Հայաստանի կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի. վարչապետի աշխատակազմ
10:50 18/03/2025
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին Հայկական Զինված ուժերի կողմից իբրև թե հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին.
«Ս/թ մարտի 16–ից 18–ն Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը թվով 6 հաղորդագրություն է տարածել Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին Հայաստանի բանակի կողմից իբրև թե հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերը նշված բոլոր հաղորդագրություններից հետո իրականացրել է ստուգողական աշխատանքներ և ստուգման արդյունքներով հերքել Հայաստանի բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին պնդումները։
Այդ բոլոր հերքման հաղորդագրություններում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիշեցրել է դեռևս 2024 թվականի հունիսի 22–ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի առաջարկը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին, որին Ադրբեջանը մինչև օրս դրական չի արձագանքել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2025 թվականի մարտի 17–ի հաղորդագրության մեջ արձանագրվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի հաղորդագրությունները հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ–ին փոխանցելու պարագայում։
Արձանագրում ենք, որ այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցվել ՀՀ բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը՝ վերահաստատելով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին իր առաջարկը, հայտարարում է, որ ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի։
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, ինչի անհերքելի ապացույցն են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի վերջնականացմանն ուղղված քայլերը։
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը և տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը կարևորագույն քայլ է և Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանի Հանրապետությանը կոչ է անում մեկնարկել խորհրդակցությունները համաձայնագրի ստորագրման տեղի և ժամկետների վերաբերյալ։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված տեքստը հասցեագրում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման հիմնարար հարցերը և մեխանիզմներ է նախատեսում հետագա անելիքների քննարկման համար։
Անհրաժեշտ ենք համարում արձանագրել նաև, որ 2025 թվականի հունվարին Հայաստանի Հանրապետությունը գրավոր կերպով Ադրբեջանի Հանրապետությանն է փոխանցել Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի ՆԻՀ, հակառակ ուղղությամբ և դեպի երրորդ երկրներ, և Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս–արեւմտյան շրջաններից Ադրբեջանի տարածքով դեպի ՀՀ հարավային հատված, հակառակ ուղղությամբ և դեպի երրորդ երկրներ երկաթուղային բեռնափոխադրումների խնդրի լուծման առաջարկ, ինչպես նաև սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման երկկողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին առաջարկ և սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին։
Միևնույն ժամանակ, վերահաստատում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է շարունակել Ադրբեջանի Հանրապետության հետ պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքները՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի համաձայն»։

Armenian forces have no reason or order to violate ceasefire – Prime Minister's Office
The Armenian Prime Minister’s Office on Tuesday issued a statement on Azerbaijan’s false accusations of ceasefire breaches by the Armenian military. The full text of the statement is provided below.
"From 16 to 18 March this year, the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan disseminated six reports about alleged ceasefire violations by the Armed Forces of the Republic of Armenia on the Armenia-Azerbaijan border.
After the abovementioned reports, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia conducted inspection works and as a result of the inspection it refuted the claims about ceasefire violations by the Armed Forces of the Republic of Armenia.
In every refuting report, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia reminded the offer of the Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia made on June 22, 2024, about creating a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violation cases and/or such reports, to which Azerbaijan hasn’t given a positive response to this day.
The 17 March, 2025 report of the Ministry of Defense of Armenia recorded that the Ministry of Defense of the Republic of Armenia is ready to investigate the facts substantiating the Azerbaijani reports, in case they are conveyed to the Republic of Armenia.
For the record, as of this moment, not a single fact or substantiation about ceasefire violation by the Armed Forces of the Republic of Armenia has been conveyed by the Republic of Azerbaijan to the Republic of Armenia.
The Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia, reiterating its offer on creating a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violation cases and/or such reports, announces that the Armed Forces of the Republic of Armenia don’t have a reason or order to violate the ceasefire.
The Government of the Republic of Armenia is guided by the agenda of peace, with the steps aimed at finalizing the text of the agreement on peace and establishment of interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan serving as undeniable evidence of this.
The finalization of the text of the peace treaty and conclusion of the negotiations around the finalization of the text is a step of utmost importance and the Republic of Armenia calls on the Republic of Azerbaijan to launch consultations about the date and venue for signing the agreement.
We find it noteworthy that the agreed-upon text of the draft agreement addresses the fundamental issues of peace and establishment of relations between Armenia and Azerbaijan and envisages mechanisms for discussions of future tasks.
We find it necessary to note that in January 2025 the Republic of Armenia conveyed to the Republic of Azerbaijan in a written form a proposal for solving the issue of railway cargo transportation from Azerbaijan’s western regions through the territory of the Republic of Armenia to the NAR, the opposite direction and towards third countries and from the Republic of Armenia’s north-western regions through the territory of Azerbaijan to the southern part of the Republic of Armenia, the opposite direction and towards third countries, as well as a proposal on creating a bilateral mechanism for mutual arms control and is waiting for Azerbaijan’s positive response.
At the same time, we reiterate that the Republic of Armenia is ready to continue with the Republic of Azerbaijan the delimitation work of the state border in accordance with the regulation on joint activity of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia."