Բելգրադում մեքենան քշել է ցուցացարների վրա
Բելգրադում ոստիկանությունը ձերբակալել է վարորդին, որը շաբաթ օրը՝ ուսանողների և ընդդիմության կողմնակիցների զանգվածային և չհամաձայնեցված բողոքի ակցիայի օրը, վրաերթի է ենթարկել երեք մարդու։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի»  գործակալությունը՝ վկայակոչելով Սերբիայի ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությանը։
«Բելգրադի ՆԳՆ աշխատակիցները հայտնաբերել և բերման են ենթարկել վարորդին՝ 1975 թվականին ծնված Ջ. Մ.-ին, ով այսօր Բելե Վոդայի շրջանում վրաերթի է ենթարկել երեք անձի: Շտապօգնության մեքենան տուժածներին տեղափոխել է հիվանդանոց։ Վարորդը դիմադրել է և բերման է ենթարկվել ոստիկանների կողմից»,- հայտնում է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Սերբիայում ուսանողների ու ընդդիմության կողմնակիցների բողոքի ակցիաները շարունակվում են արդեն չորս ամիս։ Դրանք հետևեցին 2022թ. նոյեմբերի 1-ին Նովի Սադ քաղաքում երկաթուղային կայարանում հովանոցի փլուզմանը, ինչի հետևանքով 15 մարդ մահացավ։

Полиция задержала в Белграде водителя, сбившего трёх человек в субботу в день массового и несогласованного протеста студентов и сторонников оппозиции, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу МВД Сербии.
"Сотрудники МВД в Белграде нашли и задержали водителя Ж.М. 1975 года рождения, который сегодня в районе Беле-Воды (вне центра города - ред.) автомобилем марки BMW сбил трёх человек. Скорая помощь доставила пострадавших для дальнейшей медицинской помощи. Водитель оказал сопротивление и задержан полицией", - сообщила пресс-служба ведомства.
Отмечается, что МВД и прокуратура работают над выяснением обстоятельств инцидента.
В Сербии четыре месяца продолжаются протесты студентов и сторонников оппозиции после гибели 15 человек при обрушении навеса на железнодорожном вокзале в городе Нови-Сад 1 ноября 2024 года. В соцсетях студенческих и оппозиционных групп суббота представлена как "День Д", все призваны в Белград на протестную акцию, которая должна собрать несколько сотен тысяч участников.