Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը կոչը՝  ի պատասխան Հայաստանի վրա պարտադրվող Ադրբեջանի միակողմանի «պայմանագրի» մասին տեղեկությունների
13:56 15/03/2025
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը կոչը՝ ի պատասխան Հայաստանի վրա պարտադրվող Ադրբեջանի միակողմանի «պայմանագրի» մասին տեղեկությունների
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը կոչ է անում իրական խաղաղության՝ ի պատասխան Հայաստանի վրա պարտադրվող Ադրբեջանի միակողմանի «պայմանագրի» մասին տեղեկությունների։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հետևյալ հայտարարությունն է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության» պայմանագրի վերաբերյալ տարածվող վաղաժամ տեղեկությունների կապակցությամբ.
«Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախումբը ձգտում է իրական խաղաղության՝ արդար և տևական խաղաղության, որը հարգում է հայ ազգի իրավունքները և ապահովում է հայերի վերադարձը Արցախ՝ ոչ թե կեղծ «խաղաղության»՝ Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության միակողմանի զիջման, որը Երևանին պարտադրվում է զենքի սպառնալիքի ներքո», հայտարարեց Համբարյանը։
Մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, և երկու կառավարություններն էլ հայտնել են, որ պատրաստ են ստորագրելու դեռևս չբացահայտված պայմանագիրը։ Հայկական և ադրբեջանական պաշտոնյաների հայտարարությունների համաձայն՝ այս համաձայնագիրը նպատակ ունի պաշտոնականացնել երկու երկրների հարաբերությունները՝ անտեսելով Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները, հայ ռազմագերիների անօրինական կալանավորումը և խոշտանգումները, Հայաստանի նկատմամբ շարունակվող գոյութենական սպառնալիքները, Հայաստանի սահմանադրությունը փոփոխելու պահանջները, ինչպես նաև Արցախ վերադարձի հավաքական, պաշտպանված և արժանապատիվ իրավունքի խոչընդոտումը։ 2020 թվականին Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) և Հայաստանի դեմ սանձազերծված պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանը իրականացրեց 10-ամսյա դաժան շրջափակում, որն ավարտվեց Արցախի ցեղասպանական էթնիկ զտումով. 2023 թվականի սեպտեմբերին հարձակումներից հետո 120,000 հայ քրիստոնյաներ բռնի տեղահանվեցին իրենց պատմական հայրենիքից։
Վաղաժամ գնահատվող հայտարարության մեջ, հաշվի առնելով արդար և երկարատև խաղաղության բազմաթիվ խոչընդոտները, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նշել է.
«ԱՄՆ-ը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը։ Սա հնարավորություն է, որպեսզի երկու երկրները շրջեն տասնամյակների հակամարտության էջը՝ համաձայն ավելի խաղաղ աշխարհի՝ նախագահ Թրամփի տեսլականի։ Այժմ խաղաղության հանձնառության, պայմանագրի ստորագրման և վավերացման, Հարավային Կովկասի ժողովուրդների համար նոր բարեկեցիկ դարաշրջանի հռչակման ժամանակն է»։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, որ Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախումբը շարունակում է հանդես գալ այնպիսի խաղաղության օգտին, որը կավելացնի Հայաստանի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը, կպաշտպանի նրա սահմանադրական ամբողջականությունը և կապահովի Արցախի բռնի տեղահանված հայերի վերադարձի իրավունքը դեպի իրենց պատմական հայրենիքը՝ Արցախ։

Armenian National Committee of America (ANCA) Executive Director Aram Hamparian issued the following statement in response to premature reports of a “peace” deal between Armenia and Azerbaijan.
“The ANCA seeks a real peace – a just and enduring peace that respects the rights of the Armenian nation and ensures the return of Armenians to Artsakh – not a fake ‘peace’ – a one-sided surrender of Armenian security and sovereignty forced on Yerevan at the point of a gun,” stated Hamparian.
According to press reports, Armenia and Azerbaijan have announced that negotiations on a peace agreement have concluded, with both governments signaling readiness to sign a still-undisclosed deal. According to statements from Armenian and Azerbaijani officials, the agreement aims to formalize relations between the two countries despite Azerbaijan’s genocidal actions, illegal detention and torture of Armenian prisoners, ongoing existential threats against Armenia, demands for changes to Armenia’s Constitution, and obstruction of the collective, protected, and dignified return of Armenians to Artsakh.  Following the Turkey and Azerbaijan war waged against the Republics of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Armenia in 2020, Azerbaijan implemented a 10-month brutal blockade leading to the genocidal ethnic cleansing of Artsakh, with 120,000 Armenian Christians forcibly displaced from their ancestral homes following attacks in September 2023.
In a statement widely viewed as premature, given the many obstacles to a just and enduring peace, Secretary of State Marco Rubio noted:
“The United States commends Armenia and Azerbaijan for concluding negotiations on a historic peace treaty. This is an opportunity for both countries to turn the page on a decades-old conflict in line with President Trump’s vision for a more peaceful world. Now is the time to commit to peace, sign and ratify the treaty, and usher in a new era of prosperity for the people of the South Caucasus.”
The ANCA continues to advocate for a peace that adds to Armenia’s security and sovereignty, safeguards its Constitutional integrity, and ensures the right of return for Artsakh’s forcibly displaced Armenians to their historic Artsakh homeland.