Անհետ կորած զինծառայողների ծնողներն իշխանության հետքայլը համարում են վերջին հնարավորության մարում. Աբրահամյան
09:39 15/03/2025
««Խաղաղության» պայմանագրի շրջանակներում, միջազգային ատյաններից երկկողմ հայցերի հետ կանչելու հանգամանքը, թեև, քննարկվեց ադրբեջանական հերթական նախապայմանը կատարելու համատեքստում, սակայն սրա տակ, բացի քաղաքական բաղադրիչից, մարդկային ճակատագրերի խնդիր կա»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, պատահական չէր, որ երեկ կառավարության դիմաց էին հավաքվել անհետ կորած մեր հայրենակիցների բազմաթիվ ծնողներ, հարազատներ, որոնք այս հետքաշման/զիջելու որոշման հետևանքով անձնական ողբերգություն են ապրում:
«Այս մարդիկ, որոնցից շատերի հետ շատ առիթներ եմ ունեցել զրուցելու, իրենց հույսը ոչ թե փաշինյանական խոստումների, այլ միջազգային կառույցների հետ են կապում, իսկ իշխանության հետքայլը համարում են վերջին հնարավորության մարում:
Միջազգային կառույցներում գտնվող այս հայցերը իրավական հարթության խնդիրներ են և քաղաքական պայմանավորվածություններով դրանց իրավական հետևանքները չեն վերացվում:
Բայց դե իշխանության անբարո դիմագիծը նոր չէ, որ պետք է բացահայտվի, իսկ նրանց քայլերն ամբողջությամբ ադրբեջանական տրամադրությունների ներքո են»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Родные наших пропавших без вести соотечественников расценивают отзыв исков из международных судов как потерю последнего шанса
13:27 15/03/2025
«Хотя взаимный отзыв исков из международных инстанций в рамках «мирного» договора обсуждался в контексте выполнения очередного азербайджанского предусловия, однако здесь, помимо политической составляющей, налицо проблема человеческих судеб», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook
По его словам, неслучайно накануне перед зданием правительства на акцию вышли родители и родственники наших пропавших без вести соотечественников, переживающих личную трагедию в результате этого решения отступить /уступить.
«Эти люди, со многими из которых у меня была возможность поговорить, надеются не на пашиняновские обещания, а на международные структуры, а отступление властей они расценивают как потерю последнего шанса.
Эти иски в международных структурах относятся к правовой плоскости, их правовые последствия не исчезают политическими договоренностями.
Но аморальный облик властей не является чем-то новым, а их шаги полностью соответствуют азербайджанским настроениям», – написал Абрамян.