Բա էդ թռիչքային տնտեսական աճի դեպքում ինչպես է գոյանում այսքան սրընթաց պարտքի կուտակումը. Արմեն Եղիազարյան
15:08 15/03/2025
«Արդեն բոլորս գիտենք, որ ՀՀ-ն 12.03.2025 թ-ին թողարկեց 750.000.000 դոլար արժեքով պարտատոմս, որոնք արդեն ներկայացված են միջազգային բորսայում։ Այդ պարտատոմսերի տոկոսաբերությունը 6.75% է»,-գրում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Եղիազարյանն ու մանրամասնում.
«Հասարակ լեզվով ասած Հայաստանը ասում է իմ պետության երաշխիքով ինձ 6.75%-ով վարկ տվեք 10 տարի ժամկետով։ Այսինքն այն 12 միլիարդ դոլար պարտքին ևս կավելանա այս նոր 750 մլն դոլար պարտքը։
Բա էդ թռիչքային տնտեսական աճի դեպքում ինչպես է գոյանում այսքան սրընթաց պարտքի կուտակումը, կարող է թռիչքային աճ ունի նաև երկրում առկա կոռուպցիան ու ատկատները?
Այս պետական պարտքը կառավարությունը չի մարելու է, այս պետական պարտքը չարքաշ ժողովրդի ու նրա սերունդների վզին է մնում»։

Армен Егиазарян: Как же при стремительном экономическом росте возможно такое стремительное накопление долга?
15:32 15/03/2025
«Уже всем известно, что 12 марта 2025 года Республика Армения выпустила облигации на сумму  750 млн долларов, которые уже размещены на международной бирже. Они были выпущены сроком на 10 лет с доходностью 6.75%», – сообщает бывший депутат Национального Собрания Армении Армен Егиазарян и поясняет:
«Говоря простым языком, Армения предлагает : "Выдайте мне кредит под 6,75% сроком на 10 лет под гарантии моего государства". Таким образом, к уже имеющемуся государственному долгу в размере 12 миллиардов долларов добавляется еще 750 миллионов долларов».
«Как же при стремительном экономическом росте возможно такое стремительное накопление долга? Может, стремительный рост распространяется и на уровень коррупции и откатов в стране?
Этот государственный долг не будет погашен правительством. Бремя выплат ляжет на плечи многострадального народа и будущих поколений», – подытожил экс-депутат.