»։
Սա ոչ դիվանագիտական և կեղծ հայտարարություն է Հայաստանի բարեկամ երկրի ներկայացուցչի կողմից: Ինչո՞ւ է Ֆրանսիայի դեսպանը նման սխալ հայտարարություն արել: Կարող է լինել երեք պատճառ.
1) Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին փրկել մեղադրանքից՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Եվրոպական խորհրդի այն ժամանակվա նախագահ Շառլ Միշելի հետ միասին  Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցություններում միջնորդելու համար, որտեղ Փաշինյանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ընդունելով, որ Արցախն Ադրբեջանի մասն է ՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
2) Արդարացնել և աջակցել Փաշինյանի երերուն իշխանությանը ներքին հակառակորդների դեմ՝ Արցախն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո:
3) Բարելավել Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև լարված հարաբերությունները։
2022 թվականին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո տարածված հայտարարվել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն, «ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը», ինչը նշանակում է, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին։ Այնուհետև Փաշինյանը բազմիցս բացահայտ ու կեղծ կերպով հայտարարել է, որ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Արցախն Ադրբեջանի մաս է։
Նման հայտարարությամբ Փաշինյանը մտադիր էր մեղքը բարդել Հայաստանի նախկին ղեկավարների վրա՝ 1991 թվականին Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու համար՝ 2018 թվականին իր իշխանության գալուց շատ ավելի առաջ։
Ֆրանսիայի դեսպանի և Փաշինյանի հայտարարություններում կան մի քանի սխալներ.
- 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրում Արցախի մասին որևէ հիշատակում չի եղել: Դրանում ասվում էր, որ նախկին տասնմեկ խորհրդային հանրապետությունները, ներառյալ Հայաստանը և Ադրբեջանը, «ճանաչում և հարգում են  միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և առկա սահմանների անձեռնմխելիությունը»։
-  Նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 1991 թվականին Ալմա-Աթայից վերադառնալու ճանապարհին խորհրդային հեռուստատեսությանն ասաց, որ երբ Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը վավերացնի Հռչակագիրը, վերապահում կավելացվի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավարության կարգավիճակի վերաբերյալ, «որպեսզի կարողանանք ամուր երաշխիքներ ստանալ Լեռնային Ղարաբաղի՝ որպես ինքնավար կառույցի գոյության համար»։
- 1992 թվականի փետրվարի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը վավերացրեց 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ի Մինսկի համաձայնագիրը՝ Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) ստեղծման մասին, որը Ալմա-Աթայի հռչակագրի նախադրյալն էր: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Արցախը 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին հանրաքվե է անցկացրել՝ հայտարարելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ստեղծումը, Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը ավելացրել է հետևյալ վերապահումը, որը վերաբերում էր Արցախին. ԽՍՀՄ բոլոր նախկին ինքնավար կառույցները, որոնք նախկինում հանրաքվե էին անցկացրել՝ հռչակելով իրենց անկախությունը, կարող են միանալ ԱՊՀ-ին:
- Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշմամբ վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Արցախի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ անընդունելի է համարում ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում:
- 1994 թվականի ապրիլի 15-ին Հայաստանի նախագահը հրաժարվեց ստորագրել «Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության մասին հռչակագիրը»՝ մտահոգվելով, որ Ադրբեջանն այդ փաստաթուղթը կօգտագործի Արցախի դեմ։
Հայաստանի 1995 թվականի Սահմանադրության նախաբանում հղում կա Անկախության հռչակագրին, որն իր հերթին հղում է կատարում Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի և Արցախի Ազգային խորհրդի 1989 թվականի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» համատեղ որոշմանը։
- Վերջապես, 1996թ. ԵԱՀԿ Լիսաբոնի գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանի կառավարությունը վետո դրեց մի բանաձևի վրա, որով Լեռնային Ղարաբաղին ամենաբարձր ինքնակառավարման աստիճան էր տրվում Ադրբեջանի կազմում:
Արցախի՝ Ադրբեջանից անջատ կարգավիճակի մասին վերը նշված բոլոր հիշատակումներից հետո ինչպե՞ս կարող է Փաշինյանը պնդել, որ Հայաստանի նախկին ղեկավարներն Արցախը տվել են Ադրբեջանին։ Եթե այդպես էր, ապա.
- Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի բռնագրավել Արցախը 1991 թվականից մինչև 2020 թվականը։
- Ինչո՞ւ Ադրբեջանը 2020 թվականին մեծ պատերազմ սկսեց Արցախը նվաճելու համար՝ կորցնելով հազարավոր զինվորներ։
- Ինչո՞ւ են հայ զինվորները կռվել ադրբեջանական զորքերի դեմ 1991 թվականից հետո։
- Ինչո՞ւ էր Հայաստանի իշխանությունը տասնամյակներ շարունակ, այդ թվում՝ Փաշինյանի օրոք, հայկական բանակի զինվորներ տեղակայել Արցախում։
- Ինչո՞ւ էր Հայաստանի կառավարությունը հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ներդրել Արցախի բյուջեում, եթե Արցախը եղել է Ադրբեջանի կազմում։
- Ինչո՞ւ էր Եվրամիության արտաքին քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը 2023 թվականին Եվրախորհրդարանում հայտարարել, որ «Հայաստանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս, և Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի առաջին ղեկավարն է, որ նման հայտարարություն է արել»։
- Ինչո՞ւ էր Փաշինյանը 2019 թվականի օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում հանդես եկել   արցախցիների առջև և հայտարարել. «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», եթե Արցախը տրված էր Ադրբեջանին։
- Ինչո՞ւ էր միջնորդների Մինսկի խումբը՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, տասնամյակներ շարունակ փորձում լուծում գտնել Արցախի կարգավիճակի համար, եթե այն 1991 թվականից ի վեր Հայաստանի կողմից ճանաչված էր որպես Ադրբեջանի մաս։
Այս բոլոր հարցերի պատասխանն այն է, որ Հայաստանի նախկին ղեկավարներն Արցախը չեն հանձնել Ադրբեջանին։ Փաշինյանը առաջին հայ ղեկավարն էր, որն Արցախը ճանաչեց որպես Ադրբեջանի մաս։

Pashinyan falsely claims former leaders recognized Artsakh as part of Azerbaijan
The Ambassador of France to Armenia, Olivier Decottignies, who had been taking strong pro-Armenian positions, surprised everyone last week by falsely telling Armenia’s Public Radio that Prime Minister Nikol Pashinyan was not the first Armenian leader to recognize that Artsakh belonged to Azerbaijan.
Decottignies added: “Armenia has accepted, recognized that Nagorno Karabagh is part of Azerbaijan ever since the adoption of the Alma Ata Declaration [in 1991] because Nagorno Karabagh was a region of Soviet Azerbaijan. Therefore, those who claim that Nagorno Karabagh was recognized as part of Azerbaijan in 2022 in Prague are lying, because Nagorno Karabagh has been recognized by Armenia as part of Azerbaijan since the Alma Ata Declaration.”
This is an undiplomatic and false statement from the representative of a country friendly with Armenia. Why would the French Ambassador make such a wrong claim? There may be three reasons:
1) To absolve French President Emmanuel Macron of blame for mediating along with then President of the European Council Charles Michel talks in Prague on October 6, 2022, with Pashinyan and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, where Pashinyan recognized the territorial integrity of Azerbaijan, accepting that Artsakh is part of Azerbaijan based on the Alma Ata Declaration of 1991.
2) To justify and support Pashinyan’s teetering rule against his domestic opponents after handing over Artsakh to Azerbaijan.
3) To improve the damaged Azerbaijan-France relations.
The statement issued after the quadrilateral 2022 Prague meeting confirmed that Armenia and Azerbaijan, according to the Alma Ata 1991 Declaration, “recognize each other’s territorial integrity and sovereignty,” meaning that Artsakh belongs to Azerbaijan. Subsequently, Pashinyan explicitly and falsely claimed multiple times that based on the Alma Ata Declaration Artsakh is part of Azerbaijan.
By making such a statement, Pashinyan’s intent was to shift the blame onto Armenia’s former leaders for giving away Artsakh to Azerbaijan in 1991, long before he came to power in 2018.
There are several errors in the statements of the French Ambassador and Pashinyan:
— The Alma Ata Declaration of December 21, 1991, did not include any reference to Artsakh. It stated that the 11 former Soviet Republics, including Armenia and Azerbaijan, “recognize and respect each other’s territorial integrity and the inviolability of the existing borders.”
— Pres. Levon Ter Petrosyan, on his way back from Alma Ata in 1991 told Soviet Television that when the Declaration is ratified by the Supreme Council of Armenia, a reservation would be added regarding the status of Nagorno-Karabakh’s autonomy “so that we can obtain solid guarantees for the existence of Nagorno-Karabakh as an autonomous entity.”
— On February 18, 1992, the Supreme Council of the Republic of Armenia ratified the December 8, 1991 Minsk Agreement on the Creation of the Commonwealth of Independent States (CIS), which was the precursor to the Alma Ata Declaration. Given the fact that Artsakh had held a referendum on Dec. 10, 1991, declaring the establishment of the Republic of Nagorno Karabagh, the Supreme Council of Armenia added the following reservation which applied to Artsakh: All former autonomous entities of the USSR, which had previously held a referendum declaring their independence, can join the CIS.
— The Supreme Council of Armenia reaffirmed its position on Artsakh in a Decision on July 8, 1992, stating that it considers unacceptable any document that mentions the Republic of Nagorno Karabagh as part of Azerbaijan.
— On April 15, 1994, the President of Armenia refused to sign the “Declaration on the Preservation of Sovereignty, Territorial integrity, and Inviolability of Borders of the Participant States of the Commonwealth of Independent States,” out of concern that Azerbaijan would use that document against Artsakh.
— The Preamble of the 1995 Constitution of Armenia contains a reference to the Declaration of Independence, which in turn refers to the 1989 joint decision of the Soviet Armenia’s Supreme Council and the Artsakh National Council on the “Reunification of the Armenian SSR Supreme Council and the Mountainous Region of Karabagh.”
— Finally, during the 1996 OSCE Lisbon Summit, the Armenian government vetoed a resolution which would have given the highest degree of self-government to Nagorno Karabagh within Azerbaijan.
After all the above references to the separate status of Artsakh from Azerbaijan, how can Pashinyan claim that the former leaders of Armenia had given Artsakh to Azerbaijan? If that were the case:
— Why did Azerbaijan not occupy Artsakh from 1991 to 2020?
— Why did Azerbaijan launch a major war in 2020 to conquer Artsakh, losing thousands of soldiers?
— Why did Armenian soldiers battle Azerbaijani troops after 1991?
— Why did the Armenian government for decades, including during Pashinyan’s rule, station soldiers of the Armenian Army in Artsakh?
— Why did the Armenian government contribute hundreds of millions of dollars to Artsakh’s budget, if Artsakh was part of Azerbaijan?
— Why did the EU foreign policy chief Josep Borrell state in the European Parliament in 2023 that “Armenia has recognized Nagorno Karabagh as an integral part of Azerbaijan, and Nikol Pashinyan is the first Armenian leader to make such a statement?”
— Why did Pashinyan stand in front of the people of Artsakh in Stepanakert on August 5, 2019 and declare: “Artsakh is Armenia, period,” if Artsakh had been given to Azerbaijan?
— Why did the Minsk Group of mediators, co-headed by France, Russia and the United States, tried for decades to find a solution to the status of Artsakh, if it was recognized by Armenia to be part of Azerbaijan since 1991?
The answer to all of these questions is that Armenia’s former leaders did not hand over Artsakh to Azerbaijan. Pashinyan was the first Armenian leader to recognize Artsakh as part of Azerbaijan.