Սերժ Սարգայանին նոր մեղադրանքի առաջադրման հիմքում պաշտոնական քարոզչության տապալման քողարկումն ու ընթացիկ տեմպը պահելն է. Աբրահամյան
«Այս իշխանության հետևողականությունը քրեական հետապնդումներ իրականացնելու և քաղաքացիների ազատությունը «օդում կախելու» տեսանկյունից միշտ էլ աննախադեպ է եղել»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, դրանք օգտագործվել են ոչ միայն մարտավարական խնդիրներ լուծելիս` ընթացիկ հեղինակության, լոկալ ընտրություններ, այլ ռազմավարական ուղենիշների ապահովման համար`իշխանության վերարտադրման։
«3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոր մեղադրանքի առաջադրմանը նախորդել էր հայտնի «դիզելի գործի» փլուզումն ու 42 մլն դոլարանոց ՌԷՊ համակարգերի գործը ոչ արդյունավետ որակելու ֆարսը, որի ձեռքն իրավապահները կրակն են ընկել:
Սրա շրջանակներում, իշխանությունը նույնիսկ նախագահ Սարգսյանին արդարացնող դատավորին ապօրինի հեռացրեց համակարգից:
Նախագահին նոր մեղադրանքի առաջադրման հիմքում պաշտոնական քարոզչության տապալման քողարկումն ու ընթացիկ տեմպը պահելն է` հատկապես որ իշխանության ռեյտինգն աննախադեպ ցածր է, իսկ առջևում էլ` իշխանության համար կենաց-մահու ընտրություն է:
Գիտակցելով, որ հին մեթոդն արդեն բավականին մաշված է` «գրոհը» ուղեկցվեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Տարոն Մարգարյանին անձեռնամխելիությունից զրկելու գործընթաց նախաձեռնելով և ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի տնային կալանքի ժամկետը երկարացնելով:
ՀԳ. Իշխանության անբարո գործողություններից հետ չեն մնում ընդդիմադիր դաշտում տեղավորված առանձին քաղաքական վարձկաններ, որոնք վերջին շրջանում, գործող ռեժիմի հետաքրքրությունների շրջանակներում, 24-ամյա ռեժիմով, հրապարակային «դանոսներ» են անում Սերժ Սարգսյանի և ՀՀԿ-ի առանձին դեմքերի դեմ»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян раскрыл, что лежит в основе предъявленного властями Армении Сержу Саргсяну нового обвинения
Последовательность нынешних властей Армении в вопросах уголовного преследования и создания атмосферы «подвешенного состояния» свободы для граждан была беспрецедентной всегда, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Эти механизмы, по его словам, использовались не только для решения тактических задач — повышения текущего рейтинга, локальных выборов, но и для достижения стратегических целей — репродукции власти.
«Предъявлению нового обвинения третьему президенту Сержу Саргсяну предшествовал провал нашумевшего «дизельного дела» и фарс с признанием неэффективности системы РЭБ стоимостью 42 миллиона долларов, в результате которого правоохранители сами оказались в затруднительном положении.
В рамках этого процесса власти даже незаконно отстранили из системы судью, оправдавшего президента Саргсяна.
Суть нового обвинения Саргсяну — замаскировать провал официальной пропаганды и сохранить текущие темпы давления, особенно в условиях беспрецедентно низкого рейтинга власти и предстоящих для нее судьбоносных выборов.
Осознавая, что старые методы уже довольно изношены, «наступление» власти сопровождали инициированием процесса лишения неприкосновенности члена Исполнительного органа Республиканской партии Армении Тарона Маргаряна и продлением домашнего ареста заместителю председателя РПА Армену Ашотяну», - написал Абрамян.