Չբացառելով փողոցային պայքարը՝ պետք է պատրաստվել 2026թ. ընտրություններին. Վանեցյան
«Չբացառելով փողոցային պայքարը՝ պետք է պատրաստվել 2026թ. ընտրություններին»,-24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության  նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ ավելացնելով, որ իր ղեկավարած ուժն այս պահին փողոցային պայքարի դուրս գալու որոշում չունի։
Նրա խոսքով, որևէ ուժ չի կարող միայնակ հաջողության հասնել։
«Հիմա ունենք խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը, դա ինչի՞ մասին է, ի՞նչ վերաբերմունք ունի հանրությունը դրա վերաբերյալ։ Եթե հանրությունը պատրաստ է պայքարի, ապա պետք է պայքարել, ընդ որում կարևոր չէ, դա կառաջնորդի Արթուր Վանեցյանը, թե որևէ այլ քաղաքական առաջնորդ, ով կկարողանա գեներացնել այդ պայքարը, անկախ այն բանից, ինչպես Դուք ասացիք, որ ընդդիմության տարբեր ուժեր միմյանց հետ բանավիճում են։ Ես ոչ ոքի հետ չեմ կռվում, իմ կռիվը ՔՊ-ի հետ է»,-ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։
Հարցին, այսօր  ՀՀ նախկին նախագահների կողմնակիցները միմյանց մեղադրում են Նիկոլ Փաշինյանին բերելու մեջ, որպես իշխանափողությունից հետո ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող անձ, կարո՞ղ է  ասել, թե ով է բերել Փաշինյանին, Վանեցյանը պատասխանեց.
«Ախ դա շատ վատ թեմա է, որի մեջ չեմ ուզում մտնել։ Եթե  ազնվորեն վերաբերվեն 2018 թվականի իրադարձություններին, ապա կտեսնեն, թե ով է բերել իշխանության Նիկոլ Փաշինյանին։ Հիմա Սերժ Սարգսյանին ասում են, թող պայքարեր, իշխանությունը չտար։ Իսկ եթե մի քանի հարյուր մարդ զոհվեր, Սերժ Սարգսյանը պատմեր, թե ինչ է լինելու հետագայում, ինչ-որ մեկը հավատալո՞ւ էր իշխանություններին։ Վստահ եմ՝ ոչ մեկ չէր հավատալու, ասելու էին՝ դիկտատուրա է, արյան վրա եկավ իշխանության և այլն։ Անկեղծ, չեմ ուզում մտնել այդ թեմայի մեջ, չեմ ուզում որևէ կողմի ասածները պաշտպանել կամ հերքել, ուղղակի ուզում եմ, որ մեր հիմնական թեզից չշեղվենք, մեր պայքարը ՔՊ-ի ու Նիկոլ Փաշինյանի դեմ է»։

Артур Ванецян: Не исключая уличную борьбу, нужно готовиться к выборам 2026 года
«Не исключая уличную борьбу, нужно готовиться к выборам в Национальное Собрание Армении 2026 года», – заявил во время передачи «Траектория с Нареком Галстяном» на 24News председатель партии «Отечество» («Айреник»), бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян, добавив, что у возглавляемой им политической силы в данный момент нет решения о выходе на уличную борьбу.
По его словам, ни одна политическая сила не может добиться успеха в одиночку.
Коснувшись того, что МИД Армении 13 марта заявил о завершении переговоров по согласованию проекта «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», Ванецян отметил:
«О чем этот проект? Каково отношение общества к этому документу? Если общество готово к борьбе, значит, нужно бороться – при этом не важно, кто возглавит этот процесс: Артур Ванецян или другой политический лидер, который сможет сгенерировать эту борьбу. Независимо от того, что, как Вы отметили, различные силы в оппозиции дискутируют друг с другом. Я ни с кем не сражаюсь. Моя борьба против партии „Гражданский договор”».
В контексте того, что сторонники бывших президентов Армении обвиняют друг друга в приведении Никола Пашиняна к власти, и в ответ на вопрос о том, может ли он, как бывший директор СНБ после смены власти, сказать, кто привел Никола Пашиняна к власти, Ванецян указал:
«Это очень плохая тема, в которую я не хочу углубляться. Если честно взглянуть на события 2018 года, станет понятно, кто привел Никола Пашиняна к власти. Сейчас говорят, дескать, Серж Саргсян должен был бороться, не отдавать власть. Но если бы тогда погибло несколько сотен человек, если бы Серж Саргсян рассказал тогда, что будет дальше, кто бы поверил? Уверен – никто. Сказали бы, что это диктатура, что он удержал власть на крови и т.д..
Честно говоря, я не хочу затрагивать эту тему, не хочу ни отстаивать, ни опровергать чьи-либо заявления. Единственное, чего я хочу – чтобы мы не отклонялись от нашей главной задачи. Наша борьба – против «Гражданского договора» и Никола Пашиняна».