ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Գառնու տաճարի բաղնիքի վերականգնման նպատակով համագործակցում է Իտալիայի առաջատար վերականգնող մասնագետների հետ։ Նախարարության նախաձեռնությամբ պետական հատկացումներով պատվիրվել է վերականգնման նախագիծ։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից արձագանքելով օրեր առաջ հնչեցված ահազանգին, որ Գառնու տաճարի բաղնիքի անմխիթար վիճակում է։
«2019 թ․ իտալացի վերականգնող ճարտարապետ Լուչիո Սպեկայի կողմից կազմվել և նախարարություն է ներկայացվել Գառնիի բաղնիքի արժևորման և վերականգնման նախագիծ, որով նախատեսվում է խճանկարի ամրակայում և վերականգնում, ինչպես նաև ծածկի փոխարինում՝ արդի ճարտարապետական լուծումներով։
Հաշվի առնելով Գառնիի տաճարի և բաղնիքի կարևորությունը և նախագծի հեղինակի կողմից առաջարկված մեթոդաբանությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը բանակցություններ է սկսել իտալական կողմի հետ, և 2024 թ․ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության աջակցությամբ խճանկարի վերականգնման աշխատանքներն իրականացնել «L’Opificio delle Pietre Dure» ինստիտուտի կողմից։ Վերջինս Իտալիայի մշակույթի նախարարության մասնագիտացված կառույցն է մոնումենտալ արվեստի հետազոտման և վերականգնման ոլորտում:
Նախագծի շրջանակում նշյալ ինստիտուտի մասնագետները 2024 թ․ տեղում իրականացրել են չափագրման աշխատանքներ, իսկ 2025 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին պլանավորված է մասնագետների այց Հայաստան՝ աշխատանքները շարունակելու և փորձանմուշներ վերցնելու նպատակով։ Խճանկարի վերականգնման և ծածկի փոխարինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2025 թ.»,- նշում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։

Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Республики Армения сотрудничает с ведущими специалистами-реставраторами из Италии для восстановления бани храма Гарни в республике. Об этом сообщает пресс-служба МОНКС Армении.
По инициативе министерства с привлечением государственных средств был заказан проект реставрации. В 2019 году итальянский архитектор-реставратор Лучио Спека подготовил и представил в министерство «Проект оценки и реставрации бани Гарни», который предусматривает укрепление и реставрацию мозаики, а также замену кровли – с современными архитектурными решениями.
«Учитывая важность храма и бани Гарни, а также предложенную автором проекта методологию, министерство образования, науки, культуры и спорта Армении начало переговоры с итальянской стороной ,и в 2024 году была достигнута договоренность о проведении работ по реставрации мозаики институтом «L’Opificio delle Pietre Dure» при поддержке посольства Италии в Армении. Последний является специализированной структурой Министерства культуры Италии в области исследования и реставрации монументального искусства.
В рамках проекта специалисты вышеуказанного института в 2024г. на месте провели измерительные работы, в апреле-мае 2025 года запланирован визит специалистов в Армению для продолжения работ и взятия контрольных образцов. Работы по реставрации мозаики и замене кровли начнутся в 2025 году», – говорится в сообщении пресс-службы министерства.