Պոլսահայ հայտնի երգիչը վիրահատվել է, դոնորը՝ հարազատ եղբայրն է
Պոլսահայ հայտնի օպերային երգիչ, խմբավար, մանկավարժ, 2015-2016 թվականներին Ստամբուլի Օպերայի և բալետի տնօրեն եղած Գևորգ Դավիթյանը երիկամային հիվանդությամբ երկար տարիներ տառապելուց հետո օրերս երիկամային փոխպատվաստման է ենթարկվել։ Հայտնի երգչի երիկամի դոնորը հարազատ եղբայրն էր՝ Գրիգոր Դավիթանը։ Այս մասին գրում է «Արևելք»-ը։
Նրանք վիրահատությունից հետո ապաքինման շրջանում են։ Հիվանդանոցում գտնվող Գևորգ Դավիթյանն ասել է․ «Վիրահատությունը հաջող էր։ Երիկամի փոխպատվաստումից հետո բոլոր կենսական գործառույթները նորմալ վերադարձել են։ Հուսանք, որ այս դժվարին գործընթացը լավագույնս կավարտենք։ Իմ հերոսը, իմ սիրելի եղբայրը նույնպես անչափ լավ է։ Շատ շնորհակալ եմ այս գործընթացի ընթացքում մեզ հետ այդքան ամուր կանգնած լինելու համար: Անսահման շնորհակալություն բարոյականության և աջակցության հաղորդագրությունների համար: Անսահման շնորհակալություն սիրելի եղբորս՝ այս երկրորդ հնարավորության, այս երկրորդ կյանքի համար։ Ողջույն և սեր, առողջ օրեր»։
Գևորգ Դավիթյանը ծնվել է 1968 թվականին, Ստամբուլում: 1996 թվականին ավարտել է Սինան ճարտարապետի անվան համալսարանին կից կոնսերվատորիայի օպերայի բաժինը։ 1998 թ. ընդունվել է Ստամբուլի օպերայի և բալետի թատրոնի երգչախումբ` որպես մենակատար։ Խաղացել է բազմաթիվ օպերային ներկայացումներում, հանդես է եկել նաև իբրեւ մեներգիչ։

Известный турецкий оперный певец Геворг Давидян перенес операцию, донором почки стал его родной брат
14:03 24/03/2025
Известный турецкий оперный певец (баритон) армянского происхождения, педагог, в 2015-2016 годах занимавший должность директора Стамбульского театра оперы и балета Геворг Давидян (Kevork Tavityan) недавно перенес операцию по трансплантации почки после многолетней борьбы с почечной болезнью. Донором почки стал его родной брат – Григор Давидян. Об этом сообщает издание «Аревелк».
В настоящее время братья проходят реабилитацию после операции. При этом Геворг Давидян отметил:
«Операция прошла успешно. Все жизненно важные функции нормализовались после пересадки почки. Надеюсь, мы достойно завершим этот непростой процесс. Мой герой, мой дорогой брат тоже чувствует себя прекрасно. Огромная благодарность всем, кто был рядом с нами в этот сложный период. Безмерно признателен за сообщения со словами поддержки. И, конечно, бесконечная благодарность моему брату за этот второй шанс, за эту вторую жизнь. Всем здоровья, любви и добра!»
Давидян родился в Стамбуле в 1968 году, является выпускником оперного отделения Стамбульской консерватории (1996 г.). Исполнял сольные партии в оперных театрах Парижа, Мюнхена, Монреаля, Пловдива, Ганновера, Пекина, Шанхая.