Հանրապետությունում բնակարանային գողությունները շարունակում են մտահոգիչ մնալ
Հանրապետությունում բնակարանային, ավտոմեքենաներից կատարված գողությունները ՆԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արփինե Սարգսյանը մտահոգիչ է համարում։
«Խմբեր են գործում շատ հաճախ, ընդ որում վերջերս մենք բացահայտել ենք բնակարանային գողություններով անցնող խմբի, որը ոչ միայն Կոտայքի մարզում է կատարել գողություններ, այլև Երևանում ու այլ մարզերում։ Այսինքն կան ձևավորված պրոֆեսիոնալ խմբեր»,-ասաց նա ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, բացահայտումների ուղղությամբ աշախատանքերը պետք է շարունակվեն, քան որ հաճախ նկատում են, որ հանցանք կատարած անձինք օգտագործում են ընդհանուր «ենթակառուցվածքային պայմանները, լուսավորության հետ կապված տարբեր հարցերն են դիտարկում, որ դեպքում չեն տեսանկարահանվի, նույնիսկ տեսախցիկի դեպքում քաղորկում են, ինչի հետևանքով նույնականացնել չի ստացվում»։
Ա. Սարգսյանն ասաց, այս տարվա մի քանի ամիսների ընթացքում բնակարանային գողությունների առումով բացահայտումների աճ ունեն։
Նշենք, որ Panorama.am-ի հարցման հիման վրա ոստիկանությունից տրամադրած վիճակագրության համաձայն, Երևանում բնակարանային գողությունների բացահայտված դեպքերը տարեցտարի նվազում են։
Մասնավորապես, վերջին երկու տարիների ընթացքում բակարանային գրանցված գողությունների թիվը Երևանում գրեթե անփոփոխ է։ 2023-ին գրանցվել է 367 գողություն, 2024-ին՝ 368։ Սրան զուգահեռ նվազել են բնակարանային գողության դեպքերի բացահայտումները։ Եթե 2022-ին բացահայտվել է գողությունների 11.8 տոկոսը, ապա 2023-ին՝ 10.7 տոկոսը, իսկ 2024-ին՝ մոտ 6 տոկոսը։
«Տրանսպորտային միջոցներից կատարված գողությունների առումով մտահոգիչ էր այն դեպքը, որ որոշակի մակնիշի մեքենաներից էր տեղի ունեցել գողությունը, մենք հանդիպել ենք հանցագործությունից ենթադրյալ տուժողների հետ։ Այս պահին փոխոստիկնապատեի գլխավորությամբ իրականացվում են ինտենսիվ աշխատանքներ»,-ասաց ՆԳ նախարարը։

Armenian Interior Minister Arpine Sargsyan has voiced concern over the high number of residential and vehicle burglaries in the country.
"We recently uncovered a group involved in residential burglaries not only in Kotayk Province but also in Yerevan and other regions of Armenia. These are organized groups," Sargsyan told reporters in the parliament on Wednesday.
She stressed the need to intensify efforts to solve these cases, noting that criminals often exploit weaknesses in infrastructure, including poor lighting. "Even when cameras are installed, they find ways to avoid detection, making identification difficult," she said.
Sargsyan noted that the number of solved residential burglaries has increased this year.
However, according to police statistics provided to Panorama.am, the number of residential burglaries in Yerevan remained stable over the past two years — 367 cases in 2023 and 368 in 2024. At the same time, the burglary solve rate dropped from 11.8% in 2022 to 10.7% in 2023 and around 6% in 2024.
Sargsyan also highlighted concerns about thefts targeting specific car brands. "We’ve met with some of the victims and the deputy police chief is leading intensified efforts to tackle the issue," she added.