Միացյալ Նահանգների քրիստոնյա առաջնորդները դիմել են նախագահ Թրամփին՝ Բաքվում պահվող հայ պատանդերին ազատելու խնդրանքով
12:43 12/03/2025
Christian Newswire-ում հրապարակվել է Միացյալ Նահանգների քրիստոնյա առաջնորդների նամակը, որով նրանք դիմել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝  Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պահվող 23  հայ և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու ազատ արձակման ուղղությամբ հրատապ ու վճռական քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով:
Նշվում է, որ նրանց թվում է նաև Ռուբեն Վարդանյանը, որը գտնվում է ծայրահեղ վատ վիճակում: Նա արդեն 21-րդ օրն է շարունակում է հացադուլը, ինչն էլ հանգեցնում է նրա առողջության խիստ վատթարացմանը Ադրբեջանի բանտային պայմաններում:
Նամակի հեղինակները հղումներ են անում նաև խոշտանգումների վերաբերյալ հավաստի զեկույցներին և շարունակվող չարաշահումներին՝ ընդգծելով, որ Թրամփի առաջնորդությունը բացառիկ դիրք ունի այս ճգնաժամը լուծելու հարցում և որ անհրաժեշտ են  հրատապ գործողություններ՝ քրիստոնյաների կյանքերը փրկելու համար:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք միակն եք, ով կարող է փրկել այս քրիստոնյա պատանդներին: Գրեթե երկու տարի առաջ Ադրբեջանն էթնիկ զտումների ենթարկեց ավելի քան 120 հազար քրիստոնյա հայերի, մինչդեռ Բայդենի վարչակազմը հրաժարվեց քայլեր ձեռնարկել էթնիկ զտումները դադարեցնելու կամ այդ ոճրագործության մեղավորներին պատժելու համար։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ այդ նույն ռեժիմը պատանդ է պահում 23 քրիստոնյա հայերի և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու, որոնք, ըստ հավաստի տեղեկությունների, ենթարկվում են ամենօրյա խոշտանգումների: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, այն միակ կազմակերպությանը, որը հնարավորություն ուներ բանտարկյալների առողջական վիճակը ստուգելու, վերջին օրերին հրահանգվել է լքելու երկիրը», -ասվում է նամակում:
Նամակի հեղինակները նաև շնորհակալություն են հայտնել քարոզարշավի ընթացքում  Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին պաշտպանելու նրա խոսքերի համար: «Շնորհակալ ենք Ձեր քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին ցուցաբերած աջակցության համար։ Ձեր հայտարարությունը հստակ ուղերձ էր նրանց, ովքեր կխալխլեին Հայաստանի անվտանգությունը և նրանց քրիստոնեական հարուստ ժառանգությունը՝ որպես Քրիստոսի ավետարանն ընդունած առաջին պետությունը համաշխարհային պատմության մեջ»։
Նամակն ստորագրել են՝
Դոկտ. Ալվեդա Քինգ՝ «Ամերիկյան երազանք» կենտրոնի նախագահ
Պատվարժան Միշել Բախման՝ Ռոբերտսոնի կառավարման դպրոցի դեկան
Սոհրաբ Ահմարի՝ UnHerd պորտալի խմբագիր, ԱՄՆ
Ռոդ Դրեհեր՝ լրագրող և գրող
Թրոյ Միլլեր՝ Ազգային կրոնական հեռարձակողների միության նախագահ և գործադիր տնօրեն
Դեսպան Սեմ Բրաունբեկ` Միջազգային կրոնական ազատության (IRF) գագաթնաժողովի համանախագահ
Շոն Ֆոյխտ` միսիոներ, երաժիշտ, ակտիվիստ, հեղինակ և խոսնակ
Ուիլյամ Վուլֆ՝ Բապտիստական առաջնորդության կենտրոնի գործադիր տնօրեն
Բոբ Վանդեր Պլատս՝ The FAMiLY Leader կազմակերպության նախագահ և գործադիր տնօրեն
Դեդե Լաուգեսեն՝ «Փրկե՛ք հալածյալ քրիստոնյաներին» կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Սյուզան Բոք Գրիշման՝ Mercury One բարեգործական ընկերության և The Nazarene հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
Դեսպան Ալբերտո Ֆերնանդես՝ Մերձավոր Արևելքի Մեդիա հետազոտությունների ինստիտուտի փոխնախագահ
Դոկտ. Ջիմ Գարլոու՝ Well Versed հոգևոր ծառայության գլխավոր տնօրեն
Վեհաշնորհ Ռոզմարի Շինդլեր Գարլոու՝ «Շինդլերի տապանը» (Schindler’s Ark)  կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Դոկտ. Դեյվիդ Քարրի՝ ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի հանձնակատար (USCIRF)
Նադին Մաենզա՝ Միջազգային կրոնական ազատության (IRF) քարտուղարության նախագահ
Դենիզ Բուբեկ՝  «Փրկե՛ք Հայաստանը» (Save Armenia) ընկերակցության Խորհրդի անդամ
Դոկտ. Փոլ Մյուրեյ՝ Գլոբալ խաղաղության հիմնադրամի միջազգային փոխնախագահ։

Christian leaders' letter to Trump calls for urgent action on Armenian hostages in Azerbaijan
A coalition of American Christian leaders has sent a letter to President Donald Trump urging decisive action to free 24 Christian hostages—23 Armenian Christians and one Azerbaijani Christian convert—held by Azerbaijani authorities, Christian Newswire reported.
Among them is Ruben Vardanyan, who remains in extremely critical condition as his hunger strike extends into its 21st day, leaving his health rapidly deteriorating in Azerbaijani detention. In their appeal, the signatories cite credible reports of torture and ongoing abuse, emphasizing their belief that President Trump’s leadership is uniquely positioned to resolve this crisis, and that swift action is needed to save Christian lives.
In the letter, the Christian leaders wrote:
“We believe you are the only one who can rescue these Christian hostages. Almost two years ago, Azerbaijan ethnically cleansed more than 120,000 Christian Armenians from their ancestral homes, while the Biden administration refused to take action. Since then, 23 Christian Armenian hostages and one Azeri Christian convert have been subjected to routine torture. The International Committee of the Red Cross—the only organization permitted to check on their well-being—was ordered to leave the country in recent days.”
They further praise President Trump’s previous support of Armenia and persecuted Christians, stating:
“Thank you for your support for Armenia and persecuted Christians during your campaign. Your statement was powerful and sent a clear message to those who would undermine Armenia’s security and their rich Christian heritage as the first country in the history of the world to embrace the gospel of Christ.”
The statement that the signatories referred to is a Trump Truth Social post from Oct. 23, 2024 which read:
“Kamala Harris did NOTHING as 120,000 Armenian Christians were horrifically persecuted and forcibly displaced in Artsakh. Christians around the World will not be safe if Kamala Harris is President of the United States. When I am President, I will protect persecuted Christians, I will work to stop the violence and ethnic cleansing, and we will restore PEACE between Armenia and Azerbaijan.”