Հայ-իրանական մասնագիտական խումբը կքննարկի բեռնատարների դիզվառելիքի թանկացման հարցը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի և Իրանի մասնագիտական խմբերը կհանդիպեն ու կքննարկեն տրանսպորտային փոխադրումներին առնչվող հարցերի ամբողջ համալիրը և կփորձեն փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնել: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ԱԳՆ-ն՝ պատասխանելով դիզվառելիքի թանկացման վերաբերյալ Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հայկական կողմը նշված խնդիրը մի քանի անգամ բարձրացրել է իրանական կողմի հետ տարբեր քննարկումների ընթացքում:
«Փետրվարի 28-ին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի և ԻԻՀ ճանապարհների ու քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղի, ինչպես նաև վերջինիս տեղակալի հետ Թեհրանում կայացած հանդիպման ընթացքում իրանցի գործընկերոջ ուշադրությունը կրկին հրավիրվել է հարցի վրա»,-հայտնել են ԱԳՆ-ից։
Իրանական մաքսակետում օտարերկրյա պետհամարանիշներով բեռնատարների դիզվառելիքի գների վերջին կտրուկ աճը լուրջ խնդիր է դարձել հայ վարորդների համար։

МИД: Экспертные группы из Армении и Ирана обсудят подорожание топлива для армянских фур
Экспертные группы из Армении и Ирана обсудят вопрос подорожания дизельного топлива для армянских грузовиков на иранской границе. Об этом в ответ на запрос Sputnik Армения сообщили в армянском МИД.
В ведомстве отметили, что армянская сторона несколько раз поднимала вопрос в ходе различных обсуждений с представителями Ирана.
"28 февраля в Тегеране замминистра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян на встрече с министром дорог и градостроительства Ирана Фарзане Садеги, а также его заместителем снова обратил внимание на данный вопрос. Достигнута договоренность в предстоящее время организовать встречу экспертных групп для обсуждения комплекса вопросов, связанных с транспортными перевозками, и поиска взаимоприемлемых решений", - говорится в сообщении.
Напоминается, что недавнее резкое повышение цен на дизтопливо на иранской таможне для грузовиков с иностранными номерами стало серьезной проблемой для армянских водителей.