Հայաստանում վերջին տարիներին աճել է ռոմանտիկ խարդախությունների թիվը. Արթուր Պապյան
«Հայաստանում վերջին 1-2 տարիներին շեշտակիորեն աճել են տարբեր տիպի  ներդրումային խարդախությունները, ֆիշինգային երևույթները»,- ասուլիսում ասաց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ, «CyberHUB-AM»-ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը։
Նա նշեց, որ ավելացել են նաև ռոմանտիկ խարդախությունների դեպքերը, երբ սահմանից այն կողմ դիմում են Հայաստանի որևէ քաղաքացու, ասում են՝ ամուսնանանք,  շփվենք, հետո ինչ-որ պահի վերաճում է խարդախության սխեմայի։
Փորձագետի ներկայացմամբ, 2022 թվականից,  երբ Հայաստան եկան միգրանտներ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, իրենց հետ բերեցին ֆիշինգային խարդախության հերթական ալիքը. «Տեսնում ենք, որ մարդիկ ավելի պատրաստակամ են դարձել էլեկտրոնային վճարամիջոցներն ինտերնետով օգտագործել, որը մենք կապում ենք Հայաստանում առցանց առևտրի մշակույթի տարածման հետ, այսինքն ինտերնետում հայտնվեց փող, դրա հետ եկան տարբեր տիպի մեխանիզմներով գումար կորզող խաբեբաներ»։
Ասուլիսին ներկա Կենտրոնական բանկի զեղծարարության կանխարգելման բաժնի պետ Մարիամ Թովմասյանն ասաց, որ ֆինանսական  համակարգում հիմնական խարդախությունների ճնշող մեծամասնությունն այն դեպքերն են, երբ որ զեղծարարներն ինչ-որ ճանապարհներով  սպառողների վստահությունը  չարաշահելու միջոցով կարողացել են տիրապետել իրենց անձնական տվյալներին։
«Հիմնական դեպքերը, որը վերջին շրջանում  ֆինանսական համակարգում գրանցված են և մեզ հայտնի են, այն դեպքերն են, երբ որ, օրինակ, սպառողներին  հղումներ են ուղարկվում, սպառողները մուտք են գործում այդ հղումներով լավ չգիտակցելով, թե որտեղից է հղումն ուղարկված, լրացնում են իրենց անձնական տվյալները։ Շատ ժամանակ զեղծարարները ներկայանում են ֆինասական հաստատությունների անմամբ»,- ասաց Մ.Թովմասյանը։

Expert reports rise in romance scams in Armenia
Armenia saw a sharp increase in investment fraud and phishing scams over the past two years, cybersecurity expert and CyberHUB-AM co-founder Artur Papyan warned.
At a press conference on Thursday, he also reported a rise in romance scams, where fraudsters from abroad establish online romantic relationships with Armenian citizens only to exploit them financially.
According to Papyan, the wave of phishing scams has intensified since 2022, when migrants from Russia and Ukraine arrived in Armenia.
"We've observed growing willingness among people to use electronic payment systems, which is attributed to the expansion of e-commerce in Armenia. As online financial transactions have increased, so have fraudulent schemes targeting users," he explained.
Speaking at the press conference, Mariam Tovmasyan, head of the Fraud Prevention Department at the Central Bank of Armenia, stated that most financial scams involve criminals gaining access to consumers' personal data by exploiting their trust.
"The most common schemes we've encountered recently involve fraudsters sending malicious links to consumers. Many users click on these links without verifying their sources and enter their personal data. In many cases, scammers impersonate financial institutions to deceive people," Tovmasyan added.