Ադրբեջանը վերջին 5-6 օրերին  խախտում է հրադադարի ռեժիմը և փորձում այն վերագրել հայկական կողմին. Աբրահամյան
10:07 24/03/2025
Ադրբեջանը վերջին 5-6 օրերին խախտում է հրադադարի ռեժիմը և փորձում այն վերագրել հայկական կողմին. Աբրահամյան
«Ադրբեջանը վերջին 5-6 օրերին, համակարգային ձևով խախտում է հրադադարի ռեժիմը ճակատի տարբեր ուղղություններով և փորձում այն վերագրել հայկական կողմին»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա, ՊՆ արձագանքն այն մասին, թե իրենք հաղորդագրություններ են տալիս միայն «վտանգավոր կրակոցների» ժամանակ, պարզ լեզվով ասած, նշանակում է, որ խախտումներ կան, բայց դրանք անկանոն բնույթ են կրում:
«Սահմանագծի այն ուղղությունները, որտեղ այս օրերին Ադրբեջանն ակտիվ է, արձանագրվել է մի օրինաչափություն: Դրանք բոլոր տեղերում արձանագրվում են գրեթե նույն ժամերին և նույն պարբերականությամբ, ինչը ևս ապացուցում է, որ դրանք համակարգային և ծրագրավորված բնույթի են կրում:
Իշխանությունը սխալ, ես կասեի` նույնիսկ վտանգավոր, դիրք է բռնել` դրանք հաղորդագրություններով չփոխանցելու առումով, որովհետև և´ բանակցային առանձնահատկությունների, և´ հանրության հետ ճիշտ հարաբերությունների կառուցման, և´ օբյեկտիվ իրադրային գնահատականի տեսանկյունից, ճիշտը պաշտոնական տեղեկատվության փոխանցումն է:
Ադրբեջանն այս քայլով տարբեր խնդիրներ է լուծում, որոնցից կառանձնացնեմ 3-ը:
Առաջին` սպառնում է, որ Հայաստանի կողմից իր հաջորդ պայմանների չկատարումը կբերի առաջնագծի «տաքացմանը»:
Երկրորդ` իր պահանջների կատարման նպատակով ճնշում և ահաբեկչության մեթոդներ գործադրում սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների վրա, դրանով իսկ փորձելով ազդել ողջ հասարակության վրա:
Երրորդ` թշնամու անկանոն կրակահերթերին չարձագանքելը իր մեջ ռիսկեր է պարունակում` բացասական ազդեցություն թողնելու զորքերի բարոյահոգեբանական վիճակի վրա:
ՊՆ-ն իր չարձագանքելն անուղղակի հիմնավորում է` «սադրանքի առիթ» չտալու հանգամանքով, ինչի հետ համաձայն չեմ, որովհետև եթե Ադրբեջանը նպատակ դնի սրելու իրադրությունը և սադրանքների գնալ, ապա նա անպայման առիթը կգտնի»,- գրել է Աբրահամյանը:

Абрамян: В последние 5-6 дней Азербайджан систематически нарушает режим прекращения огня и пытается приписать это армянской стороне
12:05 24/03/2025
«На протяжении последних 5-6 дней Азербайджан систематически нарушает режим прекращения огня на различных направлениях фронта и пытается приписать это армянской стороне», – заявил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, комментарий Минобороны о том, что они распространяют сообщения только во время «опасных выстрелов», говоря простым языком, означает, что нарушения есть, но они носят беспорядочный характер.
«Направления приграничной линии, где в эти дни Азербайджан проявляет активность, зафиксирована одна закономерность. Они фиксируются практически в одно и то же время и с одинаковыми интервалами, что также доказывает, что они носят систематический и спланированный характер.
Власти заняли неправильную, я бы сказал, даже опасную позицию – в плане того, что эти нарушения в сообщениях не отражаются, поскольку с точки зрения и переговорных особенностей, и построения правильных отношений с общественностью, и объективной оценки обстановки правильным является передача официальной информации.
Этим шагом Азербайджан решает различные задачи, выделю 3:
1. угрожает, что невыполнение Арменией его очередных условий приведет к "эскалации" на передовой,
2. для выполнения своих требований применяет методы давления и террора в отношении жителей приграничных населенных пунктов, пытаясь тем самым повлиять на все общество,
3. нереагирование на беспорядочную стрельбу врага таит в себе риски – оказать негативное воздействие на морально-психологическое состояние войск.
Минобороны косвенно оправдывает свое нереагирование тем обстоятельством, что не дает "повода для провокации", с чем я не согласен, поскольку, если Азербайджан поставит себе цель пойти на обострение ситуации и провокации, он обязательно найдет повод», – написал Абрамян.