Նիկոլ Փաշինյան. Առաջիկայում կանանց մրցակցային առավելություններն ավելի են ընդգծվելու
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական խոսք է հղել տատիկներին, մայրերին, քույրերին, դուստրերին Մարտի 8-ի կապակցությամբ.
«Շնորհավորում եմ բոլորիդ մարտի 8-ի՝ Կանանց միջազգային օրվա առիթով: Այս օրը Հայաստանում գարնան ավետաբեր է. մարտի 8-ին մեր երկիրը հեղեղվում է ծաղիկներով ու տոնական տրամադրությամբ:
Մեզանում մարտի 8-ի նշանակությունը մեծանում է նաև նրանով, որ կանայք ՀՀ բնակչության մեծամասնությունն են, և հետևաբար, կանանց ներուժի լիարժեք ներառումը մեր պետության զարգացման կարևորագույն գրավականն է: Մեր երկրում կանանց ներգրավվածությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում տեսանելիորեն մեծանում է:
Սա ինքնին դրական գործընթաց է, բայց այս երևույթի խորքային վերլուծությունն առաջ է բերում մի շարք անհանգստություններ և մարտահրավերներ: Տղաների շրջանում որոշ ենթամշակույթների մի քանի տասնամյակի հետևողական ներդրման հետևանքով աղջիկները դարձել են առավել կենտրոնացած կրթության և աշխատանքի վրա՝ ձեռք բերելով մրցակցային առավելություններ, և առաջիկայում կանանց մրցակցային առավելություններն ավելի են ընդգծվելու:
Բայց կանանց ներուժի ներգրավումը՝ որպես մեր պետության զարգացման կարևորագույն գործոն, իրապես արդյունավետ կլինի, եթե տղամարդիկ նույնպես լիարժեք ներգրավված ու մրցունակ լինեն, և ընթացիկ պրոցեսներն ահազանգ են բոլորիս, այդ թվում՝ մայրերին ու հայրերին, որ մենք տղաների կրթության ու մրցակցայնության հարցերին նույնպես մեծ ուշադրություն դարձնենք, հակառակ դեպքում կստացվի, որ մենք մեր ներուժը կրկին լիարժեք չենք օգտագործում:
Հանրային, տնտեսական կյանքում կանանց ակտիվացումն իր հետ բերում է մեկ այլ մարտահրավեր. երեխա ունենալու համար նրանք կարող են ավելի ու ավելի քիչ «ժամանակ ունենալ» և սա նույնպես խնդիր է, որ պիտի լինի մեր ուշադրության և խորհրդածությունների կենտրոնում:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Մարտի 8-ը պետք է նաև հանրային համերաշխության օր լինի և ավելի ու ավելի է դառնում այդպիսին: Սեռային մրցակցության կամ պայքարի, կամ գերակայության մշակույթը հին է և անկենսունակ: Հարգանքը, գնահատանքը, ստեղծարար ջանքերի, կրթության ու աշխատանքի քաջալերումն ավելի ու ավելի է ընդգծվում մեր կանանց ու տղամարդկանց հարաբերություններում և սա քաջալերող է:
Հենց այս հենքի վրա պետք է կառուցվեն մեր հանրային հարաբերությունները: Ի վերջո, մարտի 8-ի ծաղիկներից անդին հայրենիք-պետությունն է, որը պիտի նույնքան ծաղկուն լինի, որքան մարտի 8-ը:

Никол Пашинян: В ближайшем будущем конкурентные преимущества женщин будут еще больше подчеркиваться
Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Международного женского дня. В послании, текст которого приводит пресс-служба правительства Армении, говорится:
«Дорогие женщины: бабушки, матери, сестры, дочери,
поздравляю вас всех с 8 Марта, Международным женским днем.
Этот день является в Армении предвестником весны: 8 Марта наша страна наполняется цветами и праздничным настроением.
Значение 8 Марта в нашей стране увеличивается также в силу того, что женщины составляют большинство населения Республики Армения, следовательно, полное задействование потенциала женщин является важнейшей гарантией развития нашего государства.
В нашей стране значительно растет вовлеченность женщин во все сферы общественной жизни. Это само по себе положительный процесс, но более глубокий анализ этого явления выявляет ряд проблем и вызовов. Вследствие последовательного внедрения определенных субкультур среди мальчиков на протяжении нескольких десятилетий девочки стали больше сосредотачиваться на образовании и работе, получая конкурентные преимущества, и в ближайшем будущем конкурентные преимущества женщин будут еще больше подчеркиваться.
Однако задействование женского потенциала, как ключевого фактора развития нашей страны, будет действительно эффективным, если мужчины также будут полностью задействованы и конкурентоспособны, и происходящие процессы являются сигналом для всех нас, в том числе для матерей и отцов, о том, что мы должны также уделять большое внимание вопросам образования и конкурентоспособности мальчиков, иначе получится, что мы снова не используем свой потенциал в полной мере.
Активизация женщин в общественной и экономической жизни влечет за собой еще один вызов: у них может «оставаться все меньше и меньше времени» на то, чтобы иметь детей, и это тоже проблема, которая должна быть в центре нашего внимания и размышлений.
Дорогой народ, дорогие граждане,
8 Марта также должно быть днем общественной солидарности, и все более становится таковым.
Культура гендерной конкуренции, борьбы или доминирования стара и нежизнеспособна. Уважение, признательность, поощрение творческих усилий, образования и труда все больше подчеркиваются в отношениях между нашими женщинами и мужчинами, и это воодушевляет.
Именно на этом фундаменте должны быть построены наши общественные связи. В конце концов, за цветами 8 Марта стоит родина-государство, которая должна быть такой же цветущей, как 8 Марта.