Միրզոյան. Մեր առաջարկները չեն ստացել կառուցողական պատասխան Ադրբեջանից
«Համաձայնելով խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերջին տարբերակին՝ Հայաստանը ճանապարհ հարթեց նախագծի տեքստի վերջնականացման և նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտի համար: Այսպիսով, Պայմանագիրը պատրաստ է ստորագրման, և Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել պայմանագիրը, որը կարող է դառնալ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման կարևոր հիմնասյուն»,- Բրազիլի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզյանը։
Ըստ նրա, մյուս կարևոր հենասյուներից են սահմանների սահմանազատումն ու տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը։
«Անցյալ տարի մենք զգալի առաջընթաց գրանցեցինք սահմանազատման գործընթացում՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա հաջողությամբ սահմանազատվեց և սահմանանշվեց ավելի քան 12 կիլոմետր սահմանագիծ։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ մենք Ադրբեջանին ներկայացրել ենք շատ կոնկրետ առաջարկներ, որոնք, եթե կյանքի կոչվեն, կարող են հնարավորություն տալ սկզբում երկաթուղու գործարկմանը, ապա նաև ստեղծել լայն հնարավորություններ հաղորդակցությունների ընդլայնման համար։ Իհարկե, ինչպես կարող եք պատկերացնել, փոխկապվածության թեման դուրս է գալիս մեր երկու երկրների սահմաններից, և տարածաշրջանային ու գլոբալ լոգիստիկ ուղիներին միանալու և դրանցում ներդրում ունենալու տեսլականով Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, նախագիծ, որը նպատակ ունի հասնել ճանապարհների, երկաթուղիների, խողովակաշարերի և էներգետիկ ցանցերի  տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ներառական շրջանակի ձևավորմանը։
Կանխատեսելիության բարձրացման և փոխվստահության ձևավորման համար՝ Հայաստանը նաև հանդես է եկել սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ կառուցողական նախաձեռնություններով։
Ցավոք, նշված առաջարկները չեն ստացել կառուցողական պատասխան Ադրբեջանից. մենք դեռևս չունենք դրական արձագանք հաղորդակցությունների և սպառազինության վերահսկման վերաբերյալ առաջարկների առնչությամբ
Չնայած մենք հայտարարել ենք Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի վերջնականացման մասին,  վերջին օրերին Ադրբեջանը լիովին կեղծ մեղադրանքներ է ներկայացրել՝ կապված հրադադարի խախտումների հետ, որոնք Հայաստանը կտրականապես մերժում է։ Խաղաղության բաղձալի նպատակին հասնելու համար Հայաստանի ամուր քաղաքական կամքը պետք է փոխադարձվի:
Եթե խաղաղությունը պետք է կյանքի կոչվի, ապա երկու կողմերն էլ պետք է հանձնառու լինեն վստահության և երկխոսության մթնոլորտի ձևավորմանը։ Այս համատեքստում չլուծված հումանիտար հարցերի կարգավորումը, ինչպիսին է հայ ռազմագերիների և մյուս պահվող անձանց ազատ արձակումը, կարող է էականորեն թեթևացնել իրավիճակը»։

Арарат Мирзоян: Мы не получили конструктивного ответа из Азербайджана на наши предложения
«Согласившись на последнюю версию проекта мирного договора, Армения проложила путь к финализации проекта текста и завершению переговоров по проекту. Таким образом, договор готов к подписанию, и Армения готова подписать договор, который может стать важным столпом для установления стабильного мира в регионе», – заявил Арарат Мирзоян после встречи с министром иностранных дел Бразилии Мауро Виейрой.
По его словам, другими важными столпами являются делимитация границ и разблокирование региональных коммуникаций.
«В прошлом году мы добились значительного прогресса в процессе делимитации границ. На основании Алма-Атинской декларации 1991 года было успешно делимитировано и демаркировано более 12 километров линии границы.
Что касается разблокирования региональных коммуникаций, мы представили Азербайджану вполне конкретные предложения, воплощение в жизнь которых может позволить сперва запустить железную дорогу, затем создать также широкие возможности для расширения коммуникаций. Конечно, как вы можете себе представить, тема взаимосвязанности выходит за пределы границ наших двух стран, и, стремясь присоединиться и внести свой вклад в региональные и глобальные логистические пути, Армения инициировала проект «Перекресток мира». Проект, цель которого – добиться формирования инклюзивных рамок для региональных коммуникаций – дорог, железных дорог, трубопроводов и энергетических сетей.
В целях повышения предсказуемости и формирования атмосферы взаимного доверия Армения также выступила с конструктивными инициативами относительно создания механизмов взаимного контроля и верификации вооружений.
К сожалению, упомянутые предложения не получили конструктивного ответа из Азербайджана. У нас до сих пор нет положительного ответа на предложения по коммуникациям и контролю над вооружениями», – отметил Мирзоян.
«Хотя мы сообщили о завершении согласования проекта мирного соглашения, в последние дни Азербайджан выдвинул совершенно ложные обвинения, связанные с нарушениями режима прекращения огня, которые Армения категорически отвергает. Для достижения желанного мира сильная политическая воля Армении должна получить взаимность.
Для достижения мира обе стороны должны быть привержены формированию атмосферы доверия и диалога. В этом контексте урегулирование нерешенных гуманитарных вопросов – таких, как освобождение армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, может существенно облегчить ситуацию», – отметил Мирзоян.