Մ. Առաքելյան. ՀՀ արտաքին քաղաքականության գլխավոր օրակարգը պետք է դառնա հայ գերիների վերադարձը, ոչ թե սահմանազատումը
13:55 20/03/2025
«Բազմիցս նշել ենք, որ այս իշխանությունից գերիների վերադարձի հարցով որևէ ակնկալիք չունենք։ Սակայն վերջերս թուրք լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը զարմացած ասում էր, որ մարդիկ, թեև կարող են արդարացի դժգոհել, որ Հայաստանի կառավարությունը ոչինչ չի անում, սակայն դրա կողքին պարտավոր են ասել, այդ ի՞նչ պետք է անենք»,-կառավարության շենքի դիմաց գերիների, պատանդների հարցով բղոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նրա խոսքով, եթե նույնիսկ ինչպես իրենք են պնդում, իշխանությունները լոըռ աշխատանք են տանում գերիների վերադարձի մասով, փաստը, որ գերիները դեռ Բաքվի բանտերում են, արդեն խոսում է նրանց անարդյունավետ աշխատանքի մասին։
«Նրանց պարտականությունն է պաշտպանել ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու։ Միաժամանակ, ակնհայտ է, որ կան բազմաթիվ գործիքակազմեր, որոնք Հայաստանի իշխանությունները կարող են արդյունավետ կիրառել գերիների ազատման հարցով։ Աշխարհի տարբեր կառույցներ, միջազգային կազմակեպություններ Հայաստանի իշխանությունների լռության կողքին բամաիցս բարձրաձայնում են այդ հարցը։ ՀՀ արտաքին քաղաքականության գլխավոր օրակարգը պետք է դառնա հայ գերիների վերադարձը, ոչ թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մի հատվածի կարգավորումը, ինչպես օրինակ սահմանազատումը, ճանապարհների բացումը»,-նշել է նա։
Ակցիայի մասնակցի խոսքով, Հայաստանի կառավարությունը պետք է միջազգային հանրությունից հստակ պահանջի պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի իշխանությունների այն ներկայացուցիչների նկատմամբ, որոնք ներգրավված են հայ գերիների առևանգմանն ու կեղծ դատավարությանը։
«Միայն պատժամիջոցները հնարավոր կդարձնեն Ադրբեջանի զիջումների գնալը։ Հայաստանի կառավարությունը ոչ մի աշխատանք չի տանում գերիների ընտանիքների հետ։ Եթե ասում եք լուռ աշխատանք եք տանում, ապա 23 գերիների ընտանիքներին ներկայացրեք, թե ինչ աշխատանք եք անում»,-ասաց Առաքելյանը։

Месроп Аракелян: Главной повесткой внешней политики Армении должно стать возвращение армянских пленных, а не делимитация границы
16:50 20/03/2025
«Мы неоднократно заявляли, что не связываем с нынешними властями Армении каких-либо ожиданий по вопросу возвращения удерживаемых в Баку армянских пленных. Однако недавно во время интервью представителям турецких СМИ Никол Пашинян с удивлением заявлял: дескать,  когда люди говорят, что правительство Армении не прилагает необходимых усилий для решения этой проблемы, то они должны сделать следующий шаг и показать, какие действия должно предпринять правительство Армении, чтобы они дали результаты», – заявил соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян 20 марта на акции протеста перед зданием правительства.
По его словам, даже если власти, как они утверждают, и проводят в этом направлении работу, которую не афишируют, тот факт, что пленные все еще находятся в бакинских тюрьмах, уже говорит об их неэффективной работе.
«Их долг – защищать каждого гражданина Армении. В то же время очевидно, что существует множество механизмов, которые власти Армении могут эффективно использовать для освобождения пленных. Различные структуры и международные организации по всему миру неоднократно поднимают этот вопрос, на фоне молчания властей Армении. Главной повесткой внешней политики Армении должно стать возвращение армянских пленных, а не урегулирование какого-либо аспекта армяно-азербайджанских отношений, например, делимитация границы или открытие дорог», – отметил Аракелян.
«Армения должна требовать конкретных санкций против Азербайджана, особенно в отношении тех, кто причастен к похищениям и постановочным судам. Только санкционное давление может заставить Азербайджан пойти на уступки», – заявил Аракелян.
Он также указал, что власти не ведут какой-либо работы с семьями пленных.