Արայիկ Հարությունյանն ասել է, ես չեմ կարողանում, Նիկոլ Փաշինյանն ու հայաստանյան իշխանություններն ինձ այլևս չեն լսում. Վանեցյան
11:34 25/03/2025
«Արայիկ Հարությունյանն առնվազն երեք անգամ հայտարարել է, որ ինքն այլևս չի տիրապետում իրավիճակին և ուզում է հրաժարական տալ»,-24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ խոսելով Արցախում իշխանափոխությանը նախորդած զարգացումների մասին՝ հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Նա ասաց՝ գիտի ու վստահաբար եթերում հայտարարում է, Արցախի նախկին նախագահաները, ռազամքաղաքական ղեկավարությունն Արայիկ Հարությունյանին համոզել են, որ հրաժարական չներկայացնի։
«Վերջում Արայիկ Հարությունյանն ասել է, ես այլևս չեմ կարողանում, Նիկոլ Փաշինյանն ու հայաստանյան իշխանություններն ինձ այլևս չեն լսում, ես պետք է հրաժարական տամ, քանի որ Արցախում նույնպես լարվածություն կա, հիշում եք, մարդիկ նլոկադայի մեջ, առանց լույս, ցրտին... Վստահ եք, չէ՞, որ Սամվել Շահրամանյանը չէր երազում դառնալ Արցախի նախագահ, ինչո՞ւ պետք է այդ իրավիճոկւմ մտներ այդ բեռի տակ, չկար երաշխիք, որ չէր լինելու այն, ինչ եղավ։ Բայց կար մի շանս, Ա. Հարությունյանն ասել էր, եթե ես մնում եմ, մենք կորցնում ենք Արցախը, որևէ շանս չկա։ Որոշում է  կայացվել, ընդ որում, Ա» Հարությունյանն այդ որոշման ջատագովն է եղել, «Ազատ Հայրենիքը» մածամասնություն էր, խորհրդարանի մյուս խմբակցություններն էլ ընտրել են Սամվել Շահրամանյանին»,-ասաց Վանեցյանը։
Անդրադառանալով Արցախի լուծարման փաստաթղթի ստորագրմանը, Վանեցյանը փակագծեր բացեց, 2023-ին երբ սկսկել է Արցախի վրա հարձակումը, Ադրբեջանը Ս. Շահրամանյանին փոխանցել է ռուսալեզու մի թուղթ, որը կոչվել է «Արցախի ԱԺ-ի որոշում»։
«Առաջին տողերն եմ ուզում ասել՝ Նոր իրողությունների պայմաններում, երբ Նիկոլ Փաշինյանը և Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն, այդ թվում Արցախի Հանրապետւթյունը որպես Ադրբեջանի մաս, ԱԺ-ն որոշում է  ընդունում Արցախի լուծարման մասին։ Ի՞նչ է արել Սամվել Շահրամանյանը։ Նա դիմել է խորամանկության, ասել է, ես չեմ կարող այդ որոշումն ԱԺ-ում անցկացնել, քվորում չունենք, պատգամավորներն այստեղ չեն, մինչդեռ նման որոշում կարող է կայացնել միայն ԱԺ-ն, Նախագահի հրամանագիրը որևէ ուժ չունի։ Ադրբեջանի փոխանցած այդ թուղթն ուղարկվել է Նիկոլ Փաշինյանին, նո որևէ արձագանք չի տվել, ասել է՝ ինչ ուզում եք՝ արեք։ Դրանից հետո երկար բանակցությունների արդյունքում Սամվել Շահրամանյանը հասել է նախագահի հրամանագրի, որը ոչ մեկ չի տեսել, սա արվել է արցախցիների անվտանգության համար, Շահրամանյանը բանակցել է արցախցիներին չկոտորելու, ճանապարհները բացելու, սնունդ հադցնելու, վիրավորներին տեղափոխելու ու այլ հարցերի շուրջ, ադրբեջանցիներն ասում են, քանի դեռ այդ փաստաթուղթը չեք ստորագրել, ոչինչ էլ չենք տալու։ Սամվել Շահրամանյանն այդ փաստաթուղթը ստորագրում է, հետո Հայաստանում այն չեղարկում է»,-ասաց նա։

Ванецян: «Араик Арутюнян сказал – Я больше не могу, Никол Пашинян и власти Армении меня не слушают»
Араик Арутюнян, по меньшей мере, трижды заявлял, что он больше не контролирует ситуацию и хочет уйти в отставку с поста президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), заявил во время передачи «Траектория с Нареком Галстяном» на 24News председатель партии «Отечество» («Айреник»), бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян, говоря о событиях, предшествовавших смене власти в Арцахе в сентябре 2023 года.
По словам Ванецяна, он знает об этом и с уверенностью заявляет в эфире: бывшие президенты Арцаха и военно-политическое руководство республики уговаривали Арутюняна не уходить в отставку.
«В итоге Араик Арутюнян сказал: “Я больше не могу, Никол Пашинян и власти Армении меня больше не слушают, я должен подать в отставку, поскольку в Арцахе тоже напряженная ситуация”. Помните – люди в блокаде, без света, без отопления в мороз... Вы же понимаете, что Самвел Шахраманян не мечтал стать президентом Арцаха? Почему он должен был взваливать на себя такой груз в этих условиях? Не было никакой гарантии, что не произойдет то, что в итоге случилось.
Но был один шанс. Араик Арутюнян сказал: “Если я остаюсь – мы теряем Арцах, никаких шансов нет”. Было принято решение, причем сам Арутюнян был его сторонником. Партия «Свободная Родина» обладала большинством в НС Арцаха, остальные парламентские фракции также проголосовали за кандидатуру Самвела Шахраманяна», – отметил Ванецян.
Коснувшись подписания документа об упразднении Республики Арцах, Ванецян раскрыл скобки: в 2023 году, когда началось нападение на Арцах, Азербайджан передал Самвелу Шахраманяну документ на русском языке, озаглавленный как «Решение НС Арцаха».
«Первая строка этого документа гласила: “В условиях новых реалий, когда Никол Пашинян и Республика Армения признали территориальную целостность Азербайджана, в том числе Республику Арцах как часть Азербайджана, НС принимает решение об упразднении Арцаха”.
Что сделал Самвел Шахраманян? Он пошел на хитрость и заявил, что не может провести такое решение через парламент, поскольку нет кворума, депутаты отсутствуют, а подобное решение может принять только Национальное собрание, указ президента не имеет какой-либо силы.
Этот документ, переданный Азербайджаном, был отправлен Николу Пашиняну, но он никак не отреагировал, сказал: “Делайте, что хотите”.
После этого, в результате длительных переговоров Самвел Шахраманян смог добиться того, чтобы вместо решения НС был президентский указ – документ, которого никто так и не видел.
Это было сделано в целях обеспечения безопасности арцахцев. Шахраманян вел переговоры, чтобы избежать резни арцахцев, добиться открытия дорог, доставки продовольствия, эвакуации раненых и вокруг других вопросов. Азербайджанцы говорили: пока документ не будет подписан, они не пойдут на какие-либо уступки.
В результате Самвел Шахраманян подписал этот документ, а затем в Армении его аннулировал», – указал Ванецян.