Ինչու է Արմեն Աշոտյանը քաղբանտարկյալ. Փաստաբանն արձագանքում է Ալեն Սիմոնյանին
«Ազգային Ժողովի նախագահի պաշտոնը շռայլորեն վայելող անձը լրագրողների հետ զրույցում, ի թիվս բազմաթիվ այլ ստերի, քիչ առաջ հայտարարեց, որ Արմեն Աշոտյանը քաղաքական բանտարկյալ չէ, քանի որ իբր չկա դա մատնանշող որևէ միջազգային զեկույց։
Այդ կեղծիքը հերքելու համար տեղադրում եմ երկու խոշորագույն (եվրոպական և համաշխարհային) քաղաքական ընտանիքների հատուկ բանաձեւերը, որոնցով Արմեն Աշոտյանը հստակորեն ճանաչվել է որպես քաղաքական բանտարկյալ։
1. Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցությունը (EPP) 2023 թվականի նոյեմբերի 14-ին ընդունված «Աջակցելով Եվրոպայի քաղաքական բանտարկյալներին աճող ավտորիտարիզմի ժամանակ» հրատապ բանաձեւում Հայաստանից ընդգրկել է հենց Արմեն Աշոտյանի դեպքը որպես քաղաքական հետապնդում (կցվում է):
2. Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալը (IDC-CDI) 2024 թվականի ապրիլի 9-ին առանձին բանաձեւով է անդրադարձել Հայաստանում քաղաքական հետապնդումներին՝ ընգծելով հենց Արմեն Աշոտյանի դեպքը (կցվում է)»
Զոռբայությամբ, լաչառությամբ, ստերով և ճտպտան բառակույտով այլեւս անհնար է կոծկել Հայաստանի բազում խնդիրները, այդ թվում՝ քաղաքական հետապնդումների աղաղակող փաստերը»։

Почему Армен Ашотян политзаключенный: адвокат ответил Алену Симоняну
«Человек, щедро наслаждающийся должностью спикера Национального Собрания Армении, сегодня в беседе с журналистами среди множества других ложных слов заявил, что зампредседателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян не является политическим заключенным, поскольку якобы нет ни одного международного доклада, указывающего на это.
Для опровержения его лжи публикую две специальные резолюции крупнейших (европейской и мировой) политических семей, в которых Армен Ашотян четко признан политическим заключенным:
1. Политическая ассамблея Европейской народной партии (ЕНП) 14 ноября 2023 года приняла срочную резолюцию под названием «Поддержка политических заключенных в условиях растущей автократии в Европе», в которую как пример политического преследования в Армении включила именно дело Армена Ашотяна (прилагается).
2. Центристский демократический интернационал (IDC-CDI) 9 апреля 2024 года специальной резолюцией коснулся политических преследований в Армении, в которой отдельно подчеркивается случай Армена Ашотяна (прилагается).
Неотесанностью, хамством, враньем и потоком слов больше невозможно замаскировать многочисленные проблемы Армении, включая вопиющие факты политических преследований», – написал он.