Թումանյան փողոցից հեռացվել է 80 թեղի, փոխարենը տնկվել է 95 ցերցիս. Արմեն Բեգոյան
«Մարտի 20-ից Թումանյան փողոցում սկսվել է կենսունակությունը կորցրած կամ դրա ավարտին մոտ գտնվող խիստ դեֆորմացված ծեր, հիվանդ ծառերի փոխարինման աշխատանքները»,-Երևանի քաղաքապետարանաի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցեց «Կանաչապատում եւ շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի փողոցի 60 %-ի ծառերը արդեն փոխվել էին, և այս տարի իրականացվելու է մնացած հատվածը և թումանյան փողոցը բերվելու է վերջնական տեսքի։
Բեգոյանը վստահեցրեց, որ փողոցից հեռացվել են բացառապես թեղի տեսակի ծառեր։
«Այս հատվածում փորձելու ենք պահպանել քիչ թե շատ վտանգավորության աստիճան չունեցող 30 թեղի, որը, ըստ մասնագետների, այս պահին չունեն տապալման վտանգ։ Ուստի փորձել ենք դրանք այս պահին պահպանել։ Արդյունքում քիմիական վերգետնյա և ստորգետնյա աշխատանքների արդյունում կնայենք, թե հնարավոր կլինի դրանք երկար ժամանակով պահել, թե դրանք էլ կփոխարինվեն հաջորդիվ 1-2 տարվա ընթացքում»,- ասաց Բեգոյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Թումանյան փողոցից հեռացվել է 80 թեղի, փոխարենը տնկվել է 95 ցերցիս տեսակի ծառ և լրացուցիչ բացվելու է 34 բնաբաժակ, որոնք տարիների ընթացքում տնտեսվարողների կողմից «զավթվել և փակվել էին»։

На улице Туманяна в Ереване вырублены 80 вязов, на их место высажены 95 деревьев вида «Церцис» – Армен Бегоян
13:15 24/03/2025
На улице Туманяна в Ереване с 20-го марта стартовали работы по замене утративших жизнеспособность, крайне деформированных и больных деревьев, доложил на совещании в мэрии Еревана 24 марта директор ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» мэрии армянской столицы Армен Бегоян.
Он напомнил, что в 2024 году 60% деревьев на улице Туманяна уже были заменены, в этом году работа будет завершена полностью.
Бегоян заверил, что на улице Туманяна вырублены исключительно карагачи (вязи), при этом 30 карагачей, на данный момент, по оценкам специалистов, не представляющих опасности, пока будут сохранены.
«В результате проведения химических, в том числе подземных работ мы увидим, можно ли будет их оставлять или их придется заменять в течение ближайших 1-2 лет», – сказал Бегоян.
Как он отметил, на улице Туманяна армянской столицы были вырублены 80 вязов, на их место высажены 95 деревьев вида «Церцис» (лат. Cērcis или Багрянник – ред.). Кроме того, было открыто 34 дополнительных приствольных круга, которые на протяжении многих лет были «заняты и закрыты» хозяйствующими субъектами.