Խուսափել լեռներ այցելություններից, մեծանալու է ձնահյուսերի առաջացման հավանականությունը
Հանրապետությունում դիտվող բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում, արևի ճառագայթների ազդեցությամբ ձյան զանգվածները լեռնային շրջաններում սկսում են ակտիվորեն հալվել, դրանց ջրապարունակությունը և զանգվածը մեծանում է, ինչը հանգեցնում է ձնահյուսերի վտանգի հավանականության բարձրացման։ Այս մասին զգուշացնում են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից։
Մարտի 11-18-ը հանրապետությունում կանխատեսվում է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում 6-10 աստիճանով, ինչով պայմանավորված հանրապետության լեռնային և բարձրալեռնային շրջաններում (2500 մետրից ավել բարձրություններում) մեծ թեքություն ունեցող լեռնալանջերում մեծանալու է ձնահյուսերի առաջացման հավանականությունը։
«Անվտանգությունից ելնելով կոչ ենք անում խուսափել լեռներ այցելություններից»,- նշում են ՊՈԱԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ ժամը 15:26-ին Արագածոտնի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Արագած լեռան հյուսիսային գագաթին տեղի է ունեցել ձնահյուս․ 9 անձից բաղկացած արշավախումբը մնացել է ձնահյուսի տակ, 8 անձ դուրս է եկել, իսկ 1-ն անհետ կորել է։

Возрастет опасность схода лавин: жителей Армении призвали воздерживаться от походов в горы
В условиях наблюдающихся на территории Армении высоких температур, под воздействием солнечных лучей, снежные массы в горных районах начинают активно таять, что приводит к повышению вероятности схода лавин. Об этом говорится в предупреждении Центра гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении.
«С 11 по 18 марта на территории республики прогнозируется повышение температуры воздуха на 6-10 градусов, в связи с чем увеличится вероятность схода лавин на крутых склонах в горных и высокогорных районах республики (на высоте более 2500 метров).
В целях безопасности мы настоятельно рекомендуем воздерживаться от походов в горы», – говорится в сообщении.
Напомним, 11 марта, в 15:26, в центр управления в кризисных ситуациях Арагацотнского областного спасательного управления поступило сообщение о сходе лавины на северной вершине горы Арагац. Лавина накрыла группу из 9 туристов. Восьми из них удалось выбраться, один человек числится пропавшим без вести.