Սիրիայում ապրող հայերը կանգնած են կյանքին ու ժառանգությանը սպառնացող վտանքի առջև. Երուսաղեմի հայոց պատրիարքություն
16:35 11/03/2025
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությունը կոչով դիմել է միջազգային հանրությանը, պետություններին, կրոնական ու մարդասիրական կազմակերպություններին և անհատներին՝ անհապաղ իրենց ուշադրությունը կենտրոնացնել Սիրիայի բոլոր քրիստոնաների պաշտպանության ու պահպանության վրա։
«Երբ ականատես եք լինում Սիրիայում շարունակվող խժդժություններն ու ավերիչ հակամարտությանը, մեր սրտերը լցվում է խորը վշտով և մտահոգությամբ բոլոր տառապողների համար։ Մասնավորապես մեզ հուզում է մեր հայ քրիստոնյա եղբայների ու քույրերի ծարն վիճակը, որոնք սերունդներ շարունակում ապրում են այդ հողի վրա, ուր ապաստանել են 1915 թվականի սարսափելի Հայոց ցեղասպանությունից հետո։
Սիրիան եղել է վերապրածների ու նրանց ժառանգների տունը, որոնց  ներկայությունն այնտեղ քրիստոնյա հայերի տոկունության և հավատքի վկայությունն է։
Այսօր Սիրիայում գտնվող բոլոր քրիստոնյան համայնքների անվտանգությունն ու ապահովությունը դարձյալ վտանգված է բռնության և քաոսի պատճառով։
Մենք մեր բողոքի ձայնն ենք բարձրացնում ոչ միայն բոլոր անմեղ կյանքերի պաշտպանության, այլ հատկապես այն հայերի համար, որոնք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության տեսած ժողովրդի կենդանի վկաներն են։
Սիրիայում հայերը հիմնականում ապրում են Հալեպում, Դամասկոսում և այլ քաղաքներում, նրանք արդեն շատ են դիմակայել։ Նրանք վերականգնել են իրենց կյանքը ցեղասպանությունից հետո, ստեղծել են կենսունակ համայնքներ և ակտիվորեն նպաստում են Սիրիայի մշակութային, հոգևոր կառույցների զարգացմանը։ Բայց և այնպես նրանք այժմ կանգնած են իրենց կյանքին և ժառանգությանը սպառնացող վտանգի առջև։ Նրանց եկեղեցիները, դպրոցները, տները հայտնված են շարունակվող քաղաքացիական պատերազմների կրակի տակ և դարձյալ տեղահանության վախ կա։
Այս համայնքները պարզապես ազգային փոքրամասնություններ չեն, այլ Մերձավոր Արևելիքում քրիստոնեական ներկայության կեսնական մասն են. ներկայություն, որը գոյատևել է դարեր շարունակ։
Սիրիայում մեր քսրիտոնյա եղբայրների ու քույրերի անվտանգությունը չպետք է անտեսվի կամ դիտարկվի որպես երկրորդական խնդիր տարածաշրջանի քաղաքական տեղաշարժերի ֆոնին»,- նշված է  Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության հայտարարության մեջ։

Армянский патриархат Иерусалима: Проживающие в Сирии армяне сталкиваются с угрозой их жизни и наследию
17:59 11/03/2025
Армянский патриархат Иерусалима обратился к международному сообществу, государствам, религиозным и гуманитарным организациям, а также к частным лицам с призывом незамедлительно сосредоточить свое внимание на защите всех христиан в Сирии.
В заявлении, распространенном патриархатом, говорится в частности:
«Когда мы становимся свидетелями продолжающихся раздоров и разрушительного конфликта в Сирии, наши сердца наполняются глубокой печалью и беспокойством за всех, кто страдает. Мы, в частности, встревожены бедственным положением наших армянских братьев и сестер, которые поколениями живут на этой земле, где нашли убежище после ужасающего Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
Сирия стала домом для многих спасшихся и их потомков. Их присутствие там – свидетельство веры и стойкости исповедующих христианство армян.
Сегодня безопасность всех христианских общин Сирии вновь находится под угрозой из-за насилия и хаоса.
Мы поднимаем свой голос в защиту всех невинных людей, всех армян, являющихся живыми свидетелями народа, пережившего первый геноцид 20-го века.
В Сирии армяне в основном проживают в Алеппо, Дамаске и других городах, они уже пережили очень многое. Они восстановили свою жизнь после Геноцида, создали жизнеспособные общины и активно способствуют развитию культурных, духовных структур Сирии. Однако сейчас они сталкиваются с угрозой их жизни и наследию. Их церкви, школы, дома оказались под огнем продолжающейся гражданской войны, и они вновь боятся перемещения».