Ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժ ու կուտակում չկա. Պապիկյան
«Արբանյակների նկարները չեն կարող ցույց տալ գնդակների կրակելու-չկրակելու մասին, դրա համար պետք են տեսագրություններ, իսկ քանի որ մեղադրողը մենք չենք, այլ մեր հարևանները, դրա համար մենք ասում ենք՝ եթե ունեք ապացույցներ, ունեք տեսանյութեր, տրամադրեք մեզ»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ հայկական կողմն արբանյակներից լուսանկարներով չի ապացուցում, որ հայկական կողմը չի կրակում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Նա նշեց, որ եթե տրամադրվեն, պատրաստ են ուսումնասիրել, հետաքննել այդ տեսանյութերը:
«Մինչ օրս չենք ստացել նմանատիպ արձագանքներ: Չեղած բանի ի՞նչը ապացուցեմ, ինչի՞ մասին խոսեմ»,- ասաց պաշտպանության նախարարը։
Պապիկյանը նշեց, որ ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժ ու կուտակում չկա. «Այս պահին գետնի վրա նման երևույթ տեսանելի չէ։ Մամուլում տեղի ունեցող ապատեղակատվությունն այն մասին, որ  տեղի է ունենում կուտակումներ, զորքերի տեղաշարժեր, ՊՆ-ն չի հաստատում։
«Բոլոր վտանգավոր կրակոցները, խախտումները, որոնք ուղղված են մեր դիրքերի, անձնակազմի վրա, ՊՆ կողմից տրվել են հաղորդագրություններ, բացատրություններ»։
Անդրադառնալով Զինված ուժերում մահվան դեպքերի, մասնավորապես վերջերս թոքաբորբից զինվորի մահվան դեպքին, Պապիկյանն ասաց. «Զինված ուժերում տեղի ունեցող բոլոր դեպքերի մասով տեղի են ունենում ծառայողական քննություններ, քննություններ պատկան մարմինների կողմից»։

Папикян: Перемещения и скопления азербайджанских войск не наблюдается
«Спутниковые снимки не могут показать, были ли произведены выстрелы, для этого нужны видеозаписи. А поскольку обвинения (в нарушении режима прекращения огня. – Ред.) озвучиваем не мы, а наши соседи, то мы говорим: если у вас есть доказательства, если у вас есть видеозаписи, предоставьте их нам», – заявил министр обороны Армении Сурен Папикян в беседе с журналистами в Национальном Собрании сегодня, 21 марта, в ответ на вопрос, почему армянская сторона не доказывает спутниковыми снимками, что армянская сторона не обстреливает азербайджанские позиции.
Он отметил, что если Баку предоставит соответствующие видеодоказательства, то армянская сторона готова изучить и расследовать их.
«До сих пор мы не получили подобных ответов. Как доказать то, чего не существует, о чем мне говорить, если этого нет? Я не могу дать оценку, почему была распространена такая дезинформация. Если есть факты, мы готовы изучать и расследовать», – сказал Папикян.
Глава Минобороны Армении при этом отметил, что перемещения и скопления азербайджанских войск не наблюдается.
«На данный момент такого явления (перемещения и скопления азербайджанских войск на армяно-азербайджанской границе. – Прим. ред.) на земле не наблюдается. Министерство обороны РА не подтверждает распространенную в прессе дезинформацию о скоплениях и перемещении войск», – сказал Сурен Папикян.
По его словам, министерство обороны Армении всегда публиковало сообщения и разъяснения относительно всех опасных обстрелов и нарушений в направлении армянских позиций и личного состава ВС РА.