Այո, մենք համաձայնեցրել ենք պայմանագրի նախագիծը, բայց Ադրբեջանը հանդես է գալիս նախապայմաններով և դրական չի պատասխանում մեր առաջարկներին. Արարատ Միրզոյան
««Խաղաղության համաձայնագիրը» շատ լավ է հնչում, սակայն իրականում մինչ այժմ մեզ հաջողվել է միայն ավարտել համաձայնագրի նախագիծը։ Այն ներառում է նախաբան և 17 հոդված, և երկար բանակցություններից հետո մենք կարողացանք համաձայնության գալ տեքստի շուրջ»,-հայտարարել է ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիայում հրապարակվող հիմնական օրաթերթերից մեկի՝ «Correio Braziliense»-ին տված հարցազրույցում։
Շարունակելով պատասխանել հարցին, թե որո՞նք են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի պայմանները, ե՞րբ այն կյանքի կկոչվի, Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմն անմիջապես հրապարակայնորեն հայտնել է ՀՀ պատրաստակամությունը սկսել խորհրդակցություններ ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու վայրն ու օրը որոշելու համար։
«Ցավոք, այն, ինչ մենք լսում ենք ադրբեջանական կողմից, այսպես է հնչում. «Մենք համաձայն ենք տեքստի հետ, բայց դա բավարար չէ խաղաղության համաձայնագրի համար։ Անհրաժեշտ է նաև նախապայմանների շարք քննարկել բանակցային սեղանին՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր դարձնելու համար»։ Այս նախապայմանները ներառում են փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և սահմանափակումներ Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող զինամթերքի ու սպառազինության հարցում։ Հետաքրքիրն այն է, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին զուգահեռ մենք Ադրբեջանին ներկայացրել ենք նաև այլ առաջարկներ, որոնք, մեր համոզմամբ, կլինեն երկուստեք շահավետ»,-ասել է ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնողը։
Հարցին, թե ի՞նչպիսի առաջարկների մասին է խոսքը, Միրզոյանը պատասխանել է.
«Օրինակ՝ մենք առաջարկել ենք ստեղծել երկկողմանի մեխանիզմ սպառազինությունների վերահսկողության և վերիֆիկացիայի համար։ Ադրբեջանից դրական արձագանք չի եղել։ Անցած շաբաթ նրանք հանդես եկան կեղծ մեղադրանքներով, թե իբր ՀՀ զինված ուժերը զինադադարի ռեժիմի խախտումներ են կատարել սահմանային գոտում։ Մինչդեռ, օրինակ, Եվրոպական միության մշտադիտարկման առաքելությունը, որը հետևում է իրավիճակին սահմանի երկայնքով, չի արձանագրել Հայաստանի կողմից որևէ խախտում։ Մենք դիմեցինք Ադրբեջանին՝ պահանջելով որևէ ապացույց կամ տվյալներ, եթե նրանք այդպիսիք ունեին մեր զինվորների կողմից խախտումների վերաբերյալ, որպեսզի մենք կարողանայինք հետաքննել դրանք։
Մեր մյուս առաջարկը սահմանային միջադեպերի երկկողմ վերիֆիկացիայի մեխանիզմի ստեղծումն էր։
Ավելին, եթե խաղաղության համաձայնագիր կնքվի և մենք հաստատենք հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ, դա ինքնին դեռ բավարար չի լինի։ Կարող են լինել նաև երկու երկրների համար փոխշահավետ այլ ծրագրեր: Մենք առաջարկել ենք նաև բացել հաղորդակցության, տրանսպորտային և ենթակառուցվածքային կապերը։ Ադրբեջանը կարիք ունի օգտվելու մեր երկաթուղիներից՝ իրենց երկրի երկու հատվածները կապելու համար։ Բայց նրանք կարող են նաև օգտվել Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային ենթակառուցվածքից՝ միանալու Թուրքիային, Միջերկրական ծովին և այլն։ Մեր առաջարկների և գաղափարների նախնական փոխանակման հիման վրա, մենք կարող ենք ստանալ փոխադարձ հասանելիություն Ադրբեջանի երկաթուղային ենթակառուցվածքին: Սակայն կրկին այս առնչությամբ էլ դրական պատասխան չստացանք։
Այո, մենք համաձայնեցրել ենք պայմանագրի նախագիծը, բայց Ադրբեջանը հանդես է գալիս նախապայմաններով և դրական չի պատասխանում մեր մյուս առաջարկներին, որոնք կարող էին բերել իրական և երկարատև խաղաղություն Հարավային Կովկասում»։
Հստակեցնող հարցին էլ ի պատասխան՝ արդյոք խաղաղության պայմանագիրը վտանգի տա՞կ է, ՔՊ-ական պաշտոնյան արձագանքել է. «Ես կարող եմ վստահեցնել ողջ աշխարհին և Ադրբեջանին, որ Հայաստանը լիովին հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին։ Մենք ո՛չ մտադրություն ունենք, ո՛չ պատճառ, ո՛չ էլ դրդապատճառ՝ նոր պատերազմ մեկնարկելու կամ իրավիճակը սրելու համար։ Կա դրական լուր՝ բանակցությունների ավարտը և խաղաղության պայմանագրի նախագծի պատրաստ լինելը։ Սակայն, կա նաև մտահոգիչ լուր. այո՛, խաղաղությունը, ելնելով այն ամենից, ինչ մենք լսում ենք ադրբեջանական կողմից, կարող է վտանգվել Ադրբեջանի պատճառով»։

Арарат Мирзоян: Да, мы согласовали проект соглашения, но Азербайджан выдвигает предусловия и не реагирует положительно на другие наши предложения
14:57 26/03/2025
«„Мирное соглашение” звучит очень хорошо, но на самом деле нам пока удалось завершить только проект соглашения. Он включает в себя преамбулу и 17 статей, и после долгих переговоров нам удалось согласовать этот текст», – заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью ежедневной газете «Correio Braziliense». Текст интервью приводит пресс-служба МИД Армении.
Продолжая отвечать на вопрос, каковы условия мирного соглашения с Азербайджаном и когда оно будет реализовано, Мирзоян указал также: «Мы сразу же публично заявили о готовности Армении начать консультации с азербайджанскими партнерами для определения места и даты подписания мирного соглашения. К сожалению, то, что мы слышим с азербайджанской стороны, звучит так: “Мы согласны с текстом, но этого недостаточно для мирного соглашения. Необходимо также обсудить за столом переговоров ряд предварительных условий, чтобы подписание мирного договора стало возможным”. К этим предварительным условиям относятся внесение изменений в Конституцию Армении и ограничения на поставки боеприпасов и вооружения в Республику Армения. Интересно, что параллельно с переговорами по мирному соглашению мы представили Азербайджану и другие предложения, которые, по нашему мнению, будут взаимовыгодными».
В ответ на вопрос, о каких предложениях идет речь, Мирзоян отметил: «Например, мы предложили создать двусторонний механизм контроля и верификации вооружений. Положительного ответа от Азербайджана не последовало. На прошлой неделе они выдвинули ложные обвинения в том, что Вооруженные силы Армении нарушили режим прекращения огня в приграничной зоне. Между тем, и миссия наблюдателей Евросоюза, которая отслеживает ситуацию вдоль границы, не зафиксировала никаких нарушений со стороны Армении. Мы обратились к Азербайджану с требованием представить доказательства или данные, если таковые имеются, относительно нарушений со стороны наших военных, чтобы мы могли провести расследование.
Другим нашим предложением было создание механизма двусторонней проверки пограничных инцидентов.
Более того, если будет подписано мирное соглашение, и мы установим отношения с Азербайджаном, этого само по себе будет недостаточно. Возможны и другие взаимовыгодные проекты для обеих стран. Мы также предложили открыть коммуникационные, транспортные и инфраструктурные связи. Азербайджану необходимо использовать наши железные дороги для соединения двух частей своей страны. Но они также могут использовать железнодорожную инфраструктуру Республики Армения для соединения с Турцией, Средиземным морем и т. д. На основе нашего первоначального обмена предложениями и идеями мы, возможно, сможем получить доступ к железнодорожной инфраструктуре Азербайджана. Однако и в этом случае мы не получили положительного ответа.
Да, мы согласовали проект соглашения, но Азербайджан выдвигает предварительные условия и не реагирует положительно на наши другие предложения, которые могли бы принести реальный и прочный мир на Южном Кавказе».
«Я могу заверить весь мир и Азербайджан, что Армения полностью привержена мирной повестке. У нас нет ни намерения, ни причины, ни мотивации начинать новую войну или обострять ситуацию. Есть и позитивные новости: завершение переговоров и готовый проект мирного соглашения. Однако есть и тревожащие новости. Да, мир, судя по тому, что мы слышим от азербайджанской стороны, может оказаться под угрозой из-за Азербайджана», – подчеркнул глава МИД РА.