Շվեյցարիայի դաշնային ժողովի վերին պալատն ընդունեց արցախահայերի վերադարձի վերաբերյալ բանաձևը
Շվեյցարիայի դաշնային ժողովի վերին պալատը՝ Կանտոնների խորհուրդը, ընդունեց №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։
Ինչպես մանրամասնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, 46 անդամներից 29-ը կողմ եմ քվեարկել նախաձեռնությանը, որով կոչ է արվում Շվեյցարիայի իշխանություններին հիմնել առանձնացված հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության համար։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի դեկտեմբերին Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Դաշնային խորհուրդը, ընդունել է բանաձև, որով կառավարությանը կոչ է արել կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նվիրված միջազգային համաժողով։

Верхняя палата Федерального собрания Швейцарии приняла резолюцию касательно возвращения армян в Арцах
Верхняя палата Федерального собрания Швейцарии – Совет кантонов – приняла проект № 24.4259 под названием «Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян».
Как поясняет омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян, 29 из 46 членов Совета кантонов проголосовали за инициативу, призывающую власти Швейцарии основать отдельную платформу для диалога между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Напомним, в декабре 2024 года Национальный совет Швейцарии (нижняя палата парламента) принял резолюцию, призывающую правительство страны организовать международную мирную конференцию для обсуждения безопасного и коллективного возвращения армян Нагорного Карабаха.