Համբերությանս բաժակը լցվել է. Բալասանյանն արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանին
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն այսօր արձագանքել է Գյումրիում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարություններին.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ գյումրեցիներ,
Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող հայտնի անձը Գյումրիում անցկացվող իրենց նախընտրական միջոցառման ժամանակ անդրադարձել է ինձ , հայտարարելով «Սև Բերդ» ամրոցի ապօրինի սեփականաշնորհման մասին:
Առողջությանս հետ կապված և իմ ընտանիքին բաժին հասած փորձությունների բերումով՝ երկար ժամանակ չեմ անդրադարձել տվյալ անձի հայտարարություններին , սակայն համբերությանս բաժակը լցվել է:
Այս ամենի մեջ ամենազավեշտալին այն է, որ նա նույնիսկ տեղյակ չէ, որ շինծու քրեական գործը վերաբերվում Է ոչ թե «Սև Բերդ» ամրոցին այլ դրան հարակից հողերին: Կարծում եմ, քեզ զեկուցող տգետներ շատ կան:
Բոլոր գյումրեցիները գիտեն, թե ինչ վիճակում է գտնվել «Սև Բերդ» ամրոցը մասնավոր անձից իմ գնելուց առաջ, նորից եմ կրկնում՝ ՄԱՍՆԱՎՈՐ ԱՆՁԻՑ և ինչ է դարձել հիմա: Մշակութային, մարզական, պետական(որոնց մասնակցել ես ինքդ) մակարդակի ինչ միջոցառումներ են տեղի ունեցել «Սեւ բերդ»-ում՝ բացարձակապես անվճար, մինչ օրս քաղաքի տուրիստական զարդն է՝ նորից անվճար: Ձեր խղճուկ խմբակը Գյումրիի զբոսաշրջային զարգացման համար չի արել 10 տոկոսն այն ամենի, ինչ արել է «Սև Բերդ» ամրոցը ՝ մեր քաղաք հարյուր հազարավոր այցելուներ բերելով ու դառնալով թիվ մեկ այցեքարտը:
Ինչ վերաբերում է «Սև Բերդ»-ի ապօրինի լինելուն, խորհուրդ եմ տալիս նախքան մեղադրելը,անմեղության կանխավարկած խախտելը,քո ելույթով պետական ողջ գործիքակազմը իմ ընտանիքի դեմ տրամադրելը՝ ստանալ ճիշտ տեղեկություններ:
«Սև Բերդ» ամրոցը մեր ընտանիքը ձեռք է բերել նախկին սեփականատիրոջից այլ ոչ թե
համայնքից: Այնպես որ, «Սև Բերդ» ամրոցը չի կարող դառնալ քո սիրելի #հատիկառհատիկի կոնտենտ և հայտնվել ռենջ ռովեռի կողքին:
Մարդկային, բարոյական բոլոր սահմանները անցած անձին, խորհուրդ եմ տալիս հեռու մնալ ինձանից և իմ ընտանիքից:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ գյումրեցիներ,
Առողջական խնդիրներս կարգավորվելուն պես վերադառնալու եմ Գյումրի: Ինձ հետ կապված բոլոր շինծու մեղադրանքներին իրավական և քաղաքական պատասխանը տալու եմ, իսկ որդուս՝ Խաչատուր Բալասանյանի գործով «իրավական գործընթացը» դատաքննությունը մտել է բաց փուլ, իրավական ֆարսը բոլորի համար ակնհայտ է լինելու, չնայած այս խմբակի գործողություններում իրավական հետք փնտրելը անիմաստ է:
Այդ անձը խոսեց «վերջին բոյի» մասին, ասեմ որ վերջին բոյ պետք էր տալ ուրիշ տեղ, այլ ոչ թե Գյումրիում՝ «Սև Բերդ»- ի դեմ:
Սիրելի գյումրեցիներ, իմ կոչն է ձեզ՝ ակտիվորեն մասնակցել Գյումրիում կայանալիք ավագանու արտահերթ ընտրություններին՝ մինուս մեկ ձևաչափով, մերժելով մեր ազգին սև ու սպիտակի բաժանած խմբակին և նրանց դրածոյին:

«Чаша терпения переполнилась»: Самвел Баласанян отреагировал на заявления Никола Пашиняна
Экс-мэр Гюмри Ширакской области Армении Самвел Баласанян отреагировал на заявления Никола Пашиняна, озвученные им ранее во втором городе республики.
«Дорогие соотечественники, дорогие гюмрийцы!
Известный человек, занимающий пост премьер-министра, во время предвыборного мероприятия в Гюмри упомянул меня, заявив о незаконной приватизации крепости «Сев берд» («Черной крепости»).
Из-за проблем со здоровьем и выпавших на долю моей семьи испытаний я длительное время не комментировал высказывания этого человека, но чаша терпения переполнилась.
И самое смешное во всем этом – то, что он даже не в курсе, что сфабрикованное уголовное дело касается не «Черной крепости», а прилегающих к ней земель. Думаю, докладывающих тебе невежд много.
Все гюмрийцы знают, в каком состоянии находилась крепость до того, как я приобрел ее у частного лица, повторяю еще раз – У ЧАСТНОГО ЛИЦА, и во что она превратилась сейчас. Какие культурные, спортивные и государственные мероприятия (в которых ты сам принимал участие) состоялись в «Черной крепости»  – абсолютно бесплатно. По сей день она является туристической жемчужиной нашего города – опять же бесплатно.
Ваш жалкий кружок не сделал и 10% того, что сделала «Черная крепость» для развития туризма в Гюмри, привлекая сотни тысяч гостей в наш город и ставшая его визитной карточкой номер один», – отметил Баласанян.
«Что касается незаконности сделки по «Черной крепости», то совет: прежде, чем обвинять, нарушать презумпцию невиновности и настраивать своим выступлением весь государственный инструментарий против моей семьи, получить достоверные сведения.
Наша семья приобрела «Черную крепость» у прежнего владельца, а не у общины.  Так что, «Черная крепость» не может уместиться в твой контент под хэштегом #по крупице» и оказаться рядом с Range Rover.
Советую всем, кто перешел человеческие и моральные границы, держаться подальше от меня и моей семьи», – заявил Баласанян.
В обращении к гюмрийцам Баласанян заявил, что планирует вернуться в город после того, как решит проблемы со здоровьем.
«На все связанные со мной сфабрикованные обвинения мной будет дан правовой и политический ответ. Что касается дела моего сына, Хачатура Баласаняна, то «правовой процесс», разбирательство вступило в открытую фазу. Всем будет очевидно, что это правовой фарс. Хотя бессмысленно искать какой-либо правовой основы в действиях этого кружка», – отметил экс-мэр Гюмри.
«Этот человек говорил о «последнем бое». Скажу, что последний бой нужно было дать в другом месте, а не в Гюмри против «Черной крепости».
Дорогие гюмрийцы, призываю вас активно участвовать в предстоящих внеочередных выборах в Совет старейшин города  в формате "минус один", отвергнув разделивший нашу нацию на "черных" и "белых" кружок и их ставленника», – резюмировал Баласанян.