Իսպանիայի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունները հայտարարությամբ ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը։
«Իսպանիան ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև համաձայնագրի մասին լուրը և հույս ունի, որ այս հայտարարությունը կհանգեցնի երկու երկրների միջև վերջնական համաձայնագրի կնքմանը։
Իսպանիան վերահաստատում է իր հանձնառությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը»,- նշված է Իսպանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Տեղեկությունն այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի շուրջ, հույս է ներշնչում։ Տասնամյակների թշնամանքից և պատերազմից հետո այն փաստը, որ կայուն խաղաղությունն այժմ հասանելի է, կարևոր է տարածաշրջանի և նրա սահմաններից դուրս»,- նշված է նախարարության X-ում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Նախարար Անալենա Բերբոքը կոչ է արել երկու կողմին ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր։
«Երկար բանակցություններից հետո Հայաստանի համարձակ զիջումները հնարավոր դարձրին այս վերջին քայլը այն ճանապարհին, որով մենք ուղեկցել ենք երկու երկրներին։ Ես կոչ եմ անում կողմերին ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը»,- նշված է նախարար Անալենա Բերբոքի անունից Գերմանիայի ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում տարածված հայտարարության մեջ։

Глава МИД Германии – о согласовании проекта мирного соглашения между Ереваном и Баку
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок назвала важной достигнутую договоренность по окончательному тексту мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Заявление главы МИД Германии опубликовано в микроблоге МИД в X.
«Известие о том, что Армения и Азербайджан достигли соглашения о мире, вселяет надежду. После десятилетий вражды и войн тот факт, что прочный мир теперь в пределах досягаемости, важен как для региона, так и за его пределами.
После долгих переговоров смелые уступки Армении делают этот шаг последним на пути, по которому мы сопровождали обе страны. Я призываю обе стороны подписать мирное соглашение», - отметила Аналена Бербок.
С заявлением выступило и министерство иностранных дел Испании.
«Испания приветствует новость о согласовании Республикой Армения и Азербайджаном проекта мирного соглашения и надеется, что это объявление приведет к подписанию окончательного соглашения между двумя странами. Испания подтверждает свою приверженность миру и стабильности на Южном Кавказе», - говорится в заявлении.