Տեղաբաշխել է 750 մլն դոլար ծավալով եվրապարտատոմսեր, հասույթը կօգտագործվի պետբյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման նպատակով
13:30 17/03/2025
2025թ. մարտի 5-ին Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային կապիտալի շուկայում հաջողությամբ տեղաբաշխել է 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր` 7.1% եկամտաբերությամբ: Այս մասին հայտնում են ֆինանսների նախարարությունից։
«Սա Հայաստանի կողմից միջազգային կապիտալի շուկայում եվրապարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է՝ մեր երկրի համար խիստ էական մի իրադարձություն, որը ոչ միայն ընդգծում է Հայաստանի մակրոտնտեսական և ֆինանսական համակարգերի կայունությունը, այլև վկայում է միջազգային կառույցների և ներդրողների կողմից մեր երկրի նկատմամբ ցուցաբերվող ամուր, խորքային և երկարաժամկետ վստահության մասին:
Տեղաբաշխման գործընթացն ունի իրեն հատուկ ընթացակարգեր, որոնք հանրային խոսքի մեջ ենթադրում են նաև որոշակի սահմանափակումներ: Քանի որ այս առումով հանրության շրջանում շատ հարցեր կան, ժամկետի ավարտից անմիջապես հետո` առաջիկա օրերին, նախատեսվում է կազմակերպել բրիֆինգ: Օրվա և ժամի վերաբերյալ ավելի հստակ կտեղեկացնենք նախապես»,- հայտնում են նախարարությունից։
Նախարարության կայքում նշված է.
«Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունը կազմում է 6.75%:
Եվրապարտոմսերի թողարկումը նախատեսված է 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին ՀՀ օրենքով, ներառված է 2025 թվականի փոխառությունների ծրագրում:
Եվրապարտոմսերի թողարկումից ստացված զուտ հասույթը կօգտագործվի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման նպատակով:
Եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխման պայմանները
Սույն հայտարարության մեջ նշված պարտատոմսերը չեն գրանցվել և չեն գրանցվելու ԱՄՆ Արժեթղթերի մասին 1933թ. օրենքի համաձայն և չեն կարող առաջարկվել կամ վաճառվել ԱՄՆ-ում՝ բացառությամբ գրանցման պահանջից ազատման կիրառելի դեպքերի»։

Армения разместила еврооблигации на сумму $750 млн
Республика Армения на международном рынке капитала 5 марта 2025 года успешно разместила еврооблигации на сумму $750 млн со сроком погашения 10 лет и доходностью 7,1%.
«Это пятый выпуск еврооблигаций Армении на международном рынке капитала, очень значимое событие для нашей страны, которое не только подчеркивает стабильность макроэкономической и финансовой систем Армении, но и свидетельствует о сильном, глубоком и долгосрочном доверии, проявленном к нашей стране международными структурами и инвесторами», - говорится в сообщении министерства финансов РА.
Как отмечается, процесс размещения имеет свои особые процедуры, которые также предполагают определенные ограничения в публичных выступлениях.
«Поскольку у общественности много вопросов по этому поводу, сразу после окончания срока, в ближайшие дни, планируется организовать брифинг. О дне и времени мы сообщим более четко заранее», - говорится в сообщении министерства.
Купонная доходность новых евробондов составляет 6.75%.
Чистая выручка от эмиссии евробондов будет использована для финансирования дефицита госбюджета.
«Облигации, указанные в данном сообщении, не были и не будут зарегистрированы в соответствии с законом США о ценных бумагах 1933 года и не могут предлагаться или продаваться в США, за исключением применимых случаев освобождения от требования о регистрации», — говорится в сообщении Минфина.