«Հրապարակ». Ադրբեջանցիները քանդել են Ներքին Հանդի Հայրենական պատերազմի զոհերի հուշարձանը
«Երեկ Սյունիքի մարզի Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ գյուղից տեղեկացանք, որ ադրբեջանցիները քանդել են Հայրենական պատերազմի զոհերի հուշարձանը: Այս մասին տեղեկացանք Ներքին Հանդի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանից. «Որ նայում ենք` գերեզմանոցը տեղում է` երևում է, բայց իրենք շինություն են կառուցել՝ մնալու տեղ՝ կազարմա, էլի, անզեն աչքով տեսնում ես»: Այսինքն՝ հուշարձանի տեղում ադրբեջանական զինուժը զորանոց է կառուցել` ամրացել: Հիշեցնենք, որ Ներքին Հանդ գյուղի հին՝ Վերին Հանդ կոչվող տարածքը, որտեղ գյուղի գերեզմանոցն է, գյուղը սնող խմելու ջրի աղբյուրի ակունքը, եկեղեցին, Հայրենական պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանը, 2022թ. մարտի 14-ից գտնվում է թշնամու տնօրինության տակ:
Ադրբեջանցիներն այդ օրը հանգիստ անցել էին միջպետական սահմանը, եկել-հաստատվել գյուղի տարածքում: Կանաչեղեն հավաքելու բարձրացած Ներքին Հանդի գյուղացիներն իրենց գերեզմանոցի տարածքում անսպասելիորեն հայտնաբերել էին թշնամու 5 վրան ու ազատ ելումուտ անող ադրբեջանցի զինվորներ: Այդ օրվանից Ներքին Հանդը զրկվեց գերեզմանոց` իրենց հանգուցյալների շիրիմներին այցելելու, նոր մահացած հանգուցյալներին այնտեղ հուղարկավորելու հնարավորությունից, խմելու ջրի աղբյուրը հայտնվեց թշնամու հսկողության տակ, իսկ փաշինյանական իշխանությունը 3 տարի ոչինչ չի անում` մեր սուվերեն տարածքից թշնամուն դուրս վռնդելու համար»։

Газета: Азербайджанцы снесли памятник погибшим в ВОВ на оккупированной территории армянского села Неркин Ханд
13:04 19/03/2025
«Накануне из села Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Армении нам сообщили, что азербайджанцы снесли памятник погибшим в Великой Отечественной войне на оккупированных территориях села.
По словам административного руководителя села Неркин Ханд Хачатура Багдасаряна, кладбище осталось нетронутым, однако на месте памятника они возвели помещение для военных, это видно невооруженным глазом. То есть на месте памятника ВС Азербайджана построили казарму, укрепились.
Напомним, с 14 марта 2022 года старая часть села Неркин Ханд — Верин Ханд, где расположены сельское кладбище, источник питьевой воды, церковь и памятник погибшим в ВОВ, находится под контролем врага.
В тот день азербайджанцы беспрепятственно пересекли межгосударственную границу и закрепились на территории села. Жители Неркин Ханда, поднявшиеся туда на сбор зелени, неожиданно обнаружили на территории сельского кладбища пять вражеских палаток и свободно разгуливающих там азербайджанских солдат. С тех пор местные жители лишены возможности посещать могилы своих предков и организовывать похороны. Под контролем врага оказался и источник питьевой воды.
А пашиняновская власть вот уже три года ничего не предпринимает, чтобы вышвырнуть врага с суверенной территории Армении».