Միացյալ Նահանգների քրիստոնյա առաջնորդները դիմել են նախագահ Թրամփին՝ Բաքվում պահվող հայ պատանդերին ազատելու խնդրանքով
12:43 12/03/2025
Christian Newswire-ում հրապարակվել է Միացյալ Նահանգների քրիստոնյա առաջնորդների նամակը, որով նրանք դիմել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝  Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պահվող 23  հայ և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու ազատ արձակման ուղղությամբ հրատապ ու վճռական քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով:
Նշվում է, որ նրանց թվում է նաև Ռուբեն Վարդանյանը, որը գտնվում է ծայրահեղ վատ վիճակում: Նա արդեն 21-րդ օրն է շարունակում է հացադուլը, ինչն էլ հանգեցնում է նրա առողջության խիստ վատթարացմանը Ադրբեջանի բանտային պայմաններում:
Նամակի հեղինակները հղումներ են անում նաև խոշտանգումների վերաբերյալ հավաստի զեկույցներին և շարունակվող չարաշահումներին՝ ընդգծելով, որ Թրամփի առաջնորդությունը բացառիկ դիրք ունի այս ճգնաժամը լուծելու հարցում և որ անհրաժեշտ են  հրատապ գործողություններ՝ քրիստոնյաների կյանքերը փրկելու համար:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք միակն եք, ով կարող է փրկել այս քրիստոնյա պատանդներին: Գրեթե երկու տարի առաջ Ադրբեջանն էթնիկ զտումների ենթարկեց ավելի քան 120 հազար քրիստոնյա հայերի, մինչդեռ Բայդենի վարչակազմը հրաժարվեց քայլեր ձեռնարկել էթնիկ զտումները դադարեցնելու կամ այդ ոճրագործության մեղավորներին պատժելու համար։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ այդ նույն ռեժիմը պատանդ է պահում 23 քրիստոնյա հայերի և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու, որոնք, ըստ հավաստի տեղեկությունների, ենթարկվում են ամենօրյա խոշտանգումների: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, այն միակ կազմակերպությանը, որը հնարավորություն ուներ բանտարկյալների առողջական վիճակը ստուգելու, վերջին օրերին հրահանգվել է լքելու երկիրը», -ասվում է նամակում:
Նամակի հեղինակները նաև շնորհակալություն են հայտնել քարոզարշավի ընթացքում  Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին պաշտպանելու նրա խոսքերի համար: «Շնորհակալ ենք Ձեր քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին ցուցաբերած աջակցության համար։ Ձեր հայտարարությունը հստակ ուղերձ էր նրանց, ովքեր կխալխլեին Հայաստանի անվտանգությունը և նրանց քրիստոնեական հարուստ ժառանգությունը՝ որպես Քրիստոսի ավետարանն ընդունած առաջին պետությունը համաշխարհային պատմության մեջ»։
Նամակն ստորագրել են՝
Դոկտ. Ալվեդա Քինգ՝ «Ամերիկյան երազանք» կենտրոնի նախագահ
Պատվարժան Միշել Բախման՝ Ռոբերտսոնի կառավարման դպրոցի դեկան
Սոհրաբ Ահմարի՝ UnHerd պորտալի խմբագիր, ԱՄՆ
Ռոդ Դրեհեր՝ լրագրող և գրող
Թրոյ Միլլեր՝ Ազգային կրոնական հեռարձակողների միության նախագահ և գործադիր տնօրեն
Դեսպան Սեմ Բրաունբեկ` Միջազգային կրոնական ազատության (IRF) գագաթնաժողովի համանախագահ
Շոն Ֆոյխտ` միսիոներ, երաժիշտ, ակտիվիստ, հեղինակ և խոսնակ
Ուիլյամ Վուլֆ՝ Բապտիստական առաջնորդության կենտրոնի գործադիր տնօրեն
Բոբ Վանդեր Պլատս՝ The FAMiLY Leader կազմակերպության նախագահ և գործադիր տնօրեն
Դեդե Լաուգեսեն՝ «Փրկե՛ք հալածյալ քրիստոնյաներին» կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Սյուզան Բոք Գրիշման՝ Mercury One բարեգործական ընկերության և The Nazarene հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
Դեսպան Ալբերտո Ֆերնանդես՝ Մերձավոր Արևելքի Մեդիա հետազոտությունների ինստիտուտի փոխնախագահ
Դոկտ. Ջիմ Գարլոու՝ Well Versed հոգևոր ծառայության գլխավոր տնօրեն
Վեհաշնորհ Ռոզմարի Շինդլեր Գարլոու՝ «Շինդլերի տապանը» (Schindler’s Ark)  կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Դոկտ. Դեյվիդ Քարրի՝ ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի հանձնակատար (USCIRF)
Նադին Մաենզա՝ Միջազգային կրոնական ազատության (IRF) քարտուղարության նախագահ
Դենիզ Բուբեկ՝  «Փրկե՛ք Հայաստանը» (Save Armenia) ընկերակցության Խորհրդի անդամ
Դոկտ. Փոլ Մյուրեյ՝ Գլոբալ խաղաղության հիմնադրամի միջազգային փոխնախագահ։

Христианские лидеры США призвали Трампа предпринять срочные шаги по освобождению удерживаемых Баку христианских заложников
15:54 12/03/2025
В Christian Newswire опубликовано письмо американских христианских лидеров президенту США Дональду Трампу с призывом предпринять срочные и решительные шаги по освобождению 24 удерживаемых властями Азербайджана христианских заложников – 23 армян и одного перешедшего из ислама в христианство азербайджанца.
Отмечается, что среди заложников – экс-госминистр Арцаха Рубен Варданян, который более 20 дней держит голодовку, что приводит к резкому ухудшению состояния его здоровья в условиях удерживания в застенках Баку.
Подписавшиеся под письмом ссылаются на достоверные отчеты о пытках и продолжающихся злоупотреблениях, подчеркнув свое убеждение в том, что администрация президента Трампа обладает уникальной возможностью для разрешения этого кризиса и что необходимо принятие срочных мер для спасения христиан.
«Мы верим, что Вы – единственный, кто может спасти заложников-христиан. Около двух лет назад Азербайджан подверг этнической чистке более чем 120 000 армян-христиан, но администрация Байдена отказалась принять меры для прекращения этнических чисток и наказания виновных.
С тех пор тот же режим в Баку удерживает в заложниках 23 армян и одного перешедшего из ислама в христианство азербайджанца, которые, согласно достоверным сведениям, подвергаются пыткам каждый день. Международному комитету Красного Креста, единственной организации, которой разрешено проводить проверку их состояния, в последние дни было приказано покинуть страну», – говорится в письме.
«Спасибо за вашу поддержку Армении и преследуемых христиан во время вашей предвыборной кампании. Ваше заявление было четким месседжем тем, кто хотел бы подорвать безопасность Армении и ее богатое христианское наследие как первой страны в мировой истории, принявшей христианство», – отметили авторы обращения.
Авторы обращения напомнили Трампу его запись в Truth Social от 23 октября 2024 года: «Камала Харрис не сделала НИЧЕГО, когда 120 000 армян-христиан подверглись ужасающим преследованиям и насильственному перемещению из Арцаха. Христиане всего мира не будут в безопасности, если президентом США станет Камала Харрис. Когда я стану президентом, буду защищать преследуемых христиан, буду работать над прекращением насилия и этнических чисток, и мы установим мир между Арменией и Азербайджаном».