Հյուրընկալվող թիմի երկրպագուի նկատմամբ նման պահվածքն անընդունելի է. Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ
Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Լևան Կոբիաշվիլիի հայտարարություն է տարածել մարտի 23-ին Վրաստան-Հայաստան հանդիպման վերջնամասում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ։
«Շնորհակալություն մեր թիմի հավատարիմ երկրպագուներին, ովքեր ողջ հանդիպման ընթացքում հրաշալի մթնոլորտ էին ստեղծում «Դինամո Արենայում»։ Ձեր ճնշող աջակցությունն իսկապես զգացվեց մարզադաշտում և, ինչպես միշտ, մեծ մոտիվացիա տվեց թիմին: Ինչի համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել: Սակայն պետք է նշեմ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած միջադեպը, երբ հանդիսականների փոքր խումբը ներխուժեց մարզադաշտ, և տհաճ միջադեպ տեղի ունեցավ ինչպես խաղադաշտում, այնպես էլ հյուրերի տրիբունաների մոտ։
Հյուրընկալվող թիմի երկրպագուի նկատմամբ նման պահվածքն անընդունելի է։ Այս միանգամայն անընդունելի արարքի պատճառով մենք վիրավորեցինք և՛ հյուրերի երկրպագուներին, և՛ թույլ չտվեցինք, որ մեր թիմը տոնի իր հաղթանակը հավատարիմ երկրպագուների հետ։
Նման գործողությունները վնասում են ֆուտբոլին և ստվեր են գցում մեր երկրի միջազգային իմիջի վրա։ Այս միջադեպը կարող է հանգեցնել ՈՒԵՖԱ-ի կողմից պատժամիջոցների, հետևաբար՝ վնասել մեր հավաքականին և վրացի ֆուտբոլասերներին։
Շնորհակալություն հյուրերին և նրանց երկրպագուներին, ովքեր ընկերական մթնոլորտ ստեղծեցին ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Երևանում: Նաև հատուկ շնորհակալություն Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահին և մեր գործընկերներին ամենաբարձր մակարդակով մեզ հյուրընկալելու համար։ Երկու երկրների միջև սերտ մարզական կապերը հաստատվում է նաև ամենահեղինակավոր առաջնություններից մեկը հյուրընկալելու Վրաստանի և Հայաստանի համատեղ հայտով։ Հուսով եմ, որ և՛ Վրաստանը, և՛ Հայաստանը կընդունեն ՖԻՖԱ-ի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունը 2029 թվականին։
Ֆուտբոլը միավորում է մեզ և ստեղծում հաջողություն։ Հատուկ շնորհակալություն մեր ֆուտբոլային թիմի յուրաքանչյուր անդամին, ողջ թիմին և մարզչական շտաբին, ովքեր ցուցադրեցին զարմանալի նվիրվածություն և հաղթական մտածելակերպ փլեյ-օֆֆի երկու հանդիպումներում»,-1tv.ge-ի հաղորդմամբ, ասել է Կոբիաշվիլին։

Президент Федерации футбола Грузии: Подобное поведение по отношению к болельщикам гостевой команды недопустимо
Президент Федерации футбола Грузии Леван Кобиашвили выступил с заявлением, в котором говорится:
«Спасибо преданным болельщикам нашей команды, которые создавали прекрасную атмосферу на протяжении всей игры на «Динамо Арене». Ваша огромная поддержка действительно ощущалась на стадионе и традиционно придавала команде большую мотивацию, за что хочу еще раз вас поблагодарить.
Однако не могу не упомянуть инцидент, произошедший после матча, когда небольшая часть зрителей выбежала на поле, и неприятный инцидент произошел как на поле, так и возле трибун команды гостей.
Подобное поведение по отношению к болельщикам гостевой команды недопустимо. Этим абсолютно неприемлемым поступком мы оскорбили болельщиков гостевой команды и не позволили нашей команде отпраздновать победу вместе со своими преданными болельщиками. Подобные действия наносят ущерб футболу и бросают тень на международную репутацию нашей страны.
Этот инцидент может привести к санкциям УЕФА, которые нанесут вред нашей команде и грузинским футбольным болельщикам. Спасибо приглашенной команде, а также их болельщикам, которые создали дружескую атмосферу и в Тбилиси, и в Ереване.
Мы также хотели бы поблагодарить президента Федерации футбола Армении и наших партнеров за прием на самом высоком уровне.
Тесные спортивные связи между двумя странами подтверждает и совместная заявка Грузии и Армении на проведение одного из самых престижных чемпионатов.
Я надеюсь, что и Грузия, и Армения примут чемпионат мира среди юношей до 20 лет в 2029 году. Футбол объединяет нас и приносит успех. Особая благодарность каждому члену нашей футбольной команды и тренерскому штабу, которые проявили большую приверженность и дух, чтобы выиграть обе игры плей-офф».
Напомним, накануне, 23 марта, сборная Грузии по футболу одержала победу над командой Армении в ответном стыковом матче за право сыграть во втором по силе дивизионе следующего розыгрыша Лиги наций. Встреча, прошедшая в Тбилиси, завершилась со счетом 6:1. Первая встреча в Ереване также завершилась победой грузинской команды – 3:0.
Между тем, накануне на стадионе «Динамо-Арена» в Тбилиси после окончания матча между сборными Грузии и Армении произошли беспорядки. После финального свистка грузинские болельщики выбежали на поле и направились к гостевой трибуне, где находились армянские фанаты. Некоторые грузинские болельщики начали демонстрировать непристойные жесты, в сторону армянской трибуны полетели различные предметы.