ԱՄՆ սոցիալական ապահովության վարչությունը հայտարարել է, որ 120 և ավելի բարձր տարիքի մոտ յոթ միլիոն ամերիկացիների, ովքեր նշված են եղել որպես կենդանի, մահացել են ճանաչվել վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել է Կառավարության արդյունավետության վարչության (DOGE):
DOGE-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄՆ Սոցիալական ապահովության ծառայությունը համաձայնել է մահացած ճանաչել 120-ից բարձր տարիքի մոտ 3,2 միլիոն ԱՄՆ-ի բնակիչների, ովքեր իր տվյալների շտեմարաններում նշված են որպես կենդանի մարդիկ:
«Վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում Սոցիալական ապահովության ծառայությունն իրականացրել է իր տվյալների խոշոր մաքրում: Այժմ մոտավորապես յոթ միլիոն Սոցիալական ապահովության համարանիշ ունեցողներ, որոնք նշված են որպես 120 տարեկանից բարձր, ճանաճվել են որպես մահացած», - ասվում է գործակալությունը X սոցիալական ցանցերում:
DOGE-ն նշում է, որ դեռ պետք է հեռացվեն մոտ հինգ միլիոն մահացած մարդիկ, որոնք, ծառայության տվյալներով, նշված էին որպես կենդանի:

Служба социального обеспечения США за последние три недели признала умершими около семи миллионов американцев возрастом 120 лет и старше, числящихся живыми, сообщает департамент государственной эффективности (DOGE).
Ранее DOGE сообщил, что Служба социального обеспечения США согласилась признать умершими около 3,2 миллиона жителей Штатов старше 120 лет, которые числились в ее базах как ныне живущие люди, передает РИА Новости.
"За последние три недели Служба социального обеспечения проводила крупную очистку своих данных. Теперь примерно семь миллионов владельцев номеров социального страхования, обозначенных как старше 120 лет, были указаны умершими", - сообщает ведомство в соцсети X.
DOGE отмечает, что осталось убрать еще около пяти миллионов умерших, которые, по данным Службы, числились живыми.
Ранее глава DOGE предприниматель Илон Маск пошутил, что в США живут много вампиров, отреагировав таким образом на таблицу с возрастными данными ныне живущих американцев, получающих социальные пособия. Согласно таблице, среди получателей пособий в США были не только несколько миллионов живых американцев в возрасте 120-249 лет, но также один "долгожитель", отнесенный к возрастной группе 360-369 лет.