Տեր Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանն ու քրիստոնյա առաջնորդները կոչ են անում ՄԹ կառավարությանը քայլեր ձեռնարկել հայ գերիների ազատ արձակման համար
13:21 12/03/2025
Տեր Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանը, քրիստոնյա այլ առաջնորդների հետ միասին, նամակ է ուղարկել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին՝ արտահայտելով իր խոր մտահոգությունը Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կերպով կալանավորված 23 հայերի վերաբերյալ։
2023-ին Արցախից 120,000 հայերի բռնի տեղահանումից հետո, այս անձինք՝ ներառյալ նախկին կառավարական պաշտոնյաներ, ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք, կեղծ մեղադրանքների, անարդար դատավարությունների և անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկվում Բաքվում։
Նամակում շեշտվում է, որ խախտվում են միջազգային մարդու իրավունքները, գերիներին զրկել են իրենց ընտրած փաստաբանի օգնությունից, իսկ Ադրբեջանը վտարել է միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները, ինչի արդյունքում գերիները մնացել են ամբողջությամբ մեկուսացված։ Տեր Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանը կոչ է անում ՄԹ կառավարությանը վճռական քայլեր ձեռնարկել և պարտադրել Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները։
«Նրանց շարունակական կալանավորումն ու ընթացիկ դատավարությունները կոպիտ և ակնհայտ խախտում են միջազգային մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի: Մեծ Բրիտանիայի վճռական դիրքորոշումն ու հստակ պատգամը, որ մարդու իրավունքների խախտումները անընդունելի են, կօգնեն ապահովել արդարության վերականգնումը»։
ՄԹ և Իռլանդիայի հայ համայնքը շարունակում է պայքարել արդարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար։

Bishop Hovakim Manukyan and Christian leaders urge UK action on Armenian detainees
Bishop Hovakim Manukyan of the Diocese of the Armenian Church of the United Kingdom & Ireland, together with a group of Christian leaders, has sent a letter to the UK Prime Minister Keir Starmer, expressing deep concern over the unlawful detention of 23 Armenians by Azerbaijan.
Following the forced displacement of 120,000 Armenians from Artsakh in 2023, these individuals—including former government officials, prisoners of war, and civilians—are facing fabricated charges, unfair trials, and inhumane treatment in Baku.
The letter highlights the violation of international human rights laws, the denial of legal representation, and the expulsion of humanitarian organizations from Azerbaijan, leaving detainees in complete isolation. Bishop Manukyan calls on the UK to take a firm stance and urge Azerbaijan to comply with its international obligations.
"Their continued detention and ongoing trials constitute flagrant and gross violations of International Human Rights and International Humanitarian Law. A firm stance from the United Kingdom and a strong message that Human Rights violations will not be tolerated, will help ensure that justice prevails."