Կարծում եմ՝ հասկանալի է, թե ինչու է ՔՊ-ն ակնհայտորեն «չաղացնում» Վարդան Ղուկասյանին. Քաղաքագետ
««Հրապարակ»-ին տված հարցազրույցում Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Նիկոլի Սարիկն ասում է, որ իր հիմնական մրցակիցը Վարդան Ղուկասյանն է։ Նույնիսկ որոշակի մտահոգություն է ցույց տալիս՝ ընդդիմադիր քաղաքացիներին ակնհայտորեն ուղղորդելով դեպի Վարդան Ղուկասյան։
Նույնը նաև նիկոլական քարոզչությունն է անում։ Տարատեսակ civic-ներով «հարցումներ» են դաշտ նետում՝ մարդկանց փորձելով համոզել, որ Նիկոլի Սարիկի հետ միայն Ղուկասյանը կարող է մրցել։
Ժողովրդական լեզվով ասած՝ ՔՊ-ն ակնհայտորեն «չաղացնում է» Վարդան Ղուկասյանին։ Կարծում եմ՝ հասկանալի է, թե ինչու։ Հարմար մրցակից են ընտրել, որի «չաղացնելուն» հետևող պրոցեսի նախապատրաստական աշխատանքները, վստահ եմ, արդեն ակտիվ տարվում են տարբեր կառույցների կաբինետներում։
Ղուկասյանին էլ, ակնհայտորեն դուր է գալիս դա։ Կանգնել և հայտարարում է. «Սարիկը լավ տղա է հոգեպես։ Ես իրան ճանաչում եմ էլի։ Գիտեմ, որոշակի գիտեմ՝ վատ տղա չէ։ Շատ շնորհքով, չափի մեջ, մեծ ու պզտիկ հարգող տղա է, դուրս գալիս է»։
Վարդան Ղուկասյանը, կարծես, աստվածավախ մարդ է։ Համենայն դեպս, այդպես է ինքն իրեն մատուցում հանրությանը՝ մշտապես աղոթող, Աստվածաշունչ սերտող, սրբերի վարք ուսումնասիրող…
Չգիտեմ ինչու, բայց երբ հետևում եմ Նիկոլի Սարիկ-Վարդան Ղուկասյան այս «սիրախաղին» (ներողություն, եթե սխալ բառ եմ օգտագործում), богомол-ներին եմ հիշում։ Այս միջատի հայերեն անունը չգիտեմ։ Բայց, վստահ եմ շատերը գիտեն, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում богомол-ի որցին՝ էքի հետ զույգվելուց հետո։
Թող ես սխալ լինեմ, բայց, վստահ եմ՝ Վարդան Ղուկասյանն ինձնից լավ գիտի, թե ինչով է սալարկված դժոխքի ճանապարհը։ Զգույշ է պետք լինել։ Շատ զգույշ։ Թե բա՝ Սարիկը լավ տղա է, շնորհքով, չափի մեջ…»։

Грант Мелик-Шахназарян: Партия власти в Гюмри выбрала удобного соперника
«Кандидат на пост мэра Гюмри – Сарик Никола (исполняющий обязанности и кандидат на пост мэра Гюмри от партии Никола Пашиняна "Гражданский договор" Сарик Минасян. – Ред.) – в интервью изданию "Грапарак" говорит, что его главным конкурентом является Вардан Гукасян. Он даже проявляет некоторую обеспокоенность, явно склоняя оппозиционных граждан к кандидатуре Вардана Гукасяна», – написал руководитель аналитического центра «Восканапат», политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«То же самое делает и николовская пропаганда. Различными порталами вроде civic вбрасываются в медиаполе всевозможные "соцопросы", чтобы убедить людей, будто единственный, кто может соперничать с Сариком Никола, – это Вардан Гукасян.
Проще говоря, партия власти явно "раздувает" значимость Вардана Гукасяна. Думаю, понятно зачем. Они выбрали удобного соперника, а работа по подготовке процесса, который последует за этим, уверен, уже активно ведется в кабинетах разных структур.
Гукасяну же это явно нравится. Он встал и заявил: "Сарик – хороший парень в душевном плане. Я его знаю тоже. Знаю в некоторой степени: он неплохой парень. Очень вежливый, знает меру, уважает и старших, и младших. Мне он нравится".
Вардан Гукасян вроде бы богобоязненный человек. По крайней мере, именно так он себя преподносит публике – всегда возносящий молитвы, читающий Библию, изучающий жития святых...
Но почему-то, когда я наблюдаю этот "флирт" между Сариком Никола и Варданом Гукасяном (простите, если использую неподходящее слово), мне вспоминаются богомолы. Уверен, многие знают, какая судьба ждет самца богомола после спаривания с самкой.
Пусть я окажусь неправ. Но уверен, что Вардан Гукасян лучше меня знает, чем вымощена дорога в ад. Стоит быть осторожным. Очень осторожным.