ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի արդյունքներով ԵՀԽ -ն հանդես է եկել հայ գերիներին անհապաղ ազատ արձակելու պահանջով
16:24 21/03/2025
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ  նստաշրջանի արդյունքներով Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը (The World Council of Churches) հանդես է եկել Ադրբեջանում  պահվող հայ գերիներին անհապաղ ազատ արձակելու մասին հայտարարությամբ:
«Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը խորը մտահոգություն է հայտնում հայ  բանտարկյալների շարունակական ապօրինի կալանքի վերաբերյալ: Մարդկանց պատանդ վերցնելն ու  պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ Ժնևի կոնվենցիայի լրջագույն խախտում է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ 2020թ. նոյեմբերից մինչև 2023թ. հոկտեմբեր, Ադրբեջանն անօրինական կերպով գերեվարել է առնվազն 23 հայի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, նախկին և ներկա պաշտոնյաների և զինվորականների. «Նրանցից շատերը, ինչպես փաստագրել են մարդու իրավունքների կազմակերպությունները, ենթարկվել են խոշտանգումների և նվաստացնող վերաբերմունքի»:
«Մենք վերահաստատում ենք ապօրինի կալանավորված  բոլոր անձանց անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակելու պահանջը: Անձանց երկարատև կալանքը, որն ուղեկցվում է  իրավական պաշտպանության խախտումներով,  խաթարում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և հաշտեցման ջանքերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունը  նաև կոչ է անում Մարդու իրավունքների խորհրդին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ապահովելու հայ պատանդների ազատ արձակումը և հորդորում է բոլոր կողմերին՝ կատարել իրենց իրավական պարտավորությունները միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
«Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդն իր համերաշխությունն է հայտնում  Հայ Եկեղեցուն և ժողովրդին, ինչպես նաև այս իրավիճակից տուժած բոլոր մարդկանց, և վերահաստատում է արդարության ու խաղաղությանն ուղղված  իր հանձնառությունը», - եզրափակում է հայտարարությունը:

WCC delivers statement at UN Human Rights Council on Armenian prisoners in Azerbaijan
The World Council of Churches (WCC) delivered a statement on the human rights situation of Armenian hostages at the 58th Regular Session of the UN Human Rights Council.
The statement was delivered by Prof. Dr Ani Ghazaryan Drissi, programme executive of WCC Ecumenical Theological Education.
“The World Council of Churches expresses deep concern over the continued unlawful detention of Armenian individuals by Azerbaijan,” reads the statement. "The taking and holding of hostages violate fundamental principles of international humanitarian law, including the Geneva Conventions, and constitute a serious breach of human rights.”
The statement notes that, from November 2020 – the date of the “end” of the war — to October 2023, Azerbaijan illegally captured at least 23 Armenians, including civilians, former and current officials, and military personnel. “Many of them have been subjected to torture and degrading treatment, as documented by human rights organizations,” reads the WCC statement.
“We reaffirm that all persons illegally detained must be immediately and unconditionally released,” reads the text. “The prolonged detention of individuals in violation of due process and legal protections undermines efforts for sustainable peace and reconciliation in the region.”
The statement calls on the Human Rights Council to take all available measures to ensure the release of these hostages, and on all parties to fulfil their legal obligations under international law to protect human dignity and ensure justice.
“The World Council of Churches continues to stand in solidarity with the Armenian Church and people and all those affected by this situation, and reaffirms its commitment to justice and peace,” concludes the statement.