Չբացառելով փողոցային պայքարը՝ պետք է պատրաստվել 2026թ. ընտրություններին. Վանեցյան
«Չբացառելով փողոցային պայքարը՝ պետք է պատրաստվել 2026թ. ընտրություններին»,-24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության  նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ ավելացնելով, որ իր ղեկավարած ուժն այս պահին փողոցային պայքարի դուրս գալու որոշում չունի։
Նրա խոսքով, որևէ ուժ չի կարող միայնակ հաջողության հասնել։
«Հիմա ունենք խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը, դա ինչի՞ մասին է, ի՞նչ վերաբերմունք ունի հանրությունը դրա վերաբերյալ։ Եթե հանրությունը պատրաստ է պայքարի, ապա պետք է պայքարել, ընդ որում կարևոր չէ, դա կառաջնորդի Արթուր Վանեցյանը, թե որևէ այլ քաղաքական առաջնորդ, ով կկարողանա գեներացնել այդ պայքարը, անկախ այն բանից, ինչպես Դուք ասացիք, որ ընդդիմության տարբեր ուժեր միմյանց հետ բանավիճում են։ Ես ոչ ոքի հետ չեմ կռվում, իմ կռիվը ՔՊ-ի հետ է»,-ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։
Հարցին, այսօր  ՀՀ նախկին նախագահների կողմնակիցները միմյանց մեղադրում են Նիկոլ Փաշինյանին բերելու մեջ, որպես իշխանափողությունից հետո ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող անձ, կարո՞ղ է  ասել, թե ով է բերել Փաշինյանին, Վանեցյանը պատասխանեց.
«Ախ դա շատ վատ թեմա է, որի մեջ չեմ ուզում մտնել։ Եթե  ազնվորեն վերաբերվեն 2018 թվականի իրադարձություններին, ապա կտեսնեն, թե ով է բերել իշխանության Նիկոլ Փաշինյանին։ Հիմա Սերժ Սարգսյանին ասում են, թող պայքարեր, իշխանությունը չտար։ Իսկ եթե մի քանի հարյուր մարդ զոհվեր, Սերժ Սարգսյանը պատմեր, թե ինչ է լինելու հետագայում, ինչ-որ մեկը հավատալո՞ւ էր իշխանություններին։ Վստահ եմ՝ ոչ մեկ չէր հավատալու, ասելու էին՝ դիկտատուրա է, արյան վրա եկավ իշխանության և այլն։ Անկեղծ, չեմ ուզում մտնել այդ թեմայի մեջ, չեմ ուզում որևէ կողմի ասածները պաշտպանել կամ հերքել, ուղղակի ուզում եմ, որ մեր հիմնական թեզից չշեղվենք, մեր պայքարը ՔՊ-ի ու Նիկոլ Փաշինյանի դեմ է»։

Homeland Party leader Artur Vanetsyan stresses the need to prepare for the 2026 parliamentary elections in Armenia while not ruling out street protests. Meanwhile, he asserts that his party has no immediate plans for such actions.
“No political force can succeed alone,” Vanetsyan told 24News in an interview on Monday, underscoring the importance of public sentiment regarding the proposed peace agreement between Armenia and Azerbaijan. “If the people are ready to fight, they should, regardless of who leads the movement – whether it’s me or another political leader. My struggle is against the Civil Contract party, not against fellow opposition figures.”
When asked about accusations among supporters of former Armenian presidents over who was responsible for bringing Nikol Pashinyan to power, Vanetsyan avoided delving into the topic.
“It’s a sensitive issue. If people honestly reflect on 2018, they will see how Pashinyan came to power. Some now argue that Serzh Sargsyan should have resisted and not relinquished power. But what if hundreds of people had died? Even if he had warned about the consequences, would anyone have believed him? I doubt it, he would have been accused of dictatorship and clinging to power through bloodshed. I don’t want to engage in this debate or defend any side. Instead, we must remain focused on our fight against Civil Contract and Nikol Pashinyan,” he said.